Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bantumi 3D – fazolky na slovenský způsob

  12:00aktualizováno  23. srpna 11:06
Bantumi – skutečně málokdo nezná tuto klasickou logickou hru z mobilních telefonů značky Nokia. Dnes tu máme další z řady povedených předělávek, kompletně 3D, původem od našich východních bratří ze Slovenska.
50

Bantumi 3D

Platforma: Freeware

Stáhnout

Bantumi 3DPopularita her z mobilních telefonů se odvíjí od úspěchu dané značky a typu. A finská firma Nokia je v oblasti prodeje svých přístrojů úspěšná velmi. Není tedy divu, že se některé klasické minihry z její stáje vryly natolik do paměti uživatelů, že jsou ochotni tvořit a hrát jejich verze pro různé jiné operační systémy a počítače. Od obecného mlácení prázdné slámy ale ke konkrétním faktům – úvodní souvětí pochopitelně nesměřují k ničemu jinému, než oznámení faktu, že prostor dnešní recenze na plnou hru zdarma je věnován právě jedné takové předělávce. Slovenský autorský tým si vybral logické fazolkové řádění Bantumi a přízvisko 3D jasně napovídá, že hlavní změnou oproti originálu bude přidání nového rozměru. Nicméně nalijme si raději ihned ze začátku čistého vína: třetí rozměr slouží jen jako prostředek vizualizace, hratelnost a základní pravidla zůstala zcela zachována a v zásadě se tak hráčům do rukou dostává stále tatáž zábava.

Bantumi 3DJe evidentní, že před tribunálem soudícím zloděje cizích nápadů a přiživování se na slavných by autoři Bantumi 3D neobstáli. Naštěstí podobná autorsko-cenzorní organizace nikdy nebyla (a doufejme nebude) založena, a tak se musí slovenští vývojáři bát jen jednoho verdiktu: toho, jenž sumarizuje míru hratelnosti v závěru recenze na Plných hrách.

Pro beznadějné zabedněnce, kteří posledních pár let strávili… řekněme zavřeni v neprodyšné dřevěné bedně či jiném obdobném zařízení, stručně k pravidlům. Hrací plocha Bantumi se skládá ze dvou řad o šesti miskách, jež stojí proti sobě. Ze strany jsou pak doplněny miskami o něco většími. V každé z menších nádobek se nachází šest fazolek. Cílem hráče je přemístit do své velké mísy větší počet kousků zeleniny, než se povede soupeři. Pro cirkulaci fazolek platí ovšem přísná pravidla. V jednom tahu lze vzít fazole pouze z jedné misky a následně jít proti směru hodinových ručiček a postupně do každé nádoby po cestě jednu odsypat. Pakliže cesta skončí ve vlastní velké misce, dostává hráč zdarma tah nový, pokud skončí v prázdné malé misce, přesune se do jeho mísy jednak jedna poslední položená fazole, jednak všechny, které jsou v misce naproti.

Bantumi 3DJakkoliv jsou pravidla Bantumi prostá, hra je až překvapivě variabilní a zvládnout ji dokonale není snadné. Z tohoto faktu vyplývají dva další: jednak možná vysoká míra frustrace pro začínající hráče, jimž bude chvíli trvat, než se jim povede stabilněji vítězit, jednak vysoká hodnota znovuhratelnosti.

Co se technického zpracování týče, Bantumi 3D je projektem poněkud strohým. Běží nicméně bezproblémově v řadě rozlišení, netrpí bugy, nepadá a umožňuje měnit některá nastavení. Poněkud problematická je nicméně vizuální stránka hry: všechny objekty jsou nakresleny značně spartánsky a okolním prostředím je krom stolu už jen anonymní černočerná temnota. Zapracovat mohli autoři i na ozvučení.

Ve výsledku je Bantumi 3D jen průměrným zpracováním oblíbeného tématu a jako takové si zřejmě nevyslouží výraznější pozornost hráčů. Přesto: velikost instalačního souboru je vcelku přijatelná a minimálně za krátké vyzkoušení určitě tato variace bitvy o fazolky stojí.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 23 čtenářů

Témata: Nokia

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz