Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Becher Arcade – arkáda od Bechera

  12:00aktualizováno  7. června 4:10
Arkády jsou poměrně oblíbeným žánrem - mezi špičky komerčního trhu patřil Sonic a Jazz Jackrabbit, ale u freewarových her vládly spíše legrační dětinské skákačky. Becherovka Arcade je zajímavým hybridem mezi freewarovou a komerční scénou, kterou nepohrdne snad žádný správný pařan.

Becher Arcade

Platforma: Freeware
Výrobce: AD Ragon

Stáhnout

Becher Arcade

Arkádových her na komerčním trhu opravdu moc nevzniká, ale naštěstí je tomu úplně jinak u freewarových her, které se snaží komerční gamesky předehnat co jim jen síly stačí, a jak bychom mohli pozorovat, tak se jim to, ač je to tedy dost netradiční, daří velice dobře. Možná to již nebude dlouho trvat a komerční záležitosti půjdou ke dnu :-). Zatímco ve světě placených arkád vítězí spíše vážnější a smysluplnější gamesky, tak ve freewaru jasně vedou pohádkové, spíše dětské humorné hry, které si leckdy dokáží srdce pařana přímo urvat pro sebe a ten je pak takovou hrou přímo posedlý. Tento fakt si možná uvědomil i freewarový tým říkající si AD Ragon a pokusili se sestrojit jednoduchou arkádu, se kterou zkusili štěstí ve hře Becherovka Game. Možná je trochu pozoruhodné, že se tyto již více než půlrok staré tituly stále recenzují, ale protože chceme obsah míchat a vyvažovat, tak se na některé zapadlé kousky dostaneme bohužel až teď (na druhou stranu je lepší to udělat pozdě než nikdy, a to my právě praktikujeme).

Jednoduchých arkád je na freewarovém trhu dost a dost. Většinou mají i nějaký ten příběh a osobně jsem od srdce rád, že ani té naší nechybí. Navíc hru provází i řada textů, které vás dostávají do děje. Příběh zní asi takto: „Mimozemšťan Ten se na jednom asteroidu dohodl s kámoši, že si obstará nějakou tu láhev Becherovky na mejdan. Ten měl ovšem docela hodně kamarádů, takže těch lahví muselo být docela dost, aby se mejdan vůbec mohl konat. A jelikož na jeho planetě nejsou obchody a láhve se objevují vždy na nějakém místě, tak se Ten rozhodl, že se trochu mrkne po okolí.“ Tak tohle by byl asi začáteční příběh z kterého jste možná pochopili, že se vžijete do role mimozemšťana Tena, který mi dost připomíná zeleného pavouka a musíte po levelech hledat láhve becherovky. Kolo můžete ukončit až poté, co sesbíráte poslední.

Becher Arcade

Ovšem zadarmo to rozhodně nebude, protože v cestě vám bude stát kvantum nepřátel, ať již v jakékoli podobě. Například pekelně dlouhé skoky nad smrtícími propastmi můžete zažít již na začátku prvního kola a užijete si i přítomnosti dalších ne moc vítaných brouků, můr a spousty další havěti, které se jen tak nezbavíte. Pomoci si přitom budete muset různými zbraněmi, které po cestě najdete - samozřejmě nesmíte moc plýtvat municí, protože jí je opravdu málo. Naštěstí má každé kolo svůj čtyřmístný kód, který lze později zadat a první levely tak přeskočit, což je jistě vítaná funkce. Kolik kol ve hře přesně je, vám bohužel nejsem schopen říci, hru jsem ještě nedohrál, na několika místech je obtížnost fakticky vysoká. Levely probíhají na několika různých pozadích, a tak je hra hned o něco zábavnější, navíc se stále mění prostředí, ve kterém hrajete, i zbraně, se kterými bojujete.

Menu se skládá hned z několika částí, vévodí mu již zmiňovaný Password, kde se na heslo můžete dostat do daných levelů. Dále zde naleznete Top list, zde je k dispozici deset míst pro nejlepší, kterým se podařilo na jeden zátah získat co nejvíce bodů a naposled tu máme ještě položku Autor, kde je napsáno několik vět o týmu, který tuto hru má na svědomí. Jinak v adresáři najdete ještě info soubory s mnoha zajímavými informacemi, ale ty posoudíte spíše individuálně. Setup, nastavení či menu se mi najít nepodařilo, i když mám dojem, že v této hře by takovéto věci byly k ničemu.

K ovládání hry vám budou stačit pouze šipky, ostatně jak se co dělá, je záležitost velice jednoduchá k pochopení, zorientujete se pravděpodobně během několika málo sekund. Velikost hry, těch dva a půl megabajtu, dnes nebude problémem snad ani pro jednoho z nás.

Grafika hry je celkem ucházející, efektů ve hře naleznete dostatek. Hlavně se mi líbí, že se střídají různá prostředí, tedy nedochází ke stereotypu. Hratelnost je celkem obstojná, nic extra, ale zábava na několik desítek minut by to mohla být rozhodně, protože hodně věcí je propracováno opravdu velice kvalitním způsobem. Vše doplňuje příjemná hudba a jemné zvuky, které nádherně dolaďují atmosféru.

Autor:


Témata: Asteroid

Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Další z rubriky

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz