Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blast Zone – adventura s nádhernou grafikou

  12:00aktualizováno  26. září 10:23
Především nádherná trojrozměrná grafika, ale i zajímavý příběh vězně odsouzeného k smrti – to jsou hlavní devízy Blast Zone, adventury od autora nedávno recenzovaného titulu Sigma.
80

Blast Zone

Platforma: Freeware
Výrobce: Alan Thorn

Stáhnout

Blast ZoneBlast Zone – po přečtení tohoto titulku by si asi většina soudných lidí myslela, že půjde o akční hru s pořádně efektními výbuchy. Tipovat jako žánr adventure bylo by značně odvážné až šílené. Tak tomu ale skutečně je, protože jde o nejnovější titul pana Alana Thorna, který má na svém kontě již jednu minimálně zpracováním výjimečnou hru – mystoidní adventuru Sigma, v níž se hráči pachtili se čtveřicí obtížných hádanek (z nichž jedna byla navíc úmyslně nevyřešitelná!) v nádherně vyvedeném 3D světě. Ten je základem úspěchu i u Blast Zone, nicméně tentokrát se hráči dočkají i mnohem dramatičtěji zpracovaného, napínavějšího a výraznějšího děje, postav, s nimiž lze zapříst rozhovor a podstatně většího počtu předmětů, jež lze v tradičním adventurním stylu sebrat, zkombinovat a použít. Přitom ale duch vůbec prvního Thornova projektu zůstal víceméně zachován a rozhodně se nedá říci, že by se Blast Zone snížila na úroveň "obyčejných" freeware adventur, jichž každý měsíc v AGS či jiných programech vznikají tuny.

Příběh Blast Zone je laděn do velmi, Blast Zonevelmi depresivních barev, přestože je zasazen do prostředí cirkusu budoucnosti. Hlavní hrdina, zelený mimozemšťan D-Tox, je svržen do podzemního vězení, protože projevoval přílišnou lásku k rase lidí – a za čtyřicet osm hodin má být popraven zařízením, jež v budoucnosti nahradilo elektrické křeslo. Nese název Blast Zone, nikdo neví, jak funguje – a nikdo nepřežil, aby o tom mohl vyprávět. Jedno je jisté. Nenajde-li D-Tox nějakou možnost útěku, skončí to s ním bledě. Vydává se tedy na průzkum a objevuje různé skryté a podivné oblasti světa pod galaktickým cirkusem – vězně kopající příliš pomalu útěkovou štolu, zmutovaného doktora, jenž stráží nefuknční teleporty, či samotnou Blast Zone, jež zdaleka není jen tupým popravčím špalkem. Ale dost už o ději – je velice dobře vymyšlený a tu a tam příjemně překvapí, takže by byla velká škoda ho vyzradit všem, kdo by si naň raději příliš postupným objevováním ve hře sami.

Blast Zone se hraje mnohem plynuleji a příjemněji než Sigma. Je third person, hlavní postava je precizně vymodelována i animována, pohybuje se ale trochu pomalu, a tak se tempo hry až zbytečně snižuje na lenošivé plazení. Blast ZoneCelkově je v porovnání se Sigmou Blast Zone mnohem zábavnější a spíše hráče udrží, a to i přesto, že tu a tam se v ní najdou obtížně uchopitelné puzzly v mystovském stylu. Hlavním trumfem zůstává ale famózní audiovizuální provedení. Blast Zone vypadá jednoduše úchvatně, jak ostatně může posoudit každý, jehož oko alespoň na chvilku padlo na obrázky u této recenze. Všechny scény vypadají naprosto bezvadně, jsou v realtime 3D (tedy nikoliv renderované) a lze se po nich procházet s postavičkou hlavního hrdiny. Stín na hru nepadá ani při posuzování ozvučení – hra sice není namluvena (kdo ví, do jak závratných výšin by se pak vyšplhala velikost jejího instalačního souboru), ale disponuje výtečnou hudbou a zvukovými efekty. Celkově lze Blast Zone hodnotit jako ještě mnohem lepší titul, než už sama o sobě vynikající Sigma. Alan Thorn o sobě dává pořádně nahlas vědět – uvidíme, co přinese příště.

P. S.: Kompletní návod v angličtině je k mání zde


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

50 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.Najdete na iDNES.cz