Astro Rally - proleťte se vesmírem

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:39
Freewarových závodních her je dnes na trhu spousta, ale setkali jste se už někdy se simulací vesmírného rally? V Astro Rally si mimo vesmírných výletů užijete široké škály nabízených lodí a tratí a asi nejvíce také propracovaného editoru.
50

Astro Rally

Platforma: Freeware
Výrobce: AGD

Stáhnout

Astro Rally

Každý bez výjimky už bezesporu někdy vyzkoušel nějakou tu závodní hru - ať už motorkářskou, automobilovou, snowboarďáckou či jakoukoliv jinou; málokdo si ale na vlastní kůži (nebo spíš na vlastní prsty na klávesnici) někdy zahrál pořádné rally ve vesmíru. Dnes se ale sny, zvláště na internetu, mění v realitu neuvěřitelně rychle, takže proč to nenandat několika potrhlým marťanům v závodech vesmírných lodí?

Předem je třeba říct, že tvůrci hru Astro Rally mírně překombinovali na úkor výsledné kvality zpracování a s tím související hratelnosti, takže se hodí spíše pro nenapravitelné hračičky než občasné hráče. Oproti ostatním hrám podobného typu nabízí jednak velký výběr vehiklů, ve kterých se budete po trati pohybovat, jakýchsi vesmírných vznášedel, jednak tratí, což je kus vesmíru ohraničený bílou lajnou, a jednak naprosto neuvěřitelně promakaný editor, jehož popis by jistě vydal na další plnohodnotný článek.

Vezměme to tedy pěkně popořádku. Na začátku hry vám nezbyde nic jiného než osedlat některou ze základních ošuntělých rozpadajících se vesmírných herek a začít závodit s mnohem vyspělejšími (hlavně tedy po stránce kvality vozidla :-) oponenty. Autoři naštěstí nejsou nemilosrdní roboti, a tak nám hru mírně zjednodušili snadnou úvodní sadou závodních drah, nicméně i tak vás počítačoví oponenti dost potrápí. Vůbec nejhorší jsou totiž neustálé Astro Rallykolize jednotlivých poletujících vznášedel, na které ve velké míře doplatíte umístěním v závodě právě vy. Oponentí mašiny, mrchy nevypočitatelné, se neustále a nesystematicky pohybují po celé šířce koridoru pro závod vymezeného, čímž vám jednak úspěšně brání v předjetí a jednak způsobují ony zmíněné četné kolize. Řešení je samozřejmě nasnadě - ujet oponentům a v pohodičce si užívat volné trati, nicméně to, co se tak snadno teoreticky vyslovuje, je tu takřka nemožné proměnit v realitu.

Stejně jako tomu bylo u vehiklů, i na tratích autoři rozhodně ispirací nešetřili a přípravili nám jich opravdu požehnaně. Na začátku máte sice přístupné jen ty nejsnazší, jakmile se ale váš koráb začne vyvíjet z počáteční fáze neohrabanosti, budete si moci zajet i na těch nejzáludnějších okruzích. Ovšem vzhledem k tomu, že pozadí jednotlivých levelů je identické, není prakticky o co stát.

O mnoho zábavnější je pak zabrowzdat v menu do herního editoru, který... tram ta da dá... umožňuje komfortní (neplést s user-friendly) tvorbu vlastních okruhů, tratí, úrovní, levelů či jak jinak chcete. Ačkoliv jsem už viděl i slušnější kousky, které zvládl ovládat i absolutní počítačový antitalent, nemůžu jinak než tvůrce pochválit za odvedenou práci. Rozhodně je vidět, že narozdíl od mnoha jiných freewarových firmiček a týmů myslí alespoň trochu i na ty, kteří jejich produkt budou hrát (tj. na nás, pro ty méně chápavé :-).

Co se týče grafického zpracování, mohli si autoři dát trochu víc záležet na zpracování Astr Rallytratí a zejména jejich pozadí, které je až tragicky strohé. Vehikly jsou vyvedené relativně slušně a zvuky linoucí se z hracích skříněk (reprobedny) také málokoho urazí. Fyzikální model vesmírných Ferrari je také relativně dobrý, aspoň mně tedy chování mého vozítka nepřišlo nijak nepřirozené - dosud jsem ale neměl příležitost se v podobném vehiklu proletět, takže vám to nemůžu na sto procent odpřísáhnout.

Blížíme se k závěru, tudíž by bylo dobré vše shrnout do jedné, převelice inteligentní myšlenky. Objektivně řečeno je Astro Rally zajímavou simulací vesmírné rally s pokulhávající grafikou, výborným fyzikálním modelem létajících vozítek a skvělým editorem vlastních okruhů, hráčsky řečeno jde o relativně hratelnou závodní hru, které vám rozhodně nejaký ten čas vydrží - už jen kvůli velké kupě později přístupných vesmírných lodí a levelů.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

51 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 21 čtenářů

Témata: Robot

Nejčtenější

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

Další z rubriky

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.Najdete na iDNES.cz