Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

AstroMan - kdopak to asi je?

  12:00aktualizováno  22. června 2:30
Jak jsem nedávno zpozoroval, arkády se na Plných hrách objevují čím dál tím méně, i když se jich vyrábí poměrně velké množství. No a to bych nebyl já, aby mi to nebylo líto - proto jsem našel tuhle plošinovku s názvem AstroMan a rozhodl se vám ji přiblížit.

AstroMan

Platforma: Freeware
Výrobce: Cellosoft

Stáhnout

Astroman

Již nějaký ten čas sleduji, jaké žánry se objevují na Plných hrách nejvíce často a jaké zase naopak nejméně. Vedou bezpochyby akce, nejméně máme strategií a dungeonů, ale čeho se poslední dobou objevuje opravdu málo, to jsou arkády, skákačky či, chcete-li, plošinovky, které si často dokáží doslova ukrást srdce mnohých zdatných hráčů, jež jinak paří výhradně brutální akční krváky a řezby. Naštěstí i oni mají ve svém pařanském srdíčku obaleném nejkvalitnější ocelí jedno malinkaté měkké místečko pro pohádkové, pěkně animované a dětinské hopsačky. Bohužel je v dnešní době valná část her tohoto typu dost tvrdě ignorována, často totiž nemají potřebnou kvalitu pro to, aby se dokázali zařadit mezi tu kvalitnější sortu gamesek a zůstávají v pozadí, pohozeny na skládce brakových freegamesek. Je mrzuté, že tyto "skládky" se každým týdnem zvětší opět o maličký kousek, což rozhodně není dobrou reklamou pro celý freewarový trh.

Freewarové skákačky, jak jsem měl možnost pozorovat, se většinou odehrávají na nějakých přírodních místech, jsou obklopeny zelení, kytičkami, stromky a do tohoto prostředí je nasoukáno i lesní zvířectvo, ptáci, jeleni, lišky atd. Ale jen málo současných arkád se odehrává v ponurém, podzemním světě, i když je jasné, že skákačky mají člověka obveselit, přivést radostnou, optimistickou náladu a ne ho vynervovat temným prostředím. Možná proto, že je takových her dnes málo, se rozhodl tým říkající si Cellosoft vyrobit jednoduchou podzemní arkádu s prvky hry logické, kde budete muset používat nejenom rychlé prsty, popřípadě bleskové reflexy, ale zaměřit se budete muset i na logické myšlení, rozhýbat stejně již zarezavělé mozkové závity a pořádně se do toho obout, abyste za několik hodin Astromanmohli odejít od počítače s vědomím, že jste opět pokořili další z dlouhé a nekonečné řady gamesek, s klidným s vědomím mohli kompíka vypnout a ulehnout.

Takže jak již jsem se výše zmiňoval, jedná se o hru v poněkud na skákačku netradičním prostředí. Pozadí se stále mění, protože je celá hra rozdělena na několik částí. Vy se pohybujete po několika traverzách, které nějakou záhadou volně visí ve vzduchu, a sem tam jsou spojené žebříkem. Každý pád větší než pár kroků se rovná smrti, tudíž přibližovat se nějak moc k okraji oné traverzy se rovná skoro sebevraždě - jenže je bohužel často nutno si k tomu kraji zajít, protože pouze tam se nachází žebřík.

Žádný konkrétní příběh u hry popsán nebyl, takže se musíme spolehnout na svůj instinkt a bez otázky procházet všechna kola. Kolik jich je přesně, to nevím, protože jsem hru ještě nedohrál do konce, ale jsem notně nabuzen, takže by se mi to mohlo splnit bez ohledu na nějaké možné příčiny neúspěchu. K tomu, abyste mohli level opustit, se musíte dostat do jakési kopule, odkud budete přemístěni do levelu dalšího. Takové je to v prvních kolech, jenže v kolech dalších budete muset ještě třeba pohnout pákou či sebrat kolečko, které má veprostřed vepsáno písmeno P, někdy obojí a často i několikrát.

Postupně se levely stávají těžšími a těžšími, prostředí čím dál záludnější a k tomu vás pohání zatracený limit. Vpravo nahoře je tlustá a dlouhá čára, která se neustále zkracuje, a vy se do doby, než se úplně ztratí, musíte dostat na konec kola, což je mnohdy komplikované. AstromanKdyž to nestihnete, tak máte o živůtek méně. Životů máte jinak celkem pět. Můžete si občas nějaký někde vzít, čas od času se nějaký v nějakém kole najde, ale je to spíše dosti zřídka.

Ovládání hry je naprosto primitivní a jednoduché. Vše řídíte šipkami a mezerníkem si vystačíte pouze na pootočení pákou. Hra má slabé tři megabajty, což by neměl být problém ani pro nejpomalejší linky našeho monopolního vládce. Jinak za splnění kol dostáváte body, máte možnost se umístit v High score. Jinak má hra také možnost ukládání či načítání různých pozic. Faktem, na který bych neměl zapomenout, je možnost tvorby vlastních levelů, to je nepopiratelně dobrá vlastnost, hodnotící se velikým plusem.

Co se grafiky týče, tak ta není nijak moc rozvinutá, je spíše jednoduchá a hodnotil bych jí asi průměrně. Hratelnost je také celkem na úrovni, pokud máte arkády rád, tak si jistě srandy užijete dost, ale jestli nejste přímo milovníkem, nepředpokládám, že byste tuto gamesku hrál déle než hodinu. Každopádně se jedná o docela dobrou hopsačku, která sice není nejlepší, ale mnoho jich nad sebou rozhodně nemá.

Autor:Nejčtenější

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.Najdete na iDNES.cz