Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Becherátor - logicky s Becherovkou

  12:00aktualizováno  30. prosince 11:44
Vítěz letošní Becherovka Game v kategorii logické hry. Jedná se o povedený klon legendárního ""The Incredible Machine"". Obsahuje třicet levelů, při nichž dostane váš mozek opravdu zabrat, mnoho chvil zábavy a navíc i editor vlastních levelů.
80

Becherátor

Platforma: Freeware

Stáhnout

BecherátorMáte rádi české logické hry? Já ano a proto jsem potěšen, že právě na mě vyšlo recenzování dnes představované gamesky - Becherátor. Ta vznikla jako produkt letošního ročníku (2005) soutěže Becherovka Game pořádané již několik let výrobcem oblíbeného českého likéru a obsadila, věřte nebo ne, první místo v kategorii "logické" hry. Tak se na ní pojďme společně podívat...

Becherátor je klonem sierácké logické gamesky "The Incredible Machine" - zkráceně TIM, což byla ve své době hříčka, kterou dokázali hrát zároveň rodiče i děti. Jednalo se o pařbu, která byla zábavná i když u ní bylo nutné používat mozek. Existuje několik variant původního Tima a samozřejmě následných pokračování, včetně platformových konverzí na Mac apod. Tím se zde ale tentokrát nebudeme zabývat a mrkneme se rovnou na samotnou gamesku Becherátor. I o ní platí, že je určena pro malé i velké hráče, stejně jako fakt, že může zabavit i lidi, kteří zrovna logickým gameskám nefandí. 

BecherátorHlavním úkolem této hříčky je především dostat kapku Becherovky do odtokového kanálku, při tom ale nesmíte rozbít ani jednu pravou flašku Becherovky a musíte zároveň zničit všechny falešné láhve. Každý level je spletí různých plošinek, které se budou vaší kapce plést do cesty a usměrňovat její pohyb. Vy však máte v každém levelu k dispozici různá udělátka a artefakty (například zdi, trampolíny...), které vám pomohou misi splnit, jde jen o to správně rozmístit zmíněné objekty. A v tom právě tkví nutnost užívat logické myšlení ve hře. Stačí se totiž jen o malý kousek zmýlit a misi (level) jste nesplnili a nastává nepříjemná skutečnost - opakovat level a zvolit jiný postup.

Becherátor obsahuje celkem třicet kol rozdělených do tří kategorií podle obtížnosti - jednoduché, normální a obtížné. Do každé kategorie lze vlézt zvlášť a i zde jsou levely stupňovány a řazeny dle obtížnosti. Zatímco ale kategorii "jednoduché" zvládne téměř kdokoliv, kategorie "obtížné" je jen pro fajnšmekry, kteří jsou ochotni hraní a přemýšlení nějaký ten čas věnovat. A pokud by někomu 30 základních levelů nestačilo, obsahuje hra i pohodlný editor, pomocí kterého lze jednoduše vytvořit Becherátor další vlastní kola.

Grafika je docela fádní. Je totiž hodně zelená a šedá, což lze ovšem pochopit, protože autor chtěl design připodobnit barvám láhví od Becherovky. Rád bych zmínil povedený animovaný kurzor v menu podobající se již zmíněné becherovácké láhvi nebo různě animované položky v menu, v nápovědě apod. Autorem hry je Tomáš Jecha (grafika, programování), ovšem na hře se podíleli ještě další lidi - například na překladu či tvorbě levelů (Ondřej Vackek, Michal Vaner). Becherátor je gameska, která vám určitě udělá radost, na disku sice zabírá přes 14 MB, stáhnutelný instalační soubor má ale jen 2,9 MB, takže proč si ji nedownloadnout?


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

55 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...Najdete na iDNES.cz