Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Asteroids – česká variace na klasiku

  12:00aktualizováno  12. října 2:15
Asteroids patří k nejklasičtějším akčním arkádám všech dob. Malá raketka uprostřed pole poletujících kamenů, které je třeba zničit a přitom se nestát obětí smrtícího nárazu. Jaká je nejnovější variace českého původu?
40

Asteroids

Platforma: Freeware
Výrobce: Petr Ladman

Stáhnout

AsteroidsAsteroids – vysloví-li se tento název, málokdo už si vybaví jednu konkrétní osmibitovou gamesku. Jméno titulu, který se stal nesmrtelnou klasikou, bylo dávno zobecněno a nyní označuje celou velkou skupinu specifických akčních arkád, jež se řídí několika ortodoxními pravidly. Do podobného stavu se dopracovalo už jen několik málo podobných klasik – arkádově-bludišťový Pac Man, skládankově logicko-ryhlíkový Tetris, či platformově skákací Super Mario – a účast v této elitní společnosti je obrovkým úspěchem sama o sobě. Natahující se úvod recenze ale jasně indikuje, že by bylo načase přejít od věcí obecných ke konkrétním a zaměřit se ne na širokou škálu klonů, remaků a variací na Asteroids, nýbrž na stejnojmenný projekt českého vývojáře Petra Ladmana, autora nedávno vydané a více než dobře přijaté budovatelské strategie Buduj vlast !!!, který ze slavné předlohy čerpá inspiraci plnými hrstmi – a dost možná až příliš plnými a příliš neodbytně, jak se vzápětí ukáže.

AsteroidsAsteroids totiž krom neoriginálního názvu nabízejí i neoriginální herní systém a dílo zkázy pohříchu dokonávají ne zcela ideálním ovládáním. Opět platí, že se veškeré dění odehrává na jedné obrazovce velikosti 800x600 obrazových bodů. Hráč ovládá raketku, jež se zpočátku nachází přesně uprostřed, a snaží se zlikvidovat okolo poletující kameny a čas od času na scénu zabrousivší létající talíře mimozemských agresivních civilizací. Přitom je třeba vyhýbat se jakémukoliv kontaktu, neboť byť i jeden jediný jemný dotek s vesmírným odpadem či střelou emzáků znamená ztrátu života. Ta sice není tak citelná, neboť k dispozici jich hráči mají rovnou stovku, nicméně v zájmu dosažení co nejvyššího skóre je na místě snažit se obratně manévrovat a střílet. Zatím by se zdálo, že jsou Asteroids přesnou kopií originálu – a jelikož tento patřil k nejchytlavějším námětům herní historie, je na místě ptát se, co se tedy u Peter's Games podělalo.

AsteroidsZjednodušeně řečeno, hlavní problém je v ovládání. Není totiž možné otáčet se na místě. Zdánlivá pitomost, ale strašlivě neobratný pohyb hráčovy vesmírné stíhačky činí rázem hraní totálně frustrujícím a spíše naštvávacím, než zábavným. K otočení je potřeba alespoň mírná akcelerace, ale i tak se raketka pohybuje v příliš vekých kruzích a zbytečně se stává obětí rychle poletujících asteroidů. Další vady už jsou jen kosmetické – hra nabízí jednu jedinou úroveň a není ani nijak příběhově zaštítěna, jako je tomu například u výtečného Star Trek: Asteroids od taktéž českého Hazard Teamu, grafické zpracování je pěkné, co se pozadí týká, ale horší v oblasti animací a efektů (typické game-makerovské bobky jako střely už si autoři opravdu mohli odpustit). Celkové hodnocení nejnovější české variace na Asteroids tak musí bohužel vyznít spíše nepříznivě. Zejména kvůli zmršenému ovládání (jakkoliv to může být prezentováno jako snaha o větší realismus a obtížnost) se prostě nehrají dobře – a snaha autora tak tentokrát nevedla ani zdaleka k tak úspěšnému cíli, jako u zmiňované strategie Buduj vlast !!!.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

36 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů

Témata: Asteroid

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz