Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Becherov - absolutní vítěž Becherovka Game

  12:00aktualizováno  11. prosince 7:33
V letoěním ročníku Becherovka Game nebyla o kvalitní tituly ani přinejmenším nouze, proto byly boje o absolutního vítěze dosti vyrovnané. Nakonec však z tohoto boje vzešel se zlatou medailí na krku precizní Becherov, který jakoby z oka vypadl slavné sérii GTA.
70

Becherov

Platforma: Freeware
Výrobce: Inputwish

Stáhnout

BecherovAčkoliv kvantitativně na tom byl letošní roční Becherovka Game daleko hůře než ten předešlý, jeho kvalitativní stránka byla již o poznání podařenější. Vždyť až do poslední chvíle bylo vůbec těžké odhadnout, jaký z titulů stane na vítězné pozici, neboť každý měl poněkud odlišného favorita a minimálně tři hry ze všech by si prvenství rozhodně zasloužily. Nakonec si však pomyslnou zlatou medaili a mnoho cen odnáší prvotina týmu InputWish, příspěvek do kategorie simulátorů – rozlehlý a velice povedený Becherov. Taková hra si rozhodně zaslouží trochu více pozornosti, pojďme si jej tedy trochu podrobněji rozebrat.

Jestliže přemýšlíte nad tím, cože vlastně ono jméno soutěžního dílka znamená, pak vězte, že je to jednoduché jako ona příslovečná facka. Becherov je totiž město, do něhož bude celá tato hra, až příliš nápadně podobná prvním dílům série GTA, zasazena. Než se však pustíte do samotné jízdy, nezbývá vám, než zadat své ctěné jméno a vybrat si jeden z několika dostupných obličejů. BecherovVěnujte však tomuto aspektu mimořádně zvýšenou pozornost, neboť nejde pouze o věc estetickou. Výběr hlavy vaší postavy totiž bude mít velký dopad na začátek dějové linky, ačkoliv její pokračování již je zcela totožné. Celý příběh se začíná odvíjet ve skromném pokojíku, kde se ocitáte zcela zmatení po rozchodu z vaším přítelem (po zvolení obličeje dívky) či třeba po přistání na naši drobnou planetu z vesmíru (volba mimozemšťana).

Ať jste si již vybrali cokoliv, jste momentálně bez peněz, tudíž je vcelku logické, že si začnete okamžitě hledat nějaký ten výnosný job. Ze všech nabídek vás nejvíce zaujme pozice řidiče jedné z místních společností. Vaši zaměstnavatelé však pochopitelně nechtějí zajíce v pytli, tudíž si vás hned v prvním levelu alespoň lehce odzkouší a podaří-li se vám projít, bude vám automaticky přidělen první úkol a vaše kariéra se může rozjet na plné obrátky. Převážet budete cukr, bylinky, zachraňovat budete civilisty atd.. Levelů, tudíž i úkolů je vskutku dostatek, nemusíte se tedy bát, že byste snad hru po několika málo chvílích kompletně dohráli.

Jelikož jde o simulátor, jednou z nejpodstatnějších věcí zde je vozový park, v němž se objeví kousky jak novější, tak i nějaké ty již dosti zastaralé. Vždyť již vaše první vozítko patří notnou dobu kamkoliv jen ne nBecherova silnice, ačkoliv se stále s mnoha těmito auty setkáváme. Většina z nich však již skončila na vrakovištích nebo se nachází v rozkladovém stavu u několika “šťastlivců“ v garáži. Ano jedná se o naši českou Škodu 120. Naštěstí s ní však nebudete nuceni jezdit příliš dlouho a zanedlouho ji vystřídá o poznání prostornější Ford, po němž již budou následovat jen stále lepší a lepší kousky. Co se týče jízdního modelu, ten je vcelku podařený, ačkoliv se pochopitelně s komerčními hrami srovnávat nedá. Příjemným zpestřením rozhodně je fakt, že každé z aut se ovládá trochu odlišně a také se trochu jinak chová. Navíc je přítomen model poškození, který vás bude nutit jezdit způsobně a nevrážet do všech pouličních lamp a kolemjedoucích vozidel. Ačkoliv se míra poničenosti nijak neprojeví na zevnějšku daného auta, můžete ji sledovat v procentech umístěných na horní straně obrazovky. Dosáhne-li hodnoty přes 90%, je vskutku zle, což ostatně poznáte na vlastní kůži, neboť vaše auto citelně zpomalí a bude daleko hůře ovladatelné.

Becherov není žádné maloměsto, nýbrž vskutku rozsáhlá síť silnic, což je ostatně patrné také z obsáhlého plánku, jež se vám zjeví po stisku tlačítka TAB. Ačkoliv mnoho z vás označí tento fakt za jasný klad této hry, musím říct, že tomBecherovu tak bohužel není. Ono totiž ve chvíli, kdy již budete asi po dvacáté křižovat stále stejné silnice napříč celému tomuto území, bude to právě ona rozlehlost, kterou budete z celého srdce nenávidět. Inputwish se totiž bohužel nedokázal s tímto faktem poprat natolik bravurně jako královský RockStar, tudíž je Becherov již po strašlivě krátké době překvapivě nudným, což rozhodně u hry podobného rázu s takovým potenciálem dosti zamrzí.

To vše však dosti vyvažuje excelentní technické zpracování. Jako v již několikrát zmiňovaném GTA, i zde nahlížíte na celý povrch pohledem z ptačí perspektivy a nutno dodat, že je to rozhodně klad, neboť máte alespoň dostatečný přehled o veškerém dění okolo. Daleko lepší mohla být rovněž hudba na pozadí, která se však ve chvíli, kdy jste nuceni opakovat některý z levelů pořádně oposlouchá a nejspíše šáhnete po možnosti jejího absolutního ztlumení. Celkově však Becherov rozhodně patří mezi špičku české tvorby letošního roku, ačkoliv můj favorit na celkového vítěze je poněkud jiný :-)!


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 158 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz