Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blicco Blocco - namáhejte si mozek

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 11:39
Pokud rádi přemýšlíte a řešíte s oblibou logické problémy, potom vám zde předkládáme skutečnou lahůdku za účelem procvičení mozkových závitů. Poznáte sami, že se nejedná o lehkou záležitost.
60

Blicco Blocco

Platforma: Freeware
Výrobce: Chris Behrsin

Stáhnout

Blicco BliccoPřiznám se předem sama, že logické hry nejsou pro mne tím pravým ořechovým potěšením, různé hry na témata Tetris, Puzzle, Arkanoid, Avary a podobné, včetně rozmanitých textovek, mne nikdy nijak neuchvátily, ani nezaujaly. Her na tato témata jsou totiž takové spousty v různých klonech a variantách, že to už při jejich tvorbě autory svádí ke kopírování původních námětů. Výsledkem pak je dílo, které s menšími, či většími změnami se však přece jen hodně podobá tomu původnímu. Tentokrát jsem však musela změnit názor a přiklonit se k tomu, že i logické hry mají něco do sebe, pokud jsou zpracovány zcela nově a originálně a hlavně nápaditým a skutečně neotřelým způsobem.

Ano, uhodli jste, jedná se o hru Blicco Blocco, kterou vám tady nabízíme. Toto dílo se totiž autorovi skutečně podařilo. Obsahem hry není sice samozřejmě nic jiného, než logický problém, pojatý však zbrusu novým pohledem, při jehož řešení se skutečně zapotíte, možná, že někdy vás hra dovede na pokraj nepříčetnosti, zvláště tehdy, než zcela pochopíte její princip a přijdete v ní tak na to, kde je ten příslovečný zakopaný pes. Musím na sebe prozradit, že jsem párkrát „slavila“ dokonalý neúspěch, než jsem konečně přišla na to, co se po mně vlastně chce. Po spuštění hry se objeví na hrací ploše trávou porostlý kříž a na v každém jeho rameni spousty různobarevných, okatých míčků, či kuliček.

Účelem hry není nic jiného, než tyto pěkně vybarvené míčky, uložené ve středu zmíněného kříže, posílat ke kuličkám, umístěných v jeho ramenech a to tak, abyste k sobě dokázali přiřadit nejméně tři kuličky stejné barvy. Blicco BliccoTak si uvolníte místo a můžete svoje štěstí pokoušet dále. K odesílání kuliček do vámi určeného směru se provádí dvojím způsobem, nastavujete si pomocí všech kurzorových kláves tak zvané bloky, pomocí nichž pak klávesami W,A,S a D odesíláte vybrané míčky příslušným směrem do té řady, kterou jste si určili nastavením bloků. Velice důležité je, si řádně prohlédnout střed kříže a promyslet, kterým směrem a do které řady kuličku umístit.

Hra totiž končí i tehdy, jestliže se vám podařilo zcela dovršit všechny řady a sloupce ve všech ramenech a další míčky již nemáte kam umisťovat. Pokud tedy takto zaplníte jedno z ramen ze zmíněného kříže, pole se může i zcela vyprázdnit a další míčky se tam již nemohou posílat. Pokud se vám podaří provést velice zdařilý tah, ozve se takový pískot a nastane na hrací ploše doslova mumraj, že při prvním takovém projevu jsem se skutečně polekala a honem si stáhla hlasitost reproduktorů, abych podobným reakcím příště předešla. Samozřejmě, že k dispozici máte i počítadlo získaných bodů a hned pod ním i ukazatel, v kterém kole se právě nacházíte.

Blicco BliccoPokud budete ve hře úspěšní, můžete se po jejím ukončení zapsat i do tabulky nejlepších dosažených výsledků, musíte však nejdříve dosáhnout většího počtu bodů, než jsou do ní vepsány samotným autorem. Jestliže tedy projdete úspěšně prvním levelem, dostáváte se do dalšího a pokračujete ve hře dál. Tady snad je ten jediný nedostatek v kvalitě hry, pozadí všech levelů zůstává stejné, hrací plocha se nemění, domnívám se, že autor hry mohl alespoň zmíněný trávník nahradit v dalších levelech jiným podkladem a tak hru zpestřit. Grafická úprava hry je průměrná, moc práce si s ní zřejmě autor nedal, zato zvukové efekty jsou docela vydařené.

Nebýt tohoto neobvyklého námětu, musela bych konstatovat, že se jedná pouze o průměrnou hry, její originalita ji však posunuje na pomyslném žebříčku kvality logických her o hodně výše, však se přesvědčíte sami.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

52 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 20 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...Najdete na iDNES.cz