Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BlekTrek - Star Trek po česku a zase trochu jinak

  12:00aktualizováno  31. srpna 1:30
Humorná česká textová gamesa parodující Star Trek a běžící v příjemném uživatelském prostředí. Vžijte se do role Dr. Tikola, diplomovaného specialisty v oblasti záchodových věd, a jděte si za svým.
50

Blek Trek

Platforma: Freeware
Výrobce: Matrox & Nula

Stáhnout

Blek Trek Textovky mají velmi zvláštní postavení ve světě počítačových her. Někteří lidé je absolutně nesnáší a jiní je naopak neobyčejně zbožňují. Úplně nejvíce lidí však neví, co si o nich myslet. A nutno říci, že nelze všechny tyto gamesy hodit do jednoho pytle, protože se značně liší. Tyto hry existují již od dob počítačového středověku a kupodivu přežily dodnes.

Dosud existuje poměrně mnoho lidí, kteří absolutně nevědí, že slovo "textovka" neoznačuje pouze textovou zprávu (známou jako SMS), ale také textovou gamesu. Většinou se jedná o adventury, kde se vám místo zobrazování herních obrazovek situace vypisuje. V osmdesátých letech totiž bylo nutno šetřit s obrázky, které zabíraly zbytečně mnoho místa na nevelikých datových nosičích, a tak se herní situace prostě popsala slovně a tím bylo možno snížit velikost výsledného softwarového produktu na únosnou mez tak, aby se vešla na magnetofonovou pásku či případně na nějakou fyzicky obrovskou disketu s paradoxně malou kapacitou.

Blek Trek I u nás textovky vznikají v poměrně velikém počtu a my vám dnes přinášíme jednu z těch povedenějších. Jedná se o hru BlekTrek, která, jak název napovídá, paroduje téměř nekonečný kultovní seriál Star Trek.

Na svědomí ji mají Matrox & Nula, šikovní to lidé, protože hra se opravdu povedla. Dokáže člověka okouzlit a není to jen tím, že vyšla v magickém roce 2000. Je celá pěkně zpracovaná. Ač běží v Dosu, můžete se těšit na graficky přívětivé herní prostředí, jednoduché ovládání a hromadu lehce ujeté zábavy. Tedy pokud vám její humor kápne do noty, protože ne každý pro něj bude mít pochopení. BlekTreku by se asi měli vyhnout všichni konvenční pedagogové, svědomití rodiče, moralisté a další podobné existence známé svými názory mimo reál lidského bytí. Ve hře se totiž dost často mluví o fekáliích a citlivé povahy to může někdy pěkně zaskočit.

Blek Trek Ve hře se vžijete do role člena posádky lodě Entrprajs, jménem Dr. Tikol, který zde pracuje jako leštič hajzlů. Dr. Tikol nastoupil na loď hned potom, co dokončil vysokou hajzlbábovskou školu a stal se z něho diplomovaný specialista v oblasti záchodových věd. Když jednou dokončoval drbání záchodů v sekci B, vrazil do místnosti kapitán Blikárd se svojí "nadměrnou potřebou" a proměnil ji opět v odpornou páchnoucí místnost, jakou byla předtím. Náš hrdina Tikol si to samozřejmě nenechal líbit a nakopal ho do jeho zadních partií. Jenže Blikárd na svém pageru zadal speciální kód a vyhostil ho z místnosti. To doktora Tikola totálně naštvalo, takže začal kopat do dveří. Problém nastal ve chvíli, kdy byl chycen pořádkovými službami a jak už to v lidském životě chodí, byl nespravedlivě potrestán - zavřen do vězení na samotku a brutálně zmlácen. Blek TrekA protože se Dr. Tikolovi v lochu zrovna moc nelíbí, rozhodne se, že odtamtud zdrhne. Zde už přebíráte moc nad hlavní postavou BlekTreku Dr. Tikolem vy a máte možnost ovlivnit jeho život vybíráním příkazů v přehledných menu. Ty jsou navíc doplněny různými obrázky dokreslujícími zvolené postavy a předměty.

Celá hra je velmi dobře zpracovaná, běží v přívětivém VGA režimu Dosu. Umožňuje načítat i ukládat pozice a hlavně se u ní můžete poměrně slušně bavit. BlekTrek lze kvalitami i humorem zařadit mezi takové textové gamesy, jakými jsou například Saboteur, Fuckstory 1&2 nebo Dotokala. Nebudu vás tedy již zdržovat zbytečnými slovy, stejně už se těšíte na to, až si hru stáhnete…


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

53 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...Najdete na iDNES.cz