Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Awaken: Underwater Odyssey je šíleně obtížná metalová řežba

  14:00aktualizováno  14:00
Awaken je retro akce, která jako by pamatovala staré automatové arkády. Je rychlá, efektní a nepromíjí chyby. Stejně tak má výbornou hudbu. Pokud si zlatý věk tohoto žánru pamatujete, doufejte, že vaše reflexy jsou stejně dobré jako tehdy.
70

Awaken: Underwater Odyssey

Platforma: Freeware
Výrobce: Lurkers Lair

  • vytvoří vašemu tělu návyk na adrenalin
  • velmi, velmi, velmi efektní
  • perfektní soundtrack
  • vylepšování lodě
  • obtížnost vyšroubovaná na nesnesitelnou úroveň
  • přes všechny ty létající efekty není často vidět ani vaše vlastní loď

Stáhnout

Awaken: Underwater Odyssey | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

Awaken: Underwater Odyssey

Zdá se mi, že poslední dobou akční arkády ve stylu Xenon prožívají novou indie renesanci. Toto je další zástupce kdysi tak oblíbeného žánru. Awaken je vertikální akční hra, ve které ovládáte malou ponorku schopnou střílet neskutečně mnoho velmi barevných laserů do různých směrů. Exploze jsou všude a přitom hraje originální tvrdá kytarová muzika se silnou melodií a rytmem, která vzbuzuje agresi, zuřivost a lačnost po ještě více explozích. Prostě absolutní nářez.

Awaken: Underwater Odyssey

Awaken je klasická arkáda z automatů. Tato věta stačí, abyste si o ní udělali obrázek. Loď kterou ovládáte, letí stále k horní hraně obrazovky a vy pálíte po všem, co se hne. Kromě obyčejného útoku, který střílí stovky laserů do tří světových stran máte cosi, co je pojmenováno jako „obléhací útok“, kdy všechnu energii lodě vložíte do masivního a přesného útoku před sebe. To vás sice zpomalí, ale udělí obrovské zranění větším lodím.

Awaken: Underwater Odyssey

Pak ještě střílíte samonaváděné rakety a můžete si na pomoc přivolat malou letku. Tedy letku, vzhledem k tomu, že se vše odehrává pod hladinou moře, jde spíš o ponorky, ale to je popravdě úplně jedno. Důležité je, že na výběr je jedna mise ze čtyř (další se otevřou) a dvě akční výzvy. K tomu si můžete svou kocábku vylepšit o nějakou tu lepší zbraň, štíty a tak dále. Prostě klasika.

Awaken: Underwater Odyssey

Štíty jsou celkově zajímavá věc. Zásah vám ubere celých 50 % a ten druhý vám je sníží na nulu. Pokud se na několik sekund nevyhnete dalšímu projektilu, nebo do něčeho narazíte, tlak okolní vody vás zmačká do kuličky. Zásahová zóna vaší lodičky, do které vás musí nepřítel střelit, aby vás zranil, je titěrná. Přišlo mi to dost podivné. „Jak mě do něčeho tak malého, můžou zasáhnout?“ říkal jsem si. Už se nedivím.

Představte si tu nejšílenější, nejexplozivnější, nejadrenalinovější a nejrychlejší arkádu, jakou jste kdy hráli a tuto představu vynásobte pětkrát. Tak teď už víte, jak se Awaken hraje. Každý nepřítel střílí desítky paprsků, všude něco vybuchuje a v jediný okamžik je obrazovka zaplněna tolika efekty (z nichž každý vás může zranit), že je skoro nemožné svou loď vůbec najít. V tomto ohledu to Awaken možná i trochu přehnal.

Awaken: Underwater Odyssey

Je to skvělá hra s vynikající metalovou hudbou a nepředstavitelně rychlým tempem. Ale kvůli všem těm paprskům, laserům, zážehům a výtryskům je tak nepředstavitelně těžká, že jsem nebyl schopen dostat se ani do druhé mise.

Ano, přiznávám, jsem lama a tento žánr mi vždy byl trochu cizí. Ale myslím, že když hra vypadá spíš jako efektní spořič obrazovky než hra, je cosi špatně. Ale třeba (asi určitě) nejste tak nemotorní jako já a Awaken pro vás bude něco jako nitrožilně podaná koňská dávka adrenalinu. Ovšem pozor, byli jste varováni.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 5 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz