Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beyond Reality – svět krásných snů i nočních můr

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:20
Ian je dobrodruh. Výprava, do níž se pustil tentokrát, však hrozí, že mu přeroste přes hlavu. Záchranný výlet do snového světa pro unesenou holčičku se změní v nutnost čelit nejhorším nočním můrám v povedené adventuře ve stylu Lucas Arts.
60

Beyond Reality

Platforma: Freeware
Výrobce: Rusalka Clarke

Stáhnout

Beyond RealityK nejčerstvějším novinkám ze stále bující scény okolo programu Adventure Game Studio se řadí i dnes recenzovaná point'n'click adventura Beyond Reality. Nabízí zajímavý příběh, sympatického hlavního hrdinu, v řadě míst výtečné audiovizuální zpracování – ale pár chyb se jí bohužel též nevyhnulo. Nejprve ale k zápletce. Po jednom ze svých namáhavých dobrodružství se hlavní hrdina Ian dostane na cestě do nepříjemné bouře, zabloudí a musí vyhledat útočiště v hotelu poblíž. Při dohadování s recepčním na chvíli vypadnou světla, následuje neblahá srdeční příhoda onoho starého muže, v šeru spletená krabička s prášky – a nehoda je na světě. Co však hůř, dveře se zničehonic otevírají a zveční jsou slyšet podivné hlasy. Ian vybíhá, jen aby viděl, jak v kápi zahalený Snový Démon láká desetiletou vnučku zmíněného staříka na obří rudé lízátko. Únos se i přes Ianovu snahu daří a matka dítěte, členka tajného bratrstva a strážkyně bran mezi obyčejným a snovým světem, doráží pozdě.

Beyond RealityIan se po krátkém rozhovoru jako správný dobodruh nabídne, že dítě sám ze zajetí démonů osvobodí – a strážkyně po krátké rozvaze souhlasí. Desítky snědených prášků na spaní udělají své a Ian může začít zkoumat svět, v němž odděleně žijí lidé, jež se propadli podobně jako on, svět stvořený podle snů tisíců lidských bytostí – a od něj jen chabou hranicí oddělený prostor, kterému vládnou noční můry, strašliví netvoři z nejhorších snů a – politici jako Mort Kittensoft. Tento muž se stal za záhadných a podezřelých okolností guvernérem, což mu umožňuje rozjet naplno strašlivý plán. Vysát duše nevinných, ale esotericky citlivých dětí, je prvním krokem k otevření díry v časoprostoru a skoku kamsi mezi snový a skutečný svět, získání moci nad oběma z nich a započetí vlastní krutovlády. Povede se Ianovi mu v tom zabránit?

Beyond RealityAno, samozřejmě nelze základním premisám děje přiznávat bůhvíjakou originalitu. Výpravy do snů už tu byly, stejně tak i zachraňování malého dítěte a světa je poněkud klišovité. Příběh je ale podán zajímavým způsobem, vyprávění je na úrovni – a snový svět vytvořen skutečně s velkou dávkou fantazie, takže absence inovace u příběhu ani nevadí. Hra je příjemně dlouhá, nabízí řadu lokací, interesantní postavy (muž malující skalní stěny, strážce, který se bojí pavouků) a nutí hráče do zábavných úkonů (zajišťování prvního místa v závodech ve skoku v pytli bylo jistě inspirováno Monkey Islandem a plivací soutěží, to ale není vůbec na škodu). Grafické zpracování je přibližně v polovině lokací výtečné, zbytek je už přece jen lehce rozporuplný, ale o ošklivosti se nedá mluvit nikde. Hudba je výtečná a je jí vzhledem k velikosti instalačního souboru docela dost.

Beyond RealityZatím Beyond Reality sklízela ovace na otevřené scéně. Bohužel, není zdaleka dokonalá – a přitom by mohla, stačilo by málo. Vychytat ono neuvěřitelné množství bugů, programových a skriptovacích chyb, které v úplně prvním vydání asi před měsícem neumožnily vůbec hru dovést do vítězného konce. I nyní je třeba dát si pozor – kombinace předmětů ve špatném pořadí může způsobit zatuhnutí, kterému pomůže pouze load – a běda tomu, kdo nemá starší pozici v rozumné časové vzdálenosti. Hra má též tendenci zcela neočekávaně padat, zejména pokud je zapnutý anti-aliasing. Pak není vůbec možné přeskakovat cut-scény klávesou Esc – hra rovnou spadne do Windows. Vejít do některých lokací se v tomto módu může též ukázat jako problém. Pod Windows XP se vůbec hru nedoporučuje v normálním módu hrát, stabilitu zajistí jedině režim kompatibility s Win95. Zkrátka a dobře, Beyond Reality je chybami prolezlá až hanba, což není dobrá vizitka ani pro autora, ani pro jeho testery. Ovšem na druhou stranu – nechat si kvůli chybám, jimž se každý může vyhnout častým savováním a občasnou konzultací s návodem na Plných hrách, ujít výtečně atmosférickou a hratelnou freeware adventuru, to by byla přece škoda, ne?

P. S.: Již zmíněný návod naleznete zde.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

47 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 18 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz