Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Black Out – zase odmlčená kolonie

  20:25aktualizováno  20:25
Vzdálená kolonie zavolala o pomoc a spojení se hned poté přerušilo. 9 z 10 hráčů ví, že nepůjde o pouhou poruchu na anténě.
80

Black Out

Platforma: Freeware
Výrobce: Nocturne

  • Atmosféra
  • Správně zabalená klišé
  • Dějová témata
  • Volitelný styl postupu
  • Příběh přes kopírák
  • Obtížnost

Stáhnout
Black Out

Black Out

Ačkoliv chápu, že některá žánrové klišé je obtížné nahrazovat, příběh Black Outu je opět kaší natolik nastavovanou, že její chuť vám bude povědomá dávno před prvním soustem. Když se totiž jedná o osamocenou základnu, která se nečekaně odmlčela a probíhal na ní výzkum tajemný jako hrad v Karpatech, příběh vám dech jistojistě nevyrazí. Ještěže Black Out odvěká klišé nahrazuje řáďáckou atmosférou i hratelností.

Dobrým znamením je už jen fakt, že byť zápletka na první i druhý pohled podobná leccos od Dooma po Vetřelce od Jamese Camerona, celkové pozadí a svět vymyšlený pro Black Out skýtá alespoň nějaké hlubší úvahy o smyslu meziplanetární společnosti, futuristické politiky, života, vesmíru a vůbec. Průměrně braková zápletka o elitním agentu likvidátorovi, který odkrývá důvody odmlčení základny, tak i přes horu klišé kupodivu nenudí.

Black Out

Black Out

Samotné herní mechanismy se příliš neodlišují od žánru shora viděných akčních adventur. Black Out lze hrát jak jako tradiční střílečku, tak i jako stealth adventuru s minimem akce. Rozdíl mezi jednotlivými styly hraní je ale kupodivu menší, než by jeden čekal – za oba styly totiž pořád musíte vehementně interaktovat s okolím i dávat pozor na nevelký počet munice.

I přes směšně malé rozlišení je třeba pochválit i grafické zpracování (hra jede v Game Makeru). To opět vypadá jako tucet jiných her, ale vývojáři z Nocturne ho znovu zvládli okořenit několika neotřelými (na poli freeware) nápady – jedna drobnost za všechny, počáteční prohledávání základny je tak spojené s chozením ve skafandru a nechybí ani klaustrofobický zvuk nádechu a výdechu protagonisty. Potěší také funkční kvazi-fyzika, spíše jako drobnost dodávájící prostředím na uvěřitelnosti.

Black Out

Black Out

Snad jediným nepřekonatelným problémem je herní obtížnost. Hledáte-li nenáročnou akci, hledejte dále – Black Out je svým pojetím bližší spíše hrám série System Shock než Doomovi. To sebou nese řadu pozitiv i negativ spojených s problematičtější (a vyzývavější) cestou hrou. Definitivní volba, zda-li s Black Out trávit větší množství času, tak zůstává na vás. Je skoro škoda, že vývojáři nepřesedlali do třetího rozměru, v němž by atraktivně zabalená klišé oslovila přeci jen větší počet hráčů.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

20 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů

Nejčtenější

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...Další z rubriky

Vesmírná Voidship vám dovolí postavit si vlastní loď

Voidship

Voidship, ačkoliv prozatím v raném stádiu vývoje, je skvělá kombinace akční a taktické hry s mírnými prvky her na...

Při experimentu v Umfend si vytvoříte novou přítelkyni

Umfend

Hádky s protějškem bývají vyčerpávající a nepříjemné. A co teprve, když je vaším druhem duch? Italská domácnost v...

The Librarian vás okouzlí svým pohádkovým světem

The Librarian

Sníh pokojně padá na střechy fantaskního městečka a ve zdejší opuštěné knihovně se děje něco nekalého. Příčinu toho...Najdete na iDNES.cz