Atoll - dostaňte očka domů

  12:33aktualizováno  12:53
""Další hra na motivy Tetrisu? To snad ne!"" Říkal jsem si, když jsem Atoll zahlédl poprvé. ""Jen co dohraju tenhle level, "" říkám teď. Atoll je totiž nejen nejgeniálnější a nejdokonalejší hrou inspirovanou stařičkým Tetrisem, ale je navíc naprosto precizně graficky zpracován. Co víc si přát? Snad jen nerušené odpoledne.

Atoll

Platforma: Freeware
Výrobce: Lucid Games

Stáhnout

Atoll

Ačkoliv herní magazíny každoročně umisťují do herní síně slávy na první příčky hry jako Dungeon Master, Diablo či Doom, opravdovými prapředky většiny současných her a hlavně freewarovek a hrami, které se těší obrovské popularitě i teď, mnoho let po jejich vydání, jsou jednoduché, ale ďábelsky chytlavé logiky jako Tetris, Pacman či Arkanoid. Právě tato trojice herních titulů se pro dnešní tvůrce stala takřka nevyschnutelnou studnou nápadů. Jedni vezmou tohle a přidaji trochu tohohle, jiní zase vymyslí tohle a přidají do tohohle a dopadá to různě. Občas však takovýmto kombinováním vzniknou hry, které mají svým způsobem navrch a svým předchůdcům rozhodně ostudu v žádném případě nedělají. A mezi ně patří i Atoll.

Vaše počínání ovšem musí být velice rychlé, protože o své slovo se hlásí také oceán, který očka příliš nemilují. Ve chvíli, kdy oceán uchvátí atol svými vlnami, hra končí a další očka už nemohou být osvobozena. A pravdou je, že časový limit je povětšinou takříkajíc šibeniční. Level po levelu se navíc zkracuje, takže vaše ruka pak musí bleskurychle svištět po podložce a ukazováček odklepávat "shoz" vašich svěřenců.

Atoll

Aby nám to tvůrci zjednodušili, umožnili nám poskládat onu trojici očí jakkoliv horizontálně či vertikálně, to znamená, že se propadnou ve chvíli, kdy vytvoří jakýkoliv tvar známý ze hry Tetris a to v jakékoliv poloze. Neexistuje tu ovšem možnost poskládat čtyři očka diagonálně, o což jsem se dlouho pokoušel, a zapříčinil tím svůj neúspěch v osudovém levelu.

Ve hře mimo oček ovšem najdete ještě jednu legrácku, kterou si na nás tvůrci připravili - velká bílá vajíčka. Nesuplují zde žolíka jako ve Vertrixu, ale (a zde mě napadá snad pouze asociace s dětským čokoládovým vajíčkem ukrývajícím překvapení) po čase se z nich vyklubou oči. Nikdy ovšem nemůžete tušit, jaká barva očka se v tom kterém vajíčku nachází, takže si skvěle můžete pokazit výborně rozehranou "partii" nebo si naopak nevědomky pomoci z pořádné šlamastyky.

Atoll

Grafická stránka hry je kapitolou sama pro sebe. Tak precizně graficky provedená freewarovka už nebyla na internetu k vidění hodně, hodně dlouhou dobu. Vynikající ztvárnění hlavního menu vhodně doplňuje malebná komixová grafika samotné hry a navíc jsou tu perfektní animačky ať už pohybujícího se moře nebo vaší "chňapačky".

V Options menu hry si dále můžete nastavit obtížnost hry (tedy přesněji řečeno úroveň rychlosti, s jakou se bude v průběhu vašeho hraní zvedat mořská hladina), ovládání (přepínač mezi myšítkem a klávesnicí, přičemž tu druhou možnost vám zásadně nedoporučuji) a také vypnout/zapnout hudbu a zvuky. Nenajdete tam žádná nastavení grafiky či grafického rozlišení, ale to vás ani příliš nerozčaruje, protože grafika je i tak opravdu zdařilá.

Celkově vzato můžeme vývojáře z Lucid Games za tenhle herní kousek jen a jen pochválit. Nejen, že ukázali, že Tetris je v podstatě neomezeným zdrojem inspirace pro všechny tvůrce logických her, ale dokázali, že není problém oživit několik let starý námět a zpracovat jej v takové podobě, že jej s oblibou budou milovníci logik hrát mnoho dalších dní, měsíců či let a stačí k tomu jen a jen geniální nápad.

Autor:


Nejčtenější

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Další z rubriky

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz