Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Battle for Wesnoth - tahová strategie ve stylu Warcraft

  12:00aktualizováno  18. prosince 11:57
Dnešní fantasy tahová strategie je opravdovým klenotem. Nabízí pět kampaní, multiplayer, skirmish, vychytávky běžné z komerčních her, výborný příběh a skvělou komunitu vývojářů, kteří to vše pilují ještě do větších detailů.
90

Battle for Wesnoth

Platforma: Freeware
Výrobce: David White

Stáhnout

Battle for WesnothStrategie jsou v oblasti freeware nedostatkovým zbožím. Já sám jsem velkýmpříznivcem tohoto žánru, a proto mě každé dílko potěší u srdce. Osobnědávám přednost real-timovým a budovatelským strategiím, možná pro svoupohodlnost. Tahové strategii jsou ovšem i v rámci komerčních her na ústupu.Přesto jsou kamenem tohoto herního stylu, protože vyžadujíod hráče nejpropracovanější strategické myšlení, velký přehled ojednotkách a jejich statistikách. Nevýhodou je zdlouhavost a čas, který jenutný věnovat učení. Je pozitivní, že fanoušci se strategií v oblastifreeware nechtějí vzdát a využívají výhody publikování pod licencí GNU.Na zdrojovém kódu a hře tak pracuje velké množství lidí z celého světa,takže tyto hry jsou na vysoké technické úrovni a k dispozici pro víceplatforem. To je i případ Battle for  Wesnoth. Díky open-source si ji můžetezahrát ve Windows, Linuxu i Macu a v češtině, i když překlad ještě nenídokončen, takže se občas míchá s angličtinou.

Battle for WesnothBattle for Wesnoth je tahová fantasy strategie, která se hodně nechalainspirovat ve hře Warcraft. Nabízí vám pět rozličných kampaní, ve kterýchsi budete moci vyzkoušet většinu misí známých z komerčních her: bojovéstezky, dobývání, obranu proti přesile atd. Jedna kampaň je i za Nemrtvé ahned úvodní intro s lichu vás donutí si zkontrolovat, zda jste si nespustiliomylem mod k Warcraftovi. Pokud holdujete on-line hře, nebudete vůbec o nicochuzeni. K dispozici je multiplayer i skirmish (boj s počítačem ovládanýminepřáteli) s nabídkou více než dvaceti map. Na začátku vám doporučujiprojít výcvikem, který je detailně zpracovaný a seznámí vás se všemiherními principy. Vaši armádu tvoří rozmanité jednotky z fantasy světa -elfové, králové, lučištníci, nemrtví, mágové. Každá má unikátnívlastnosti a RPG systém, v němž v boji získává vlastnosti nové aBattle for Wesnothvylepšuje stávající. Rychlost a bojeschopnost je ovlivněna i terénem adenní dobou. Základní surovinou je zlato, které vám přidávají obsazenévesnice. To vás nutí útočit, dobývat a zároveň hájit co největší území.Hratelnost je opravdu skvělá, nabízí několik úrovní a díky spoustě misía propracovanému příběhu mnoho hodin zábavy. Hra je stále ve vývoji, takženové kampaně a mapy pro on-line pařbu se stále rozrůstají. 

Battle for Wesnoth disponuje izometrickou grafikou. Postavy, budovy a prostředíjsou propracovány do malých detailů. Battle for WesnothKaždoukampaň doprovází intro a příběh s výbornou dějovou linkou. Samozřejměnechybí dobrá hudba na pozadí. Jak jste mohli poznat z recenze, najdete zde všechnyprvky z komerčních strategií. Pokud by se jednalo o real-timovou strategii,dal bych jí nejvyšší hodnocení. Takto musím trochu slevit, ale to nic neměnína faktu, že jde o mimořádně povedenou hru, i když s poněkud většívelikostí. Nenechte se ale odradit a stahujte!

Poznámka: My vám nabízíme ke stažení poslední vývojářskou verzi.Pokud byste s ní měli problémy, využijte alternativní download.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

93 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 725 čtenářů

Témata: Linux

Nejčtenější

Další z rubriky

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....Najdete na iDNES.cz