Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Big Mac - nejen Mario byl legendární instalatér

  12:00aktualizováno  16. března 11:45
Klon zábavné arkády z roku 1985. Ve hře se vžijete do role instalatéra a máte za úkol projít bez úhony k cíli. Nebezpečí však číhá na každém rohu a má různou podobu. Od elektrických výbojů, různých bucharů nebo střílejících děl až třeba po díry, do nichž spadnete a už se z nich nevyhrabete, dokud vám nedojde časový limit:-)
60

Big Mac

Platforma: Freeware
Výrobce: BB Software

Stáhnout

Big MacNevím, zda je to podivným počasím, které na mě kouká za oknem a obtěžuje mě ráno cestou do školy, ale mám v poslední době až příliš nostalgickou náladu. Pouštím si staré metalové balady, prohlížím si staré fotky, vzpomínám na to, co bylo - na lásky dávno ztracené, na akce, na nichž jsem se dobře bavil, pouštím si filmy, které jsem měl kdysi rád a do budoucnosti se raději nedívám. Možná začínám mít strach z toho, co je přede mnou. Snad si v nostalgii rochním proto, že se mi blíží maturita a pokud ji neudělám, tak téměř vše, co jsem si plánoval na léto padá, ale to je vlastně jen a jen moje starost. O své nostalgii se však zmiňuji z jiného důvodu, než že bych se chtěl vypsat ze svých pocitů. Poslední dobou totiž také nostalgicky prohlížím stránky starých výrobců her i programů - těch výrobců, kteří se před více než dvaceti lety stali kultem či legendami.


Vrcholem pro mě bylo navštívení serveru Amiga.com... K počítačům Commodore a Amiga mám odmalička kladný vztah a i když jsem nikdy žádnou Amigu nevlastnil, vždycky mě fascinovala svými kvalitami a kamarádovi, který ji vlastnil, jsem ji tajně záviděl. Server Amiga.Com mě odkázal na hromadu dalších webů, jako Amiga.Org, Amigaland.de, Amigahistory.de nebo Aminet.net, kde jsem zjistil, že ačkoliv nové modely počítačů Amiga jsou už jen nesplněným snem fanoušků této platformy. Softwaru pro Amigu vzniká stále dost. Když k tomu přidám ještě rozsáhlé množství programů a her, který od osmdesátých let na Amigu vznikl, nelze se divit, že mnoho lidí dodnes nedá na své Amiga miláčky dopustit. Nehledě na to, že na Amigách exituje operační systém velmi podobný Linuxu, MacOS nebo Windows, jehož poslední verze vyšla minulý rok a díky němuž lze na Amigách dělat téměř cokoliv, včetně surfování po internetu.


Big Mac Ale abych se dostal k jádru pudla. Při prohlížení starých her na Amigu jsem se dostal i ke hře Big Mac. Ta sice nevznikla původně pro tuto platformu, ale v osmdesátých letech bylo zvykem udělat každou hru pro Atari, Mac, PC, ZX Spectrum a další mašinky a neušla tomu ani zde představovaná gamesa.
Big Mac je další klasická hra. Vznikla pod hlavičkou Mastertronicu v roce 1985 a jejím autorem je vývojář Tony Kelly, ten vytvořil ještě řadu dalších her - třeba Street Devil nebo Ocean 1988, ale o nich zase jindy :-) Asi proto, že byl Big Mac oblíben u hráčů, začaly vznikat i jeho remaky. Jeden takový vám zde dnes představujeme, nese také název Big Mac a vytvořil ho německý tým BB Software (Roland Kunz + hudba od Epic) v roce 2004. Nutno říci, že se mu předělávka povedla, hlavně po grafické stránce hra vypadá oproti té původní mnohem lépe. Systém hry však zůstal zachován. A o co vlastně v gamese Big Mac jde? Hned vám to povím. 

Je to vlastně obyčejná arkádová plošinovka. Ovládáte v ní postavičku jakéhosi instalatéra a musíte si dávat pozor na všemožné nástrahy, jichž je s přibývajícími levely čím dál více. Od padajících bucharů z výše, přes různá děla nebo elektrické výboje až po nepříjemné pojízdné pásy, odrazové můstky nebo bubliny. Navíc jsou tu různé přepínače, které vám pomohou deaktivovat různá pro vás nebezpečná zařízení.Big Mac

Obtížnost se s každým dalším levelem zvyšuje a vše vždy navíc musíte stihnout v časovém limitu, což zaručuje poměrně dlouhou dobu potřebnou k dohrání celého produktu, pokud to ovšem dříve nevzdáte. Hra je doplněna příjemnou hudbou i zvuky a i grafika je, jak jsem již zmínil, dobře provedena. Hratelnost je na slušné úrovni, jak tomu bývalo v dobách, kdy gamesa vznikla a navíc to celé ani dohromady příliš nezabírá na disku - něco málo přes 5 MB dnes nikoho nezabije.
Big Mac od BB Software je k dispozici ve verzi pro Dos i pro Windows. Není proto již nutné nastavovat ve Windows složitě zvukovou kartu, jak bylo zvykem u dosovských her od BB Software. Navíc je možné si okno se hrou libovolně roztáhnout, aniž by se to nějak zásadně podepsalo na plynulosti hry. Podtrženo a sečteno - Big Mac je hra, kterou musíte vyzkoušet!


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

35 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Témata: Linux

Nejčtenější

Další z rubriky

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...Najdete na iDNES.cz