Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beavis & Butt-head: Change It

  12:00aktualizováno  12. července 10:24
Podtitul dnešní freewarovky by klidně mohl znít Aneb sranda nikdy nekončí. Možná by vás mohlo zajímat, jakou ptákovinu budete se dvěma nechvalně proslulými postavičkami provádět dnes. Inu to by vás určitě nenapadlo, ale nebudu vás déle napínat: Dnes se vrhnete do kariéry přepínače televizních pořadů.

Beavis & Butt-head: Change It

Platforma: Freeware
Výrobce: New Media

Stáhnout

Beavis & Butt-head: Change It

Beavis a Butt-head se na televizních obrazovkách stanice Music Television objevili opravdu mnohokrát. Mnohokrát se také dostali jako hrdinové do počítačových her. Z první kolekce, která sloužila k propagaci titulu Virtual Stupidity: A Little Thingie, jsme vám přinesli již pět her. Všechny jsou zpracovány jako krátké akce, které v devadesátém pátém roce podle mě jaksi předběhly dobu. Tenkrát se nic nedávalo zadarmo, freegamesek bylo málo a k propagaci sloužily pouze plakáty, bannery a oplzlé řeči agentů. Hry Beavis & Butt-head byly tedy spíš výjimka, ovšem myslím to samozřejmě v tom lepším slova smyslu. Takové výjimky jsou jenom vítané, a je škoda, že jich není více.

Dnešní hra z této série bude opět a jako vždy vsazena do prostředí, které byste čekali nejméně. Již jste plivali z okna, válčili s tenisáky či pracovali v kioscích s hamburgery, ale vsadím se, že jste si nikdy nehráli s ovladačem televizních programů v prodejně s elektronikou. Někteří z vás ono přepínání možná mají jako oblíbenou zábavu doma - ale šlohnout prodavači ovladač a jít si hrát s kanály, to je opravdu dost netradiční. Věta "To tu ještě nebylo" je plně vystihující. To by totiž nebyl ani Beavis, ani Butt-head, aby nevymysleli takovou blbost, krávovinu a vůbec naprostou šílenost. Jak tohle tvůrce napadá, to tedy opravdu nevím, ale fantazie mají evidentně dostatek.

Takže si opět vyberete panáčka buďto s vlasy jako uhel černými nebo blondýna tak blbého, že by takového druhého pohledal. Stejně jako v dílech předchozích se nic u vlastností postavy nemění. Je tedy naprosto jedno, jakého ňoumu si vyberete. Dokonce ho při hře ani nevidíte, protože jste přesunuti do pohledu z vlastních očí. Ve Wolfovi jste před sebou viděli pouze samopal, v Beavisovi a Butt-headovi zase pouze ruku s ovladačem. No a samozřejmě je před vámi regál s televizními obrazovkami. Televizí je tam devět a jsou Beavis & Butt-head: Change Itopravdu od sebe v mnoha směrech naprosto odlišné. Myslím tím vzhledově. Některé z nich by podle mě patřily spíše na smetišti či skládku. Cenovka na nich sice je, ale cena je nějak rozmazaná, vězte však, že více než desetikorunu bych za žádnou z nich nedal.

Po nastartování gamesky se televize zapnou a ve všech začínají běžet buď nějaké pořady, nebo obrazovky zrní na důkaz toho, že tam není něco v pořádku. Zrnění se u jednotlivých televizí po několika okamžicích přemění třeba na zprávy či nějaký film. Je jasné, že tam nebude běžet něco obvyklého, co naprosto dobře známe, ale v obrazovce klidně poznáme reklamu na zubní pastu, zprávy, vražedný film, ženu pilující si nehty, líbající se pár a další podobné náměty. Toto všechno je sice hezké, ale jaký je úkol a co všechno máte dělat, jste ze mě stále nedostali.

Inu úkolem je získat, jak již to u akcí bývá zvykem, co nejvíce bodů. Dosáhnout co nejvyššího skóre a dostat se mezi nejlepší, je jasným cílem v těchto hrách. Hned vám povím jak. Vy totiž máte oním ovladačem programy měnit na jiné a pokud se zrovna bude jiný kanál Beavisovi líbit, bodík je váš. Jenže když se mu líbit nebude, tak vám hra hned jeden strhne. Trefit se do vkusu těchto dvou není často vůbec jednoduché. Kanálů a stanic je velmi početné množství a jaká zrovna naskočí, to je ve hvězdách. Někdy máte skoro jistotu při přepínání z kanálu na kanál, ale nikdy ta jistota není stoprocentní. Na to celé máte čtyřicet sekund a po uplynutí této krátké doby nastává Game Over. Nutno podotknout, že v této hře žádného extremního skóre nedosáhnete. A tak se vaše pařanské srdíčko protentokrát nemůže spolehnout na jisté ruce či bystrý zrak, ale na matičku náhodu.

Beavis & Butt-head: Change It

Setup se ve hře nenachází. Jediné takové nějaké menu najdete v horní liště. Kromě obvyklých funkcí jako je Start, Konec, Restart apod., zde najdete ještě krátký help a nastavení rozlišení. Jinak se celá hra ovládá standardně pouze myškou. Hra má zabalená pouze něco slabě přes půldruhého megabajtu a to rozhodně není žádná velikost.

Co se grafiky týče, tak ta je na tom celkem dobře. Vlastně u těchto akcí stačí zpracovat pouze jednu lokaci a je to OK, takže se o nic těžkého nejedná. Hratelnost můžeme soudit jako celkem dobrou, ale řekl bych, že tato hra je nejvíce odfláknutou z celé série. Dnešní motiv mi moc zábavný nepřipadá, ale nijak špatně na tom hra rozhodně není. Po zvukové stránce nelze čekat žádné zázraky. Hudba je sice dobrá, ale protože je stejná v celé sérii, tak vás asi nijak nenadchne. Zvuků je poměrně málo, ale jsou dostačující. Jinak bych chtěl říci, že je to již možná poslední Beavisobuttovka, protože sedmý titul Air Guitar je spíše jen takovou lehkou aplikací, ale ne hrou.

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...Najdete na iDNES.cz