Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Atic Atac Remake – jak se hrálo v herním pravěku

  21:38aktualizováno  21:38
2D arkáda, která ukazuje, jaké to bylo na začátku osmdesátých let s hrami a zároveň, jaký progres hry podstoupily do dnešních dob.
40

Atic Atac Remake

Platforma: Freeware
Výrobce: Mick Farrow

  • je to jen remake
  • je to jen a jen remake
  • herně je to poměrně nezábavné

Stáhnout

atic atac remake

Ve hře s názvem Atic Atack Remake nejde o nic víc, než se dostat na konec lokace v co možná nejméně porušeném stavu a porazit silnějšího bosse. To celé pak nanovo. Konceptuálně velmi jednoduchá arkáda, která hráči umožní přičichnout k době, která se dá nazvat herně kamennou.

Hra je totiž remake, jak je zcela patrné již z názvu. Jako většina jiných kousků s tímto označením, hry oproti své původní verzi nepřináší kromě „vylepšené“ grafiky vůbec nic nového. Právě díky tomu, že celá kostra hratelnosti byla zachována, lze si udělat obrázek, jak na tom byly hry na počátku šílených osmdesátých let a jak se od té doby vyvinuly. Je to takový výlet do herního pravěku.

atic atac remake
atic atac remake


Je trošku s podivem, že si někdo dá tu námahu a „zremakuje“ hru, kterou od dnešních dob dělí téměř třicet let. Také vám tak jak mě připadá, že je pořád rok 2000? V případě Atic Atac je to jedno, neboť hra, tak jak je zde prezentována, byla dle mého názoru zastaralá už před dvanácti lety i dřív. Ne však, co se týče grafiky. Celá náplň hry se točí v roztodivném koloběhu: Proběhnout úroveň složenou z jednoduchých místností, najít klíče a dostat se do dalšího levelu. Záměrně říkám proběhnout, neboť nepřátele nemá smysl zabíjet, protože se co každých asi pět vteřin objeví znovu, což je vlastně velmi hloupý nápad. Nevím, jestli byl hloupý i v roce 1983, kdy hra vyšla, ale myslím, že ano. Dnes je hloupý každopádně. Kromě probíhání úrovní hra vůbec nic nenabízí a možnost vybrat si ze tří hrdinů je více kosmetická, než užitečná.

atic atac remake
atic atac remake


Kdyby byla celá Atic Atac Remake více komplexnější záležitostí, nebál bych se její styl přirovnat k výbornému Biding of Isaac, se kterým sdílí mnoho společných nápadů. Možná by se autoři této výborné indie hry přiznali, že Atic Atac ve své původní verzi byl pro jejich dílko jednou z možných inspirací. Obě hry jsou ale z dnešního hlediska neporovnatelné.

atic atac remake
atic atac remake


Atic Atac Remake toho moc nenabízí. Obstarožní hratelnost s téměř nulovou vidinou nějakého cíle či taháku, který u ní udrží. Možnost hrát hru vícekrát kvůli prozkoumání jiných místností zavrhuji, protože v nich jednoduše není nic, co by stálo za to, aby vás hra otravovala více jak jednou. Hloupé designérské nápady, jako nekonečný příval nepřátel a jejich okamžitý respawn, když jednoho zabijete, nebo vkročíte do místnosti hru pro dnešního hráče zcela jasně potápí. Myslím, že pro remake by se jistě našlo mnoho lepších kandidátů a ani v roce vzniku první verze Atic Atac nebyl kdovíjaké terno. Dnes tak tomu je každopádně. Hodnocení dávám s ohledem na fakt, že autoři se snažili udělat pouze lépe vypadající kopii originálu. Ten nechť odpočívá v pokoji herních dějin.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 18 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...Najdete na iDNES.cz