Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BecherSlide - ovládněte trh!

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 12:42
A máme tu další becherovkovou hru, ve které tentokrát řádně procvičíte šedou kůru mozkovou. Vaším úkolem bude prosadit Becherovku nejen na domácím trhu, ale postupně i po celém světě. Aby to ale nebylo tak jednoduché, vaše snažení budou ztěžovat výrobci jiných pitiv, ať už alkoholických nebo ne. Myslíte, že uspějete a ovládnete světové trhy?
40

BecherSlide

Platforma: Freeware
Výrobce: Marek Mojzík

Stáhnout

BecherSlideJste-li našimi pravidelnými čtenáři, jistě jste již zaznamenali soutěž, jejíž už třetí ročník pořádá Jan Becher - Karlovarská Becherovka, a.s. Asi bychom se o ní ani nezmiňovali, pokud by nebyla nějakým způsobem svázána s počítačovými hrami, ale to ona právě je. Již jste si u nás mohli přečíst recenze několika titulů, které se v soutěži vyšplhaly až na přední příčky. Dnešní recenze vám představí hru BecherSlide, která se mezi ostatními příspěvky umístila na pěkném čtvrtém místě, a jak se sami budete moci přesvědčit, je toto umístění zasloužené.

S herním principem, na kterém je BecherSlide založena, jsme se již mohli setkat v několika starších hrách. Jde o to, obsadit co největší oblast na připravené herní ploše, která je sestavena z mnoha šestiúhelníků. V případě BecherSlide to znamená rozšiřovat prodej Becherovky na nová území. Nejprve představuje oblast vašeho zájmu pouhý jeden kraj, kde je jediným konkurenčním pitivem obyčejná voda. Zvítězit proto není nijak obtížné. Pak ale přijde na řadu celá republika, kde jak známo kraluje pivo. Až se vám podaří prosadit Becherovku na tuzemském trhu, obrátíte svůj zrak směrem Evropě, kde se budete muset vypořádat nejen s pivem, ale také s nebezpečnou vodkou. Tímto způsobem budete postupovat stále dál, až se nakonec budete muset postavit před nelehký problém prosazení konzumace Becherovky po celém světě.

BecherSlideJak ale vlastně taková propagace vypadá? Předně si musíme uvědomit, že BecherSlide není žádnou obchodní simulací, ale logickou hrou, z čehož nutně vyplývá, že bez mozku to nepůjde. Věřím, že většinu našich čtenářů tento požadavek nijak nezaskočil a můžeme tedy v klidu pokračovat dále. :) Po načtení každé úrovně se před vámi rozprostře mapa cílového území, sestavená z mnoha šestihranných buněk. Každý z nápojů, které se budou ucházet o přízeň spotřebitelů, pak zaujímá už od začátku určitou malou oblast. Ta může být rozšiřována dvěma způsoby. Tím prvním je prosté obsazení prázdného pole, jež přímo sousedí s vámi kontrolovanou oblastí. Druhým způsobem je pak přebrání území konkurenčního výrobku. Pokud totiž obsadíte některé pole, jsou všechny konkureční pozice, které s ním přímo sousedí, konvertovány na vaši značku. Takto můžete své území rozšířit najednou až o šest polí, i když s takovou situací se zas tak často nesetkáte. Pokud se vám při hře podaří sestavit kruhovou oblast sedmi polí, můžete také vytvořit tzv. „obchodní zastoupení“, které odolá jednomu náporu ze strany konkurence. Ztratíte tak ovšem svůj tah, takže je nutné předem zvážit, zda se takový manévr vlastně vyplatí.

Boj za ovládnutí světového trhu je ale náplní pouze jedné části hry. Kromě ní pak můžete vyzkoušet i tzv. „volnou hru“, kdy si budete moci zvolit jednu ze dvou připravených map, ale i protivníky, a to jak živé, tak suplované počítačem. Na domovských stránkách hry se zatím připravují nové mapy, které bude možné do volné hry přidat.

BecherSlideUž jsme si zvykli, že grafické zpracování u logických her většinou nijak neexceluje, což samozřejmě vyplývá z faktu, že pro zástupce tohoto žánru jsou důležitější jiné faktory. Ani BecherSlide v tomto ohledu nijak výrazně nevybočuje, ale i když je grafika hry spíše jednoduššího rázu, na vše se moc hezky dívá. Pozadu pak nezůstávají ani povedené zvukové efekty a nechybí ani možnost pustit si při hře hudbu.

Snad jedinou výtku bych adresoval umělé inteligenci počítačových protivníků, kteří často zcela zbytečně odhalovali již dobyté pozice. Díky tomu hra není nijak zvlášť náročná a připravenou kampaň, ač jsou jednotlivé její úrovně opravdu rozsáhlé, budete mít brzy hotovou. I tak je ale BecherSlide rozhodně hrou, která je hodna vaší pozornosti.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

42 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 74 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?Najdete na iDNES.cz