BillardGL - to nejlepší z biliáru

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 2:47
Po dlouhé době se do arény freewarových simulací slavných tradičních her dostává i další simulace biliáru - BillardGL. Je unikátní nejen svým plně-3D zpracováním, ale také propracovaným tutoriálem a velkou mírou hratelnosti. Kdo nezkusí, neuvěří. Kdo zkusí, jen tak nepřestane.
60

BillardGL

Platforma: Freeware
Výrobce: Tobias Nopper

Stáhnout

BillardGL

Už si ani nepamatuji, kdy jsem si na počítači naposled zahrál skutečně kvalitní simulaci biliáru. Možná tomu tak bylo před nějakými osmi lety, kdy jsme si tehdy ještě na základní škole nadšeně vyměňovali "pětačtvrtkové" diskety a obdivovali jakoukoli hru, která disponovala víc jak čtyřmi barvami. Od té doby však technologie pokročily, hry (i ty freewarové) se dostaly na jistou úroveň a ty stařičké současným nemohou ani při nejlepší snaze konkurovat. Zajásejme tedy ono známé "král je mrtev, ať žije král!" a pojďme se společně kouknout po nové krvi ve světě biliárových simulací - BillardGL.

I novinkový BillardGL se ze začátku tváří jako typický odfláknutý klon hříček pocházejících už z devadesátých let minulého století. Ovšem chyba lávky, přátelé, pod pokličkou se totiž skrývá důmyslný systém, jehož vyložené slabiny by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Dovařený celek je navíc zabalen v sympatickém grafickém kabátku a podáván v ani ne jednomegovém balení. Řekněte - mohl by si biliárový nadšenec přát něco víc?

BillardGL

Upřímně řečeno, biliárový fanatik možná ano, ale my ostatní, kteří k této hře v reálu přičichneme tak jednou za rok, abychom zjistili, jestli znovupotažení poničeného stolu stojí opravdu hodně peněz :), budeme dozajista přinejmenším příjemně překvapeni. Právě pro nás totiž autoři do hry přidali podrobný tutoriál. Ten nejprve představuje způsob, jakým se hra ovládá, posléze vysvětluje postup pro postupnou likvidaci koulí a graduje rekapitulací pravidel biliáru, jejichž přečtení vřele doporučuji každému, kdo se v oblasti této bezesporu zajímavé a odpočinkové zábavy cítí trochu nesvůj.

Hra samotná je, tak jako reálný biliár, rozdělena na tahy jednotlivých hráčů (dvou). Tah jednoho hráče přitom končí ve chvíli, kdy tento způsobí chybu, netrefí kouli do jednoho ze šesti volných otvorů či případně výhrou, po vystřílení všech koulí. Tah jako takový se přitom ještě navíc skládá z několika oddílů - autoři je nazvali příhodně "módy". První mód, tzv. view, slouží k pohodlnému rozhlížení po celé ploše hracího stolu. Ovládá se typicky klávesovými šipkami a myšítkem, tedy podobně jako ve většině akčních stříleček. Druhý, prostřední, mód slouží k zaměření cílového směru pohybu bílé koule (která je pro hru klíčová, protože právě a pouze do ní se lze trefovat tágem a jen jí lze sestřelovat jednotlivé koule). Platí, že kam směřuje prostřední část obrazovky, tam také bude koule vystřelena. No a poslední mód, střelba, spočívá v obligátním virtuálním napřažení se a vyvržením bíle koule vstříc jejím barevným kolegyním. Intenzita střelby se přitom určuje mezerníkem - čím víc hráč tuto klávesu podrží, tím silnější daný "odpich" bude.

BillardGL

BillardGL disponuje také velice pěkným hlavním menu, přeplněným užitečnými položkami, od té pro výběr druhu hry ("osmička", resp. "devítka") až po nastavení ovladacích kláves a podobných zbytečností. Graficky hra i tak vypadá více než dobře, a tak prakticky není důvod se současným stavem provádět nějaké sáhodlouhé změny. Profesionální hráče by však mohl odradit fakt, že v průběhu partie ani jednou nenarazíte na virtuální ztvárnění tága ani ničeho podobného a koule tak de facto rotují samy od sebe. Zdůrazňuji ovšem slůvko "mohl", protože mně osobně například absence tága alespoň pomohla z mnoha jinak velmi náročných situací.

BillardGL není hříčkou na jedno krátké odpoledne. Abyste jej plně pochopili a stali se opravdovými mistry virtuálního biliáru, budete potřebovat minimálně několikahodinový pečlivý trénink a zručné horní končetiny. Na druhou stranu i pokud vám pojem "biliár" dosud nic neříká, nemusíte se bát, že byste byli hned zpočátku utopeni v moři vysoce profesionální hráčské hantýrky. Abychom to tedy vzali kolem a kolem - toužíte-li po biliárové simulaci, která nejenže hezky vypadá, ale dobře se hraje a ještě lépe učí, nechápu, proč ještě ztrácíte čas čtením této recenze a už dávno nestahujete.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 62 čtenářů

Nejčtenější

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Další z rubriky

Svět loutek je v Ruben's Puppets na pokraji války

Ruben’s Puppets

Tato hra není neobvyklá jen zasazením do pohádkového světa loutek, ale také svým žánrem. Akčních strategií se poslední...

Démonická Faith vypadá jako teletext, ale je nečekaně působivá

Faith

Vymítání Satana z mladé dívenky je ve Faith stane obtížnější, než byste čekali. Už jen proto, že ji není mezi těmi...

Na Cube Escape: Paradox se čekání vyplatilo

Cube Escape: Paradox

Po všech stránkách brilantně zvládnutá adventura Paradox dělá své sérii čest. Pravděpodobně zatím nejlepší díl vám...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz