Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BetaMax – zachraňte vesmír!

  12:00aktualizováno  10:20
Sedíce v chabé vesmírné lodičce musíte proletět skrze spousty nástrah a nepřátel. Zní to trochu otřepaně, že? Možná, ale určitě si oblíbíte ďábelskou hratelnost této vesmírné střílečky! Velká obtížnost zajišťuje dostatek napětí a spousty nepřátel zaměstná vaše prsty. Nasedněte kliknutím na nadpis!

BetaMax

Platforma: Freeware
Výrobce: Erik Pojar

Stáhnout

Vím, že bych neměl začínat osobně, ale pravdou je, že dnes mám špatný den. To proto, že dnes píšu nedopatřením druhou recenzi (Fakt sory, stane se :) - pozn. Dvaid), čili mě to z nedostatku času trochu rozhodilo. Abych se zklidnil, spustil jsem svou oblíbenou hříčku BetaMax, kterou již dlouho pařívám pro relaxaci. Za celou tu dobu mě, nevím proč, nenapadlo tuto věc zrecenzovat. Myslím, že by byla velká škoda, kdybych vás a archív Plných Her o tento kousek připravil.

BetaMaxPřestože hra je stará teprve čtyři roky, neobsahuje žádné menu, či nějaký jiný způsob nastavení. To ale vůbec nevadí, tato hra je totiž úplně o něčem jiném než o nějakém nastavování parametrů. Jednoduše řečeno je to taková ta hra na rychlé spuštění a uklidnění.

Hra samotná vypadá velice primitivně. Letíte ve své raketě, z leva doprava. Jak váš vesmírný koráb pomalu letí galaxií, jede s ním i obraz. Na celé dění se díváte z profilu. Raketoplán můžete ovládat pouze pomocí přidání a zpomalení rychlosti, stočení se na levou stranu a na stranu pravou. Nejdůležitější funkce vašeho miláčka je střelba, což je už to poslední, co vaše mašina dokáže. Po startu hry netrvá moc dlouho přílet prvního nepřítele z pravé strany. Stačí jediný náraz oponenta, nebo jeho střely a jste mrtví. Ze začátku máte pouze tři životy, čili je důležité s raketou opatrně manévrovat a vyhnout se nepřátelským střelám.

BetaMaxPointa hry je v tom, dostat se co nejdále. Samozřejmě také dostáváte za každé cizí sestřelené těleso body. Můžete tedy hrát i na to, kdo dosáhne více bodů. Věřte, že ani to není moc jednoduché, protože obtížnost hry je pravdu veliká. Ze začátku po vás jdou létající kovoví „hadi“, shluk střídajících se nepřátel atd.. Nepřátelé se dělí do formací, někdy vás nechají proletět uličkou smrti, kterou vytvoří, někdy vás zase tlačí na kraj obrazovky. Občas najdete bonus, který vám přidá možnost střelby do stran, silnější střelby, či podobných upgradů vašeho kanónu.

Grafika není nic extra, i když vesmír nevypadá úplně nejhůř. Škoda je, že se při vaší cestě nenacházejí tělesa jako například v Xenonu. Letět pořád v nicotě je docela frustrující a po čase nezáživné. Nepřátelé také nevypadají moc jako nějaké vesmírné koráby, ale jak říkám, u této hry to nevadí. Tato hra je jiná, ale také velmi zábavná.

Jako vždy nyní zrecenzuji hudbu a zvuky. Tedy, v tomto případě nezrecenzuji, protože hra žádné skřeky ani libé tóny nevydává. Možná lepší než poslouchat pc speaker ;).

BetaMaxHra se skvěle hraje a dobře ovládá, to je to nejdůležitější, proto mě snad BetaMax tolik chytnul. Fascinující je hlavně ta obtížnost. Na první pokusy se nedostanete vůbec nikam, maximálně tak překonáte prvních pár potvor. Nepřátele stavějící se do formací se naučíte oblétávat a ničit až na několikátý pokus. Časem dokonce zjistíte, že tato hra se nesmí hrát agresivně, ale musíte se bránit. Musíte sledovat střely, opatrně uhýbat a když na to přijde, dobře zamířit. Hra se hraje na klávesnici, což sice není žádný komfort oproti joysticku, na druhou stranu na klávesnici se to možná naučíte ovládat dříve a přesněji.

Co bych dodal? Určitě si BetaMax stáhněte, nebudete litovat. Pravda, nemá sice skvělou grafiku, či kvalitní zvuky, ale má to nejdůležitější a to hratelnost. Dokonce bych se odvážil říci, že jí nechybí atmosféra. Ono se třemi životy projít takové peklo není nic jednoduchého.

Autor:


Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Svět loutek je v Ruben's Puppets na pokraji války

Ruben’s Puppets

Tato hra není neobvyklá jen zasazením do pohádkového světa loutek, ale také svým žánrem. Akčních strategií se poslední...

Další z rubriky

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Najdete na iDNES.cz