Becherův Sen - nevšední výlet do historie

  12:00aktualizováno  14. srpna 2004 12:27
Českým hrám se blýská na lepší časy. Možná to už zní jako trochu otřepaná fráze, ale kupodivu je to tak a po zahrání dnešní plné hry se mnou budete jistě souhlasit. Máte-li rádi adventury, potažmo české hry, a chtěli byste se podívat do historie a zvrátit chod našich dějin, máte jedinečnou možnost si něco takového vyzkoušet v nové české hře jménem Becherův Sen.
70

Becherův Sen

Platforma: Freeware
Výrobce: Enteron

Stáhnout

Becherův SenČeským hrám se blýská na lepší časy. Možná to už zní jako trochu otřepaná fráze, ale kupodivu je to tak a po zahrání dnešní plné hry se mnou budete jistě souhlasit. Máte-li rádi adventury, potažmo české hry, a chtěli byste se podívat do historie a zvrátit chod našich dějin, máte jedinečnou možnost si něco takového vyzkoušet v nové české hře jménem Becherův Sen.

Jak je z názvu patrné, hra byla speciálně vytvořena pro letošní ročník soutěže Becherovka Game. Za vznikem Becherova Snu stojí známý brněnský tým Enteron, který již v minulých dvou ročnících obsadil se svými hrami Zlatý kalich a Zázračný lék první místa v již zmíněné soutěži. Vítězství to byla určitě zasloužená, neboť jejich produkty byly na vysoké úrovni zpracování a oplývaly výtečnou hratelností. A případě Becherova Snu se opět nezmýlíte, pokud po této hře sáhnete a stáhnete si ji, protože až na pár detailů je skoro dokonalá, ale nepředbíhejme a podívejme se na ni podrobněji.

Becherův SenIhned samotný úvod vás asi překvapí, neboť vše začíná pěkně nadabovaným intrem, které vás uvede do hry a poodhalí vám všechny okolnosti zapeklitého příběhu. Jak záhy zjistíte, ve hře se vtělíte do role Jana Bechera, jenž měl jedné noci prazvláštní sen. Jakási neznámá postava se vkradla do jeho myšlenek, vyrušila ho ze spánku a sdělila mu, že nic netušící lidstvo se musí probudit a uvědomit si co se děje, protože v zbrojící se Evropě se neschyluje k bitvě, ale k válce, která by byla pro všechny země velkou pohromou. Proto mu podivná osoba poradila, že musí najít nápoj, jenž by dokázal znesvářenou Evropu znovu sbratřit dohromady a zabránit možným problémům. Obtěžkán tímto veledůležitým úkolem Jan Becher brzy usíná a probouzí se dalšího rána. 

Po výše popsaném intru následuje povedené menu, v němž najdete v popředí pětici vojáků různých jednotek doplněných samotným Napoleonem, v pozadí pak lze zahlédnout bitevní pole se šiky jednotek čekajících na rozkazy. Najedete-li myší na některou položku z hlavního menu, jenž se nachází pod těmito vojáky, spustí se malá animace daného vojáka a charakteristický zvuk doprovázející celou akci. Jeden nezasvěcený by při vidění menu řekl, že se nejedná o adventuru, ale spíše o nějakou strategii, ale není tomu tak. 

Becherův SenZatím jsem nezmínil dobu, ve které se Becherův se odehrává, tak vězte, že se jedná zhruba o přelom 18. a 19. století, což zní velmi zajímavě, protože je pramálo her, a z oblasti adventur snad ani žádná, které se odehrávají v tomto období. Samotný děj hry je pak umístěn do Karlových Varů, které v té době byly součástí Rakouska-Uherska, a proto tu na mnoha místech najdete symboliku připomínající tuto dějinnou epochu. Z hlediska ovládání se dá hra označit jako standardní point-and-click adventura, neboť k základnímu ovládání vám postačí pouze myš. Po najetí na aktivní místo (mluvení, sebrání či použití předmětu) se kurzor změní a vy tak poznáte, že na daném místě lze něco dělat/s někým promluvit. Jakoukoli akci lze pak zrychleně dokončit stiskem mezerníku.

Obtížnost hry není vůbec nijak veliká a klubíčko s příběhem se postupně rozmotává a vy se dozvídáte nové okolnosti, které vás pomalu posouvají kupředu. Navštívíte postupně tři místa, mezi kterými se budete pohybovat drožkou, a každé z nich obsahuje několik lokací s mnoha lidmi a aktivními předměty. Co se týče rozhovorů, ty nejsou namluvené, což je na jednu stranu škoda, ale na druhou vezměte v potaz, že velikost hry by se rozrostla do obrovských rozměrů, neboť textu jsou tu opravdu kvanta. Jelikož se jedná o hru humornou, hlavní hrdina často vtipně komentuje některé situace, ale úsměv na tváři vám připraví i některé výjevy, na které ve hře narazíte a ty vám prozrazovat nebudu. Zhruba v druhé třetině lze najít jakousi akční mezihru, kdy musíte zachránit své spolucestující z drožky před nájezdem krvelačných loupežníků.

Becherův SenOvšem to, co musím vyzdvihnout do nebes, je zpracování. Najdete tu velmi pěknou kreslenou grafiku vytvořenou s precizností profesionálů, kterou bude potěšeno snad každé oko, jelikož každá lokace je vykreslena do těch nejmenších detailů pro vytvoření co nejlepšího dojmu ze hry. A to se skutečně povedlo, protože podle mého názoru jde o jednu z nejlépe zpracovaných českých her za poslední dobu, samozřejmě těch, co jsou zadarmo. Zvuková stránka je na tom ve srovnání s grafikou trochu hůře, ale není to tak strašné, pokud vezmete v potaz, že hra má pouze něco přes tři megabyty! Autorům skládám velkou poklonu, že se jim něco takového povedlo, protože ne každý dokáže udělat vizuálně přitažlivou, perfektně hratelnou a hlavně velikostně malou hru. Myslím, že není víc co dodat. Stahujte, určitě nebudete zklamáni.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 199 čtenářů

Nejčtenější

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

Další z rubriky

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...Najdete na iDNES.cz