BillardGL - to nejlepší z biliáru

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 2:47
Po dlouhé době se do arény freewarových simulací slavných tradičních her dostává i další simulace biliáru - BillardGL. Je unikátní nejen svým plně-3D zpracováním, ale také propracovaným tutoriálem a velkou mírou hratelnosti. Kdo nezkusí, neuvěří. Kdo zkusí, jen tak nepřestane.
60

BillardGL

Platforma: Freeware
Výrobce: Tobias Nopper

Stáhnout

BillardGL

Už si ani nepamatuji, kdy jsem si na počítači naposled zahrál skutečně kvalitní simulaci biliáru. Možná tomu tak bylo před nějakými osmi lety, kdy jsme si tehdy ještě na základní škole nadšeně vyměňovali "pětačtvrtkové" diskety a obdivovali jakoukoli hru, která disponovala víc jak čtyřmi barvami. Od té doby však technologie pokročily, hry (i ty freewarové) se dostaly na jistou úroveň a ty stařičké současným nemohou ani při nejlepší snaze konkurovat. Zajásejme tedy ono známé "král je mrtev, ať žije král!" a pojďme se společně kouknout po nové krvi ve světě biliárových simulací - BillardGL.

I novinkový BillardGL se ze začátku tváří jako typický odfláknutý klon hříček pocházejících už z devadesátých let minulého století. Ovšem chyba lávky, přátelé, pod pokličkou se totiž skrývá důmyslný systém, jehož vyložené slabiny by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Dovařený celek je navíc zabalen v sympatickém grafickém kabátku a podáván v ani ne jednomegovém balení. Řekněte - mohl by si biliárový nadšenec přát něco víc?

BillardGL

Upřímně řečeno, biliárový fanatik možná ano, ale my ostatní, kteří k této hře v reálu přičichneme tak jednou za rok, abychom zjistili, jestli znovupotažení poničeného stolu stojí opravdu hodně peněz :), budeme dozajista přinejmenším příjemně překvapeni. Právě pro nás totiž autoři do hry přidali podrobný tutoriál. Ten nejprve představuje způsob, jakým se hra ovládá, posléze vysvětluje postup pro postupnou likvidaci koulí a graduje rekapitulací pravidel biliáru, jejichž přečtení vřele doporučuji každému, kdo se v oblasti této bezesporu zajímavé a odpočinkové zábavy cítí trochu nesvůj.

Hra samotná je, tak jako reálný biliár, rozdělena na tahy jednotlivých hráčů (dvou). Tah jednoho hráče přitom končí ve chvíli, kdy tento způsobí chybu, netrefí kouli do jednoho ze šesti volných otvorů či případně výhrou, po vystřílení všech koulí. Tah jako takový se přitom ještě navíc skládá z několika oddílů - autoři je nazvali příhodně "módy". První mód, tzv. view, slouží k pohodlnému rozhlížení po celé ploše hracího stolu. Ovládá se typicky klávesovými šipkami a myšítkem, tedy podobně jako ve většině akčních stříleček. Druhý, prostřední, mód slouží k zaměření cílového směru pohybu bílé koule (která je pro hru klíčová, protože právě a pouze do ní se lze trefovat tágem a jen jí lze sestřelovat jednotlivé koule). Platí, že kam směřuje prostřední část obrazovky, tam také bude koule vystřelena. No a poslední mód, střelba, spočívá v obligátním virtuálním napřažení se a vyvržením bíle koule vstříc jejím barevným kolegyním. Intenzita střelby se přitom určuje mezerníkem - čím víc hráč tuto klávesu podrží, tím silnější daný "odpich" bude.

BillardGL

BillardGL disponuje také velice pěkným hlavním menu, přeplněným užitečnými položkami, od té pro výběr druhu hry ("osmička", resp. "devítka") až po nastavení ovladacích kláves a podobných zbytečností. Graficky hra i tak vypadá více než dobře, a tak prakticky není důvod se současným stavem provádět nějaké sáhodlouhé změny. Profesionální hráče by však mohl odradit fakt, že v průběhu partie ani jednou nenarazíte na virtuální ztvárnění tága ani ničeho podobného a koule tak de facto rotují samy od sebe. Zdůrazňuji ovšem slůvko "mohl", protože mně osobně například absence tága alespoň pomohla z mnoha jinak velmi náročných situací.

BillardGL není hříčkou na jedno krátké odpoledne. Abyste jej plně pochopili a stali se opravdovými mistry virtuálního biliáru, budete potřebovat minimálně několikahodinový pečlivý trénink a zručné horní končetiny. Na druhou stranu i pokud vám pojem "biliár" dosud nic neříká, nemusíte se bát, že byste byli hned zpočátku utopeni v moři vysoce profesionální hráčské hantýrky. Abychom to tedy vzali kolem a kolem - toužíte-li po biliárové simulaci, která nejenže hezky vypadá, ale dobře se hraje a ještě lépe učí, nechápu, proč ještě ztrácíte čas čtením této recenze a už dávno nestahujete.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 62 čtenářů

Nejčtenější

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz