Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Astral Arrows - šipky se stěhují

  12:00aktualizováno  31. srpna 2004 2:28
Jen málo logických her poslední doby má ambice stát se rovnocenným partnerem takových legend jako je Tetris - Astral Arrows mezi ně ale rozhodně patří. O co že v ní jde? Stručně řečeno - o kombinování barevných kamenů ověnčených různými šipkami do jednolitých vrstev, které následně rychle mizí.
70

Astral Arrows

Platforma: Freeware
Výrobce: APUS Software

Stáhnout

Astral Arrows

Aby ve vás současná nabídka Plných her nevyvolala pocit, že logické hry v nás vzbuzují přirozený odpor a nezájem, rozhodli jsme se opět ponořit své senzory do hromádky freewarovek náročných především na hráčovo myšlení. Lov skončil poměrně rychle - hříčka Astral Arrows mi totiž padla pod ruku hned jako druhá v pořadí. A po dlouhých chvílích, které jsem jejím hraním strávil, mohu svědomitě prohlásit, že ne náhodou je tato logická hra pokládána za jeden z nejhratelnějších kousků poslední doby.

V principu jde o nápad velmi jednoduchý. Uprostřed obrazovky se rozkládá nerozměrné hrací pole, na němž je umístěna řada barevných kamenů (ve hře jim říkají "cihly", ale já se raději budu držet familiárnějších "kamenů"). Právě k tomuto poli by měla být po startu hry ubírána největší pozornost - protože jen a pouze tam se bude rozhodovat o vašem úspěchu či neúpěchu, popř. další účasti ve hře.

Každý z osmi druhů kamenů je zbarven jinou barvou, každý z nich má na sobě nakreslenou jinou šipku. Všechny šipky (a potažmo i kameny) jedné barvy ovšem míří stejným směrem. Po kliknutí na barevný kámen se šipka přesune do směru vyznačeného na kameni, což hra pokládá za provedení "tahu". Jakmile takový tah skončí, počítač do hry přidá nové kameny (na volné pozice) a vy můžete ve svém tažení pokračovat. Během jednoho tahu ale můžete vždy táhnout pouze jednou.

Zajímavé bezesporu je, že kámen můžete jak posunout na prázdné a dosud nezaplněné místo, tak vysunout ven z obrazovky (čímž jej de facto zlikvidujete) nebo případně přesunout do pozice, která aktuálně není prázdná. V posledním jmenovaném případě dojde vždy k prohození daných kamenů - tj. označený kámen se pohybuje směrem, který má určen na své horní stěně, zatímco u "cílového" kamenu se směr, který uvádí šipka na jeho středu, zanedbává.

Astral Arrows

Astral Arrows jsou doplněny sympatickým grafickým kabátkem a pěknými animačkami, což jistě ocení zejména ti z vás, kteří si potrpí na skutečně kvalitní vizuální zpracování. Lehce možná zamrzí absence skinů umožňujících měnit dle nálady či osobních preferencí aktuální designovou podobou hry. Taková už je ale daň za to, že její zapackovaná verze nezabírá víc než mega byte dat.

Nadprůměrně kvalitně je provedeno také hlavní menu hry a jeho položky a podpoložky. Dokonce i (co se nabídek týče) nepříliš bohatá záložka Options má díky sympatické animaci něco do sebe. Nemluvě o tom, jak efektně to vypadá, když každá z mnoha šipeček válejících se v hram poli, začne po označení myší animovaně světélkovat.

Vraťme se ale k samotnému smyslu hry. Poté, co šipečky proházíte a seřadíte, je nutné začít je systematicky vyvražďovat... tedy pardon, odstraňovat. Učiníte tak stejně snadno, jako když jste je už predtím prohazovali a přesouvali. Pouze s tím rozdílem, že teď už dojde i na tu užitečnější část vašeho těla a to mozek. Ten musí zařídit, aby se kameny jednotlivých barev dostávaly k sobě a ve chvíli přímého dotyku tak promptně mizely. Každý takový pár, trojice, čtveřice či kolika-chcete-ice se vám přičítá k hodnotě "arrows connected" zatímco veškeré skóre se šikovně zaznamenává pod stejnojmennou hodnotou, aby pak mohlo být po skončení hry porovnáno s výsledky ostatních. Vaše snažení mimochodem končí ve chvíli, kdy je hrací pole kompletně zaplněno a již není možné do hry vkládat další kameny.

Zní to trochu zmateně, viďte? Ostatně - jak jinak... logické hry totiž vždy byly, jsou a budou o tom, abyste si vy - hráči - pilovali své zanedbávané mozečky a namáhali odumírající neurony. Takže pokud si chcete svou psychickou kondici nejen každodenně zlepšovat, ale i vypilovávat nejrůznějšími hríčkami, nelze vám Astral Arrows nedoporučit (třeba už jen proto, že pak můžete svému zaměstnavateli/profesorovi tvrdit, že si hraním trénujete své logické myšlení :).

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

68 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 35 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Grafton Recruitment Praha
Specialista technické podpory

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 20 000 - 35 000 KčNajdete na iDNES.cz