Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Au Sable – surrealistický hororový klenot (+ minirecenze Aftermatch)

aktualizováno 
Temná procházka nejčernější noční můrou na vás čeká při hledání ztraceného města Harmonia.
90

Au Sable

Platforma: Freeware
Výrobce: Amon26

  • Děsivá a až znepokojivá atmosféra
  • Surrealistické ladění
  • Napínavá akce
  • Místy příliš šílené

Stáhnout

ausable_01Strach může mít mnoho podob. Může být ztělesněn monstrem s vysouvací čelistí, obláčkem černého kouře nebo třeba učitelem matematiky. Po hororové perle Which, která oslnila především audiovizuální stránkou, zde máme další děsivou hru, jenž ale jde na svírání hráčských útrob zcela jiným způsobem. V tsunami arkád, kdy desítky her vykrádají 80. a 90. léta a říkají tomu "skládání pocty", dozajista nezapadne dílo šílence s přezdívkou Amon 26. Jeho Au Sable totiž působí jako kdyby David Lynch vytvářel satanistickou arkádovou adaptaci Silent Hillu.

ausable_02Rozhodně se dnes neubráníme srovnávání právě s hitem Which, který okupoval plnoherní příčky nejstahovanějších her po řadu týdnů. Zatímco Which byl prostě typický lekák, Au Sable je... zkrátka strašidelně znepokojivý. Vašim cílem je zjistit, proč se ze zemského povrchu ztratilo město Harmonia. Cesta k tomu vede přes vraždící mnichy, krvavé řeky vystrkujících na vás bílé vražedné ruce, a také třeba kolem řady oběšenců. Ujetosti se není co divit. Konec konců, předchozí Amonovou hrou je cosi se jménem All Of Our Friends Are Dead.

ausable_04Zpočátku Au Sable vypadá jako tradiční explorační hra, ve které pouze procházíte surrealistickou krajinou a vychutnáváte si okolí. Level design je na vysoké úrovni, nejen co do grafiky, ale i co do postavení plošinek. Jakmile získáte zbraň, Au Sable se do značné míry změní na klasičtější akční arkádu. Na jednu stranu to je škoda, protože bych asi více ocenil temnou procházku psychopatovou noční můrou než další masomlejn. Na druhou stranu hra přijde se změnou hratelnosti a některé hráče přiláká na delší dobu.

Není tak těžké přijít s dobře nastříhaným a oefektovaným videoherním zážitkem jako se to povedlo Which. Filmy se živí lekáním skoro sto let, leccos se od nich dá okoukat. Chorobné nápady v Au Sable jsou ale svým pojetím de facto mnohem originálnější. Ne každý hráč s tím bude souhlasit, ale tahle dnešní arkáda je dlouho neviděným zážitkem.

aftermatchPS. Původně jsem namísto Au Sable chtěl recenzovat Aftermatch, jinou arkádu v hlavní roli s klasikem Mariem. Kvůli mrzkým kvalitám Aftermatche, který má mizerné rozlišení (viz. obrázek vedle) i děsivě špatný level design, jsem od toho nakonec upustil. Uvidíte-li někde Aftermatch, vyhněte se mu obloukem.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 19 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz