Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Attack – souboje na férovku

  12:00aktualizováno  10:53
Souboje na férovku, pěkně jeden proti jednomu, pistole proti pistoli – to je hlavní a dalo by se říci také jediná náplň dnes recenzovaného českého akčního dílka, které nese symptomatický název Attack.

Attack

Platforma: Freeware
Výrobce: Stick Soft

Stáhnout

AttackDíky agilitě týmu Stick Soft mají Plné hry opět tu čest jako první představit jednu českou freewarovku. Jedná se o vůbec první titul, který tito začínající vývojáři vytvořili, takže je na místě jistá schovívavost, přesto však po pečlivém otestování (které – což vzhledem k obsahu hry popsanému níže jistě seznají všichni za logické – ani nezabralo zas tak moc času) lze vyjádřit nevoli a doufat, že připravovaný druhý díl, který by měl vyjít každým dnem, dozná výrazných změn k lepšímu.

Ve společnosti je zřejmě velká spousta militaristicky zaměřených jedinců. Jinak si lze jen těžko vysvětlit obrovskou popularitu akčních titulů, v nichž nejde o nic jiného, než na sto a jeden různých způsobů usmrtit protivníka. V oblasti komerční je tento trend vyjádřen obrovským počtem stříleček z pohledu vlastních očí, což je ovšem žánr docela náročný na naprogramování, a tak se vývojáři nezávislí a freeware většinou spokojí s méně ambiciózními dvojrozměrnými akcemi. Ty nesou podobu různou – může to být vesmírná střílečka, 2D chodička, cosi jako Chaos Engine, či – a to je v poslední době oblíbené asi nejvíce – multiplayerová řežba a la Kulič, popřípadě Stick Soldiers.

AttackPrávě Stick Soldiers a také nedávno recenzovanou (taktéž českou) PidiWar připomíná Attack nejvíce. Jedná se o prostou akční hru, kde je jediným cílem hráče rozstřílet počítačového protivníka na cimpr campr. Dít se tak může v jedné z pěti úrovní, které se liší mírně graficky, výrazněji po stránce designu, ale leccos mají společné – jsou malé, prakticky vše v nich je zničitelné, a vedle obou postaviček soupeřů a jedné či více pistolí se v nich nic jiného nenachází. Akce tak probíhá velice rychle – nejprve je nutné pomocí kurzorových šipek doběhnout k nějaké té volně ložené zbrani a vyhnout si přitom všem pokusům umělé inteligence o likvidaci lidského hráče, následně pak stačí zamířit tentokrát kurzorem myši směrem k oponentovi a klikáním levým tlačítkem, jež vypouští smrtící kulky, mu vyprášit kožich. A to je vše.

Princip Attacku by nebyl špatný, kdyby ovšem netrpěl několika (hodně) chybami. Předně, hratelnost značně shazuje fakt, že jedna kulka znamená smrt. Dohrání jedné úrovně je tak záležitostí na pár vteřin, buď má hráč smůlu a počítač ho trefí, nebo si doběhne k pistoli a sejme zase on jeho. Dalším výrazným neduhem je absence jiných zbraní či jakékoliv možné taktiky – kdyby aspoň stěny nepadaly po náporem kulek jako domeček z karet, ale tvořily trochu důstojnější kulisy souboje, které by prodloužily hratelnost! Za zásadní nedostatek pak lze považovat absenci multiplayerového módu, či alespoň editoru úrovní, jenž by umožnil trochu změnit stereotyp hry.

Grafické zpracování je jednoduché, a to až příliš. Vše je dosti titěrné, hjra má všehovšudy asi čtyři sprajty a jedno nevkusně provedené menu, zvuková stránka je neméně špatná, jako všechno ostatní. Ve výsledku je tak Attack zatím dosti nepodařeným pokusem proniknout mezi elitu české freeware scény, který už nemůže omluvit ani nutná schovívavost, se kterou je záhodno přistupovat k debutům začínajících týmů. Snad se Stick Soft předvede v Attacku 2 lépe…


Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz