Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Becher Structure – povedená předělávka Sokobana

  12:00aktualizováno  23. srpna 10:24
Další povedená předělávka starého Sokobana. Tentokrát ovšem od českých tvůrců. Obsahuje 50 složitých logických problémů, v nichž máte za úkol přemístit bedny rozházené po herní obrazovce na správná, předem určená místa. Ač to zní jednoduše, je to poměrně složitý problém, o čemž se samozřejmě můžete hned přesvědčit.
50

Becher Structure

Platforma: Freeware
Výrobce: PAL Games

Stáhnout

Becher Structure Jakožto recenzent počítačových her musím vždy zvažovat, jak hru uvést. Lámu si proto pravidelně hlavu nad otázkou, co říci čtenářům, aby neopustili článek hned po prvních přečtených slovech. Vždycky samozřejmě něco vymyslím, jenže dneska se mi stala věc naprosto opačná, což sem nečekal. Při mém tradičním dumání nad tím, co sdělit na úvod pařanům čtoucím tuto recenzi, mě totiž napadlo hned několik způsobů, jak českou gamesu Becher Structure představit a musel sem si mezi nimi vybrat. Ne, nebylo to lehké. Jelikož Becher Structure je dílem týmu PAL Games, chtěl jsem nejprve mluvit o tomto nadějném českém uskupení, které stojí za mnoha kvalitními hrami s vysokou kvalitou zpracování. Za zmínku stojí například Becheráček, Space Menace a další. Ale takový úvod jsem posléze zavrhl.

Ovšem k výše zmíněnému je ještě nutno dodat, že produkty od PAL Games si zatím své příznivce hledají, protože nejsou dosud příliš rozšířeny. Ovšem kdyby byly četněji k vidění na obrazovkách počítačů, určitě by se dostavil i nezpochybnitelný úspěch, které si jejich hry zaslouží. Rozjela by se lavina, hráči by si navzájem software od PAL Games kopírovali, sháněli linky a stahovali další nové produkty o sto šest a pro autory by to samozřejmě znamenalo příjemnou zpětnou vazbu.

Becher Structure Taky jsem chtěl něco málo napsat o soutěži Becherovka Game, pro kterou byla hra Becher Structure vytvořena. Od čehož jsem však po nedlouhém váhání také upustil, protože asi většina čtenářů ví, že je každý rok vyhlašována oblíbená programátorská soutěž, v níž mají účastnící se programátoři za úkol napsat počítačovou hru s tématem nápojů od výrobce Becherovky a že díky této soutěži každoročně vzniká několik desítek velmi kvalitních her.

Pak jsem chtěl něco napsat o hře Sokoban na jejímž principu Becher Structure funguje. Podobných her totiž vznikly a stále vznikají stovky, možná tisíce. Vždyť jen u nás jich existuje několik desítek. Já z obdobných předělávek Sokobana osobně naposledy recenzoval jinou logickou pařbu - Penguin Push od Miniclip.Com a musím říct, že se bohužel jedná vždy o to samé. Jen s jinou grafikou, trošku jiným designem a odlišnou hlavní postavičkou. Jenže lze ještě v dnešní době vůbec vymyslet něco nového?

Vzhledem k tomu, že Becher Structure je napsána za pomoci tuzemského vývojového nástroje Petr od Gemtree (www.gemtree.com), chtěl jsem se též rozpovídat o kladech výše zmíněného nástroje a napsat, co všechno umí i neumí, jenže co naplat, to bychom tu byli do večera a navíc bych se dostal někam, kam se dostat nechci.

Becher Structure No a teď už k samotné hře. Becher Structure je neveliká předělávka legendární logické gamesy Sokoban, která vám nainstalovaná na disku zabere něco okolo 1,38 MB a je šířena v instalačním balíku o velikosti zhruba 830 kB.

Vžijete se v ní do role jakéhosi človíčka, který má za úkol v bludišti nebo přesněji řečeno v složitě členěné místnosti dotlačit bedny na předem určená místa. Legrace a problém zároveň je však v tom, že jsou bedny často umístěny na nepřístupných místech a ten přístup k nim si musíte vytvořit odtlačením jiných beden. Musíte přitom dávat pozor, abyste ani jedinou bednu nedostali na místo, odkud ji už nelze vytlačit zpět. Proto musíte postupovat logicky a vytvořit si v hlavě jakýsi plán, jak si počínat, abyste všechny bedny nakonec nacpali na označená místa a postoupili tak do dalšího levelu.

Becher Structure je vyvedena poměrně solidně, ale nelze od ní očekávat, narozdíl od několika jiných her vytvořených týmem PAL Games, extrémní efekty nebo neustále se měnící grafické prvky. Spíše takový standard, ale tak už to někdy bývá. Na druhou stranu může i toto softwarové dílo zajistit zábavu na dlouhé hodiny. Vždyť 50 levelů založených na složitých logických problémech není určitě k zahození a alespoň si odpočinete od hromady bezduchých stříleček.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

43 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...Najdete na iDNES.cz