Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beneath A Steel Sky – dárek od Revolution

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:52
Atmosférická adventure z originálního sci-fi prostředí od autorů Broken Swordů, považovaná za klasiku svého žánru, v CD verzi s hudbou a dabingem, a přitom zcela zdarma? Ano, je to neuvěřitelné, ale je to tak...
90

Beneath A Steel Sky

Platforma: Freeware
Výrobce: Revolution Games

Stáhnout

Beneath A Steel skyRevolution Games patří v oboru adventure her k nejznámějším firmám. Vedle geniálních dílek Lucas Arts či Sierry se především jejich Broken Swordy nemají za co stydět, ba spíše je ještě předčí. Je vidět, že ačkoliv šéf firmy Charles Cecil v současné době pracuje na třetím, trojrozměrném díle, a leckdy až arogantně vychvaluje jeho nové pojetí, myslí i na fanoušky klasických point'n'click adventur z počátku devadesátých let minulého století. Oproti Lucasům, kteří si všechny pokusy umístit na internet Monkey Islandy, Indiana Jonese a všechny ty další parádní tituly z jejich produkce, bedlivě hlídají a stíhají, Revolution své starší kousky nabízí všem a zdarma. Nedávno jsme na Plných hrách jásali nad jejich prvotinou Lure of the Temptress. To byla však jen předehra, neboť ač tato pohádková hra své kvality jistě má, s dalšími tituly stejných autorů se může jen těžko srovnávat. Už dnes recenzovaný Beneath A Steel Sky je kvalitativně na úplně jiné úrovni. Zatímco Lure of the Temptress bylo dětinské hraní si (ale ne že by nebylo roztomilé a svým způsobem velice pěkné), Beneath A Steel Sky jde hloub, Beneath A Steel skypředestírá originální a fascinující sci-fi vizi světa budoucnosti a jeho příběh je mnohem silnější.

Beneath A Steel Sky je hrou z roku 1994, což s sebou nese značné potíže při pokusech o jeho spuštění na nových systémech. Je tedy distribuován ve formě tří souborů. Dva z nich jsou herní – jde buď o základní instalační soubor disketové verze, která je okleštěna o namluvení a část hudby, nebo o o poznání větší, ale také kvalitnější CD verzi, která obsahuje dabing všech dialogů a kvalitnější hudební stopy. Konečně třetím souborem je pak prográmek ScummVM, který je fanouškovským projektem určeným k bezproblémovému spuštění her založených na SCUMM systému ovládání plus několika vybraných dalších klasických adventur, jako třeba právě Beneath A Steel Sky. Instalace je tak možná trošičku složitější, než jsou hráči zvyklí, je nutné nejprve nainstalovat ScummVM, spustit ho a otevřít v něm adresář s rozbalenou hrou. Beneath A Steel skyNa druhou stranu, pomocí ScummVM je možné upravit řadu vlastností hry, nebo si ji třeba spustit v okně, což určitě potěší, stejně jako fakt, že je kompletně zbavena protipirátské ochrany, které jinak otravovala u každého počítačového terminálu ve hře.

Oproti jiným hrám toho na začátku Beneath A Steel Sky nejen hráč, ale ani jeho postava moc netuší. Dokonce chudák hlavní hrdina nezná ani své jméno. Až časem se dozvídá, že se málem stal jednou z obětí havárie vrtulníku, kde zahynula i jeho matka. Postupně začíná chápat podivně nepřátelský svět okolo sebe a zaplétá se čím dál tím hlouběji do podivných okolností směřujících k vládním špičkám, počítačové matrixoidní síti LINK a také tajemné, nikdy nepoznané postavě vlastního otce, který je jejím autorem – a dost možná také první obětí.

Beneath A Steel Sky předkládá značně originální svět, kde existují obrovské kovové komplexy Beneath A Steel skyne nepodobné mrakodrapům, uspořádání je však proti stereotypu opačné – ti, kdo něco znamenají, sídlí překvapivě dole, zatímco lidé označeni za bezvýznamné sdílejí malé prostory ve vysokých patrech, nemajíce přístupových karet k výtahům, které jsou jedinou cestu dolů. Zároveň je tu katastrofická vize vědeckého experimentu, propojení počítačového a lidského mozku, které skončilo katastrofou a ztrátou vlády lidského druhu. LINK je nejen virtuální prostředí v matrixovském stylu, je to také mimořádně prohnaná a lidských nedostatků zbavená inteligence, která s jedinci manipuluje tak, jak sama uzná za vhodné.

Ale to vše zjistí Robert Overmann (tak zní jméno mladíka v titulní roli) až v pokročilé fázi hry, a tak se nyní zastavme v líčení příběhu a povězme si něco obecněji k náplni hry. Celá je rozdělena do velkého počtu lokací, hráči si projdou lehce depresivní továrnu, kde lidé znamenají méně než strojeBeneath A Steel sky a jsou posíláni bez ochranných obleků ke zdrojům radioaktivního záření, podívají se o nádherného visutého obytného komplexu, ale i na povrch, do sídel smetánky budoucího světa, a nakonec i do podzemních laboratoří skrytých v tunelech, kde kdysi jezdilo metro.

Hratelnost je klasická, zde těžko něco vymýšlet, sestává klasicky se sběru, kombinace předmětů, rozhovorů s postavami apod. Zajímavé je, že některé akce je nutno provést se správným načasováním, není to ale nic, co by nikdo po několika pokusech nepochopil. Velice originální jsou pak mezihry, které se odehrávají v počítačové síti LINK. Ta je zpracována graficky dost odlišným stylem, strohým, sterilním. Různé programy, dokumenty a viry jsou zde zpracovány abstraktně a stejně tak abstraktní je i hráčský avatar. Přestože jde o změnu stereotypu, takže se grafika hry hned tak neokouká, je část uvnitř LINKu v kontextu zbytku hry spíše slabší. Zorientovat se dá práci a úkoly jsou spíše otravné než zábavné. Beneath A Steel skyTo ale rozhodně neplatí o celém , protože až na jeden či dva nepříjemné případy pixel huntingu jde o hru chytrou, logickou a propracovanou. Kupříkladu způsob, jakým je využil robotický mazlíček Joey k celé řadě puzzlů, které by Robert sám vlastními silami nezvládl, je výtečný.

Grafické zpracování hry se oproti Lure of the Temptress pořádně zvedlo. Čas od času se objeví i nějaké to slabší místo, třeba hned první obrazovka hry je docela odporná, ale povětšinou jde o nádherné ručně kreslené lokace a slušné animace postav. Na těch je zajímavé, že udržují prostředí živé, pohybují se z obytných částí do práce a zase zpátky, chodí venčit psy, hrají karty v klubu apod., velká část jich tedy nezůstává stát na jednom místě. Je to podobné jako u předchozí hry Revolution – a je to jen dobře, byť někdy to způsobuje problémy s orientací a hledáním člověka, s nímž je zrovna potřeba si promluvit pro posunutí děje.Beneath A Steel sky

Těm, kdo mají rychlé připojení, bych opravdu ze srdce doporučil, aby si stáhli CD verzi hry. Sedmdesát megabajtů není málo, to je jasné, ale na druhou stranu – přijít o skvělou hudbu, která se váže k jednotlivým lokacím, a o neméně kvalitní namluvení (byť ne profesionálními herci a dokonce se jednou stalo, že spolu mluvily dvě postavy, které namlouval jeden a tentýž člověk) by byla obrovská škoda. Mezi hrou v tichu a za zvuku příjemných ambientních melodií a lidských hlasů je obrovský rozdíl.

Už není co dodat, blíží se konec, a tak něco málo závěrem. Beneath A Steel Sky nepatří k naprostým vrcholům adventurního žánru, jsou kvalitnější hry, nabízí ale dlouhotrvající opravdu špičkovou zábavu a nepotřebuje k tomu komediální prvky, vystačí si s originální sci-fi vizí a chytrým dějem.

P.S.: Samozřejmostí je kompletní návod, který tentokrát budou potřebovat asi opravdu všichni.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 28 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz