Blob Wars: Blob and Conquer – válečné kuličky

aktualizováno 
Cesta jedné hrdinské kuličky epickou válkou o nezávislost svojí planety. Neukrojila si ale dnešní trojrozměrná arkáda poněkud velký krajíc?
70

Blob Wars: Blob and Conquer

Platforma: Freeware
Výrobce: Parallel Realities

  • Dlouhá kampaň
  • Open source
  • Hrozná kamera

Stáhnout

Blob_poster

Blob_01Porážka Galdova a získání Krystalů Ohně, Času, Vesmíru a Reality byly jenom začátek. Bob zachránil mnoho Blobů a vybojoval (vybloboval?) mnoho bitev, ale nyní před ním stojí nejobtížnější úkol ze všech. Bobův domovský svět je stále okupován mimozemšťany. A někdo je musí vykopat pryč... Na jednu stranu je příjemné, že Blob Wars mají příběh, na druhou stranu to zní asi jako kdybych se snažil svojí babičce popsat děj ságy Star Wars (a zrovna bych byl sám po trojnásobné mrtvici).


Blob Wars: Blob and Conquer je už druhý instalment v open source sérii od Parallel Realities a jedná se o dítě Stephena Sweeneyho. Ve hře ovládáte ramboidní (včetně šátku) kuličku Boba, která pomocí těžkých zbraní a výbušnin ničí jiné kuličky a zařízení. Na první pohled je to tedy dost podobné třeba fenomenálním multiplayerové Babo Violent 2. Bloby to ale do sebe šijou výhradně v singleplayeru a ne zcela bez potíží, ale o tom více níže.


Blob_02Podstatné je, že Blob Wars se hrají úplně jinak, než Babo Violent. Skoro by se dalo říct...  konzolově! Kuličku ovládáte podobně, byť kameraman by potřeboval vyměnit (i o tom více níže), avšak ovládání je automatické a to do té míry, že stačí jezdit kolem nepřátel a mačkat tlačítko pro Fire. Bob už se sám nasměruje, takže se třeba koulí pozadu a přesto šije do nepřátel. Je to jednoduché, má to ale především OHROMNÝ drajv a sílu a rozhodně bych, navzdory očividné jednoduchosti celého konceptu, něco podobného viděl rád v nějaké military akci á la Call of Duty z třetího pohledu.


Hra také obsahuje dlouhou kampaň, prý až třicet misí v rozličném a ne špatně nedesignovaném prostředí, přičemž k ruce sem tam dostanete i parťáka. Kromě primárních zbraní pak můžete po nepříteli házet i granáty. Všechna munice i lékárničky vypadávají z mrtvých kuliček. Co je tedy důvodem nic moc hodnocení?


Problém je v realizaci hry. Zpočátku si říkáte, že je to celé vlastně dost zábavné a patří to mezi top freewarovky. S ubíhajícími minutami ale začnou na povrch vyplouvat nekonzistentně nadesignované detaily. Pominu, že hra je stabilní asi jako naše vláda (statisticky mi to vycházelo dvě stabilní spuštění na jeden pád) a přejdu k boji. Bob se například při puštění klávesy pro pohyb nezastaví hned ale ještě chvilku se koulí, což při skákání po plošinkách nad lávou celkem dost vadí.


Blob_03V defaultním nastavením se hra nespustí ve fullscreenu, takže myší v jednu chvílí otáčíte Bobem a za okamžik už jezdíte po Ploše; jistě, nastavení lze změnit, ale proč se hra sama nespustí ve fullscreenu, to je otázka. V neposlední řadě i kamera samotná by mohla vyhrát cenu o nejhůře nedesignovanou featuru na poli akčních freeware her. Není fixována na postavičku, velmi snadno ji posunete do nepřehledné polohy, a to celé jenom kvůli fascinujícímu výhledu na nikterak působivou grafiku. Vzhledem k tomu, že předchozí díl Blob Wars byl výlučně dvourozměrný, tipuji, že se jedná prostě o špatný přechod do třetího rozměru.

Nechci, aby to vypadalo, že Blob Wars jsou nějaké peklo, nicméně vaše myš a klávesnice by si měla pro jistotu sepsat životní pojistku. Rozhodně má hra řadu misí. Stále je ve vývoji, leccos se může změnit. Ale mírně nadprůměrné hodnocení získal Blob Wars pouze díky teoreticky dlouhé kampani a příslibu, že se může ze svých problémů vyhrabat jediným patchem. Dáme si na tebe ještě pozor, Blobe.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

25 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 6 čtenářů

Nejčtenější

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Další z rubriky

Svět loutek je v Ruben's Puppets na pokraji války

Ruben’s Puppets

Tato hra není neobvyklá jen zasazením do pohádkového světa loutek, ale také svým žánrem. Akčních strategií se poslední...

Démonická Faith vypadá jako teletext, ale je nečekaně působivá

Faith

Vymítání Satana z mladé dívenky je ve Faith stane obtížnější, než byste čekali. Už jen proto, že ji není mezi těmi...

Na Cube Escape: Paradox se čekání vyplatilo

Cube Escape: Paradox

Po všech stránkách brilantně zvládnutá adventura Paradox dělá své sérii čest. Pravděpodobně zatím nejlepší díl vám...Najdete na iDNES.cz