Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bantumi 3D – fazolky na slovenský způsob

  12:00aktualizováno  23. srpna 11:06
Bantumi – skutečně málokdo nezná tuto klasickou logickou hru z mobilních telefonů značky Nokia. Dnes tu máme další z řady povedených předělávek, kompletně 3D, původem od našich východních bratří ze Slovenska.
50

Bantumi 3D

Platforma: Freeware

Stáhnout

Bantumi 3DPopularita her z mobilních telefonů se odvíjí od úspěchu dané značky a typu. A finská firma Nokia je v oblasti prodeje svých přístrojů úspěšná velmi. Není tedy divu, že se některé klasické minihry z její stáje vryly natolik do paměti uživatelů, že jsou ochotni tvořit a hrát jejich verze pro různé jiné operační systémy a počítače. Od obecného mlácení prázdné slámy ale ke konkrétním faktům – úvodní souvětí pochopitelně nesměřují k ničemu jinému, než oznámení faktu, že prostor dnešní recenze na plnou hru zdarma je věnován právě jedné takové předělávce. Slovenský autorský tým si vybral logické fazolkové řádění Bantumi a přízvisko 3D jasně napovídá, že hlavní změnou oproti originálu bude přidání nového rozměru. Nicméně nalijme si raději ihned ze začátku čistého vína: třetí rozměr slouží jen jako prostředek vizualizace, hratelnost a základní pravidla zůstala zcela zachována a v zásadě se tak hráčům do rukou dostává stále tatáž zábava.

Bantumi 3DJe evidentní, že před tribunálem soudícím zloděje cizích nápadů a přiživování se na slavných by autoři Bantumi 3D neobstáli. Naštěstí podobná autorsko-cenzorní organizace nikdy nebyla (a doufejme nebude) založena, a tak se musí slovenští vývojáři bát jen jednoho verdiktu: toho, jenž sumarizuje míru hratelnosti v závěru recenze na Plných hrách.

Pro beznadějné zabedněnce, kteří posledních pár let strávili… řekněme zavřeni v neprodyšné dřevěné bedně či jiném obdobném zařízení, stručně k pravidlům. Hrací plocha Bantumi se skládá ze dvou řad o šesti miskách, jež stojí proti sobě. Ze strany jsou pak doplněny miskami o něco většími. V každé z menších nádobek se nachází šest fazolek. Cílem hráče je přemístit do své velké mísy větší počet kousků zeleniny, než se povede soupeři. Pro cirkulaci fazolek platí ovšem přísná pravidla. V jednom tahu lze vzít fazole pouze z jedné misky a následně jít proti směru hodinových ručiček a postupně do každé nádoby po cestě jednu odsypat. Pakliže cesta skončí ve vlastní velké misce, dostává hráč zdarma tah nový, pokud skončí v prázdné malé misce, přesune se do jeho mísy jednak jedna poslední položená fazole, jednak všechny, které jsou v misce naproti.

Bantumi 3DJakkoliv jsou pravidla Bantumi prostá, hra je až překvapivě variabilní a zvládnout ji dokonale není snadné. Z tohoto faktu vyplývají dva další: jednak možná vysoká míra frustrace pro začínající hráče, jimž bude chvíli trvat, než se jim povede stabilněji vítězit, jednak vysoká hodnota znovuhratelnosti.

Co se technického zpracování týče, Bantumi 3D je projektem poněkud strohým. Běží nicméně bezproblémově v řadě rozlišení, netrpí bugy, nepadá a umožňuje měnit některá nastavení. Poněkud problematická je nicméně vizuální stránka hry: všechny objekty jsou nakresleny značně spartánsky a okolním prostředím je krom stolu už jen anonymní černočerná temnota. Zapracovat mohli autoři i na ozvučení.

Ve výsledku je Bantumi 3D jen průměrným zpracováním oblíbeného tématu a jako takové si zřejmě nevyslouží výraznější pozornost hráčů. Přesto: velikost instalačního souboru je vcelku přijatelná a minimálně za krátké vyzkoušení určitě tato variace bitvy o fazolky stojí.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 23 čtenářů

Témata: Nokia

Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.Najdete na iDNES.cz