Becher Chess - tisíciletá klasika na vašem monitoru

  12:00aktualizováno  8:24
Nejpopulárnější desková hra šachy je častým námětem počítačových tvůrců. Becher Chess je jejich 3D varianta, jež se zúčastnila letošního ročníku Becherovka Game.
50

Becher Chess

Platforma: Freeware
Výrobce: Tutchek

Stáhnout

Becher ChessLoňský ročník Becherovka Game 2005 byl v kategorii logických her velmi silně obsazen. Svědčí o tom i fakt, že se dnešní šachový simulátor ve 3D umístil na chvostu výsledkového pole a skončil až na sedmém místě. Jeho autor Tutchek patří mezi českými vývojáři mezi ty zkušenější, ale již v úvodu musím předeslat, že Becher Chess by na jeho poličce úspěchů mohl klidně chybět. 

Šachy jsou nejpopulárnější deskovou hrou a lidstvo ji zná již několik tisíc let. Pravidla se od té doby nijak nezměnila, a tak se počítačové šachové simulátory snaží hráče nalákat na důmyslnou umělou inteligenci, přehledné ovládání a zajímavou grafiku. Pokud bychom však hledali některý faktor, jenž je v Becher Chass přítomen v míře větší než nezbytné, hledali bychom zbytečně. Celé dílko je sešito horkou jehlou a vám musí jenom stačit, že to vše dohromady nějak funguje. Vizuální stránka je Becher Chess asi nejpovedenější, figurky a plocha je zpracována ve 3D, bohužel antialiasing a jemné zoubky nejsou zcela odstraněny. Tento detail by šel přehlédnout, pokud by figurky v pohybu nepřipomínaly zobrazování po jednotlivých snímcích. Plochou nelze nijak otáčet, takže na situaci se můžete dívat jen z vašeho pohledu. Jednotlivé figurky se nepatřičně překrývají, takže při jejich výběru často omylem označíte sousední figurku. Těžko také lze chápat, proč je možné označovat i prázdná políčka. Po označení figurky vám počítač nabídne možná pole, kam můžete táhnout. Tuto začátečnickou nápovědu bohužel nejde nijak vypnout.

Becher Chess nabízí hned několik módů: hru dvou hráčů, hru proti počítači a dvou počítačů proti sobě. Dodnes mi uniká smysl poslední jmenované. Učební metodu jsem zavrhl, neboť počítačová inteligence se zde příliš nevytáhla. K hraní šachu se sice dostanu jen vyjímečně, ale abych vyhrál po několika tazích, to se opravdu nestává. Tahle stačilo vyjet s dámou a počítači se rozsypaly tranzistory, neotálí s obětováním nejdražších figurek za pěšáky a ještě klidně Becher Chess na počátku partie vyjede s králem, aby poprava byla co nejrychlejší. Zcela iritující funkce otáčení plochy vás v případě hry proti počítači zcela zmate, díky ní pak musíte dlouze pátrat, kam to soupeř vůbec táhnul. Naštěstí lze v menu vypnout. Vypnout bohužel nejde již stupidní ukončení hry po zmáčknutí klávesy ESC, která mě iritovala u starších her v Game Makeru. Mimo podivnou animaci, kdy sebraná figurku zajede do šachovnice jako do bažiny, neexistuje ve hře žádný systém se statistikami sebraných figurek (o záznamu partie už vůbec nemluvě).

Na poli freewarových šachových simulátorů existuje spousta povedených zástupců, některé jsou určeny pro profesionály a stojí na vynikající AI, jiné nabízí perfektní grafiku, několik sad figurek a hezké zpracování. Bohužel Becher Chess nepatří do žádné z těchto kategorií. 


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

64 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 50 čtenářů

Nejčtenější

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Další z rubriky

V oddechové Epic Shop si dva kulturisti otevřou obchod

Epic Shop

Dva bratři, chlapi jako hora a společný sen. Otevřít si vlastní fantasy krámek je jednoduché, ale přijít na to, jak...

Krásný retro Nightkeep si můžete zahrát i v češtině

Nightkeep

Třebaže jen jako hra s předběžným přístupem, Nightkeep se ukazuje v tom nejlepším světle. Je to krásná akční hra na...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

Najdete na iDNES.cz