Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beyond Reality – svět krásných snů i nočních můr

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:20
Ian je dobrodruh. Výprava, do níž se pustil tentokrát, však hrozí, že mu přeroste přes hlavu. Záchranný výlet do snového světa pro unesenou holčičku se změní v nutnost čelit nejhorším nočním můrám v povedené adventuře ve stylu Lucas Arts.
60

Beyond Reality

Platforma: Freeware
Výrobce: Rusalka Clarke

Stáhnout

Beyond RealityK nejčerstvějším novinkám ze stále bující scény okolo programu Adventure Game Studio se řadí i dnes recenzovaná point'n'click adventura Beyond Reality. Nabízí zajímavý příběh, sympatického hlavního hrdinu, v řadě míst výtečné audiovizuální zpracování – ale pár chyb se jí bohužel též nevyhnulo. Nejprve ale k zápletce. Po jednom ze svých namáhavých dobrodružství se hlavní hrdina Ian dostane na cestě do nepříjemné bouře, zabloudí a musí vyhledat útočiště v hotelu poblíž. Při dohadování s recepčním na chvíli vypadnou světla, následuje neblahá srdeční příhoda onoho starého muže, v šeru spletená krabička s prášky – a nehoda je na světě. Co však hůř, dveře se zničehonic otevírají a zveční jsou slyšet podivné hlasy. Ian vybíhá, jen aby viděl, jak v kápi zahalený Snový Démon láká desetiletou vnučku zmíněného staříka na obří rudé lízátko. Únos se i přes Ianovu snahu daří a matka dítěte, členka tajného bratrstva a strážkyně bran mezi obyčejným a snovým světem, doráží pozdě.

Beyond RealityIan se po krátkém rozhovoru jako správný dobodruh nabídne, že dítě sám ze zajetí démonů osvobodí – a strážkyně po krátké rozvaze souhlasí. Desítky snědených prášků na spaní udělají své a Ian může začít zkoumat svět, v němž odděleně žijí lidé, jež se propadli podobně jako on, svět stvořený podle snů tisíců lidských bytostí – a od něj jen chabou hranicí oddělený prostor, kterému vládnou noční můry, strašliví netvoři z nejhorších snů a – politici jako Mort Kittensoft. Tento muž se stal za záhadných a podezřelých okolností guvernérem, což mu umožňuje rozjet naplno strašlivý plán. Vysát duše nevinných, ale esotericky citlivých dětí, je prvním krokem k otevření díry v časoprostoru a skoku kamsi mezi snový a skutečný svět, získání moci nad oběma z nich a započetí vlastní krutovlády. Povede se Ianovi mu v tom zabránit?

Beyond RealityAno, samozřejmě nelze základním premisám děje přiznávat bůhvíjakou originalitu. Výpravy do snů už tu byly, stejně tak i zachraňování malého dítěte a světa je poněkud klišovité. Příběh je ale podán zajímavým způsobem, vyprávění je na úrovni – a snový svět vytvořen skutečně s velkou dávkou fantazie, takže absence inovace u příběhu ani nevadí. Hra je příjemně dlouhá, nabízí řadu lokací, interesantní postavy (muž malující skalní stěny, strážce, který se bojí pavouků) a nutí hráče do zábavných úkonů (zajišťování prvního místa v závodech ve skoku v pytli bylo jistě inspirováno Monkey Islandem a plivací soutěží, to ale není vůbec na škodu). Grafické zpracování je přibližně v polovině lokací výtečné, zbytek je už přece jen lehce rozporuplný, ale o ošklivosti se nedá mluvit nikde. Hudba je výtečná a je jí vzhledem k velikosti instalačního souboru docela dost.

Beyond RealityZatím Beyond Reality sklízela ovace na otevřené scéně. Bohužel, není zdaleka dokonalá – a přitom by mohla, stačilo by málo. Vychytat ono neuvěřitelné množství bugů, programových a skriptovacích chyb, které v úplně prvním vydání asi před měsícem neumožnily vůbec hru dovést do vítězného konce. I nyní je třeba dát si pozor – kombinace předmětů ve špatném pořadí může způsobit zatuhnutí, kterému pomůže pouze load – a běda tomu, kdo nemá starší pozici v rozumné časové vzdálenosti. Hra má též tendenci zcela neočekávaně padat, zejména pokud je zapnutý anti-aliasing. Pak není vůbec možné přeskakovat cut-scény klávesou Esc – hra rovnou spadne do Windows. Vejít do některých lokací se v tomto módu může též ukázat jako problém. Pod Windows XP se vůbec hru nedoporučuje v normálním módu hrát, stabilitu zajistí jedině režim kompatibility s Win95. Zkrátka a dobře, Beyond Reality je chybami prolezlá až hanba, což není dobrá vizitka ani pro autora, ani pro jeho testery. Ovšem na druhou stranu – nechat si kvůli chybám, jimž se každý může vyhnout častým savováním a občasnou konzultací s návodem na Plných hrách, ujít výtečně atmosférickou a hratelnou freeware adventuru, to by byla přece škoda, ne?

P. S.: Již zmíněný návod naleznete zde.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

47 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 18 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz