Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

AssaultCube - freewarový Quake

  12:00aktualizováno  2:27
Hledáte vhodný kompromis mezi Quakem a Unreal Tournament a nejlépe zadarmo? Již nemusíte, AssaultCube je vynikající akční hrou, kterou si lze stejně jako zmíněné komerční hry vychutnat v multiplayeru či v singleplayeru s boty.
90

AssaultCube

Platforma: Freeware
Výrobce: Rabid Viper Productions

Stáhnout

AssaultcubeNení jen tak zcela náhodou že velká většina nejkvalitnějších kousků co se first person akcí zde na Plných hrách týče, pochází z propracovaného zahraničního enginu Cube. Na tom stavěla stejnojmenná akce (recenze) ale také třeba její pokračování Sauerbraten, v obou případech devítkové záležitosti. A nejinak tomu bude i dnes. 

Assault Cube je další podařenou hrou postavenou na tomto 3D engAssaultcubeinu. To ostatně již dopředu předurčuje žánrové zasazení, kterým je opět FPS. Ta nás postaví do single i multiplayer módu a to v celkově dvou možných typech hry. První možností je obyčejný deathmatch, tedy boj všech púroti všem, kterého se může zúčastnit najednou až 16 lidí na jedné mapě. Druhý, možná trochu netypický je mód One shot one kill. V něm do rukou dostanete silné sniperky a okamžitě po zasažení jednou ze střel umíráte, stejně tak i vaši protivníci, přičemž neexistuje možnost znovu se oživit. Musíte pěkně vyčkat na to, až se mezi sebou přeživší pobijí a ze zápasu vyjde jeden jediný vítěz.

Výše popsané dva módy do velké míry limitují i počet zbraní, s čímž si autoři také zrovna nevyhráli. Dočkáme se totiž pouze jedné klasického kousku s vysokou kadencí, s nímž budete běhat po deathmatchovýcAssaultcubeh mapách a pak přijde také ke slovu již zmiňovaná sniperka, kde jedna jediná rána stačí k usmrcení protivníka. Na druhou stranu má ale daleko menší zásobník a vyžaduje maximální přesnost. Nedostatek zbraní a módů autoři částečně zakryli na freeware poměry slušným množstvím map, kterých ve hře najdete více než pět a jsou různorodě rozvržené a zasazené do všelijakých tématických oblastí (nádraží, poušť ap.). Vše vyvedené do třech rozměrů s použitými detailními texturami, které okolnímu prostředí jedině pomáhají. Navíc na tom není špatně ani fyzikální model, respektive chování zbraní při střelbě, kdy budete muset při každém výstřelu muset čelit lehkému kopnutí, které znemožňuje hrát hru stylem „zmáčknu tlačítko pro střelbu a jen pochoduji směrem kupředu“.

V porovnání se Sauerbraten by sice asi AssaultCube nevyhrála, i přes to si myslím devítku zaslouží. A to ať již jen za vydařené zpracování a obstojnou hratelnost.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

82 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 103 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz