Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Becherman - nezastavitelný dealer

  12:00aktualizováno  29. března 2003 11:51
Zkoušeli jste si někdy být kurýrem? Roznášet nějaké zboží - noviny, chleba? Pokud ne, máte dnes jedinečnou možnost zkusit si to, protože v jednom podniku mají velice přísného šéfa, který jim nechce dovolit pít ve volném čase… proto chtějí pít v práci.

Becherman

Platforma: Freeware
Výrobce: Cyril a Patrik Hoschl

Stáhnout

Becherman

Možná si pamatujete, když na Plných hrách loni v listopadu začaly vycházet první plody her ze soutěže Becherovka game, kde byly samé české tituly. Protože byla výhra docela hodnotná, sešlo se třicet her, z nichž jen pár bylo opravdu kvalitních. Z těch pár kvalitních zde byla zrecenzována absolutní většina, ale na hru, která dosáhla stříbrné pozice, tedy umístila se jako druhá, se zapomnělo. Ale nebyl bych to já, švarný zachránce, kdybych se nerozhodl, že to teď napravím.

Hra Becherman žánrově patří mezi akce, takže se ani moc neočekává, že by zde byl nějaký příběh, ale světe div se, on zde je a dokonce i s krátkým intrem. Ve stručnosti se jedná o to, že si unavení zaměstnanci chtěli po celodenní šichtě zajít na flašku Becherovky, ale na dveřích baru visí tabulka Closed a najednou se vynoří on, mocný šéf se slovy: "Vy ubozí ničemové. Od dob, co pracujete pouhých 18 hodin denně, jste příliš rozmazlení. Od této chvíle vám snižuji plat na 10 %, ruším polední přestávku a zakazuji pít všechno, dokonce i Becherovku." A tak našim hochům nezbývá nic než sušit hrdlo, až jednoho chytráka napadne zavolat vás, nezastavitelného dealera becherovky, který přes různé nástrahy donese Becherovku vždy včas a nenechá se chytit.

Jediná podobná hra, která mě v souvislosti s touto napadla, je známá klasika Sokoban. Tím tedy rozhodně nemyslím grafiku ani zpracování, ale pohled a částečnou podobnost. Vy se také budete plížit mezi stěnami, tlačit před sebou bedny, ale navíc vás Bechermanještě někdo bude honit a vy budete rozdávat Becherovky. Než začnete kolo, objeví se před vámi list, kde je napsáno co a jak, abyste nebyli z nových protivníků, objektů a způsobů chytání vyděšeni. První kolo se odehrává ve sklepení. Tam stačí rozdat pouhopouhé tři Becherovky, sesbírat prachy a už se ozve Yes. Na tento zvuk reagujte tím, že se snažte co nejrychleji dostat k exitu, protože teď již je pro vás otevřen. Vy vlastně musíte vniknout do kanceláře a tam Becherovku položit. Dokud jste uvnitř, nemůže na vás ani ostraha, ani strážci, ale jak vyjdete ven, tak běda vám, zpátky už se vrátit nemůžete. Dokud nejsou rozdány Becherovky do všech kanceláří a sesbírány za ně nějaké peníze, je exit nepřístupný.

V prvních kolech vás budou honit pouze tlustí a pomalí bossové - supervizoři a sekretářky, které by ani za nic neprošly kalužinou. Takže třeba v jednom kole je prasklé potrubí a vy můžete splachovat, aby vytékala voda - pak je útěk před dámami velice jednoduchý. V pokročilých levelech se počet Becherovek, které máte doručit, rapidně zvyšuje, také se zvyšuje počet nepřátel a přibývají k nim i strážci, kteří se ničeho nebojí a jsou takřka stejně tak rychlí jako vy. Pokud se vás dotknou, je váš život ztracen a musíte kolo opakovat, ale pokud máte bonusový předmět, který v některých levelech lze najít, budete přesunuti na jiné místo a level nemusíte opakovat. Další z bonusových předmětů je tu třeba ještě teleport - dobře vám poslouží, pokud vás strážci sevřou do slepé chodby, ale než ho stihnete použít, tak to chvilku potrvá. Úrovní je celkem deset a každá má nějaké překvapení - třeba v jednom je umístěna pokladnice, kterou můžete vybrat (pak totiž získáte vyšší skóre).

Becherman

K ovládání hry vám budou stačit šipky, mezerník a Enter, v menu používáte myšku. Ostatně menu je pěkně udělané, najdete zde Score, Credits a velice obsáhlé nastavení, kde si lze zvolit rychlost svojí, rychlost a IQ nepřátel nebo hlasitost hudby. Pokud dáte IQ nepřátel na minimum, tak jim skoro musíte vběhnout do náruče, aby vás vůbec chytili.

Grafika ve hře je líbivá, i když nějak extrémně kvalitní není, je udělána komixovým způsobem. Hratelnost je ovšem dost vysoká, protože se jedná o obzvláště dobrý titul, tipnul bych si, že u něj prosedíte i několik hodin, což je na freewarovku zatraceně mnoho. Ke hře vám hraje pěkná hudba a osobité zvuky, ale po několika desítkách minut, když už skladbu posloucháte snad posté, tak asi radši vypnete bedýnky.

Celkově shrnuto se jedná o slušně kvalitní titul, který se na českém freewarovém poli moc často nevidí. Určitě musíme poděkovat firmě Becher, která tuto suprovou soutěž vyhlásila a slíbila, že ji i tento rok zopakuje - bude zajímavé sledovat, kolik nových programátorů se díky ní objeví.

Autor:


Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Svět loutek je v Ruben's Puppets na pokraji války

Ruben’s Puppets

Tato hra není neobvyklá jen zasazením do pohádkového světa loutek, ale také svým žánrem. Akčních strategií se poslední...

Další z rubriky

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Najdete na iDNES.cz