Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Block - vynikající klon arkanoidu

  12:00aktualizováno  12:12
Do pouhých 75 kB nacpali autoři 50 povedených levelů ve stylu arkanoidu, který se svou hratelností řadí mezi vůbec nejlepší klony, které kdy vznikly. A že jich několik tisícovek bylo!
80

Block

Platforma: Freeware
Výrobce: Kenta Cho

Stáhnout

BlockČas od času podniknu lov na japonské freewarovky. Je to mnohem dobrodružnější, než se může zdát, protože najít odkaz ke stažení na stránce poseté nečitelnými zraky je lov jehly v kupce sena. Přesto to rád dělám, protože pak nacházím opravdové herní skvosty. Japonské hry chválím v každé recenzi, ale nemůžu si pomoct – ani dnes tomu nebude jinak. Pokud bych na stránkách nějakého evropského týmu našel parametry: arkanoid, pět let starý, velikost 85 kB, tak mám předem jasno, že půjde o nějakou amatérskou jednolevelovou blbůstku, jichž můžeme najít tisíce a tisíce. Pohled na bodové hodnocení však dává tušit, že tentokrát je tomu jinak. Copak autoři přidali do hry za tajemnou substanci, která dělá z Block špičkový titul v oceánu nespočitatelného množství arkanoidů?

BlockPálka, míček, kostičky. Co se dá vylepšit na tomto otřepaném konceptu? Základem je volba doplňujících bonusů, jež ze zbouraných kostek vypadávají. Těmi můžeme měnit třeba velikost pálky, udělat z ní kratičkou destičku nebo ji roztáhnout přes celou obrazovku. Také velikost míčků se dá měnit. I když se na první pohled zdá vhodnější přímá úměra mezi velikostí, někdy je vhodnější mít malý míček, který třeba méně reaguje na vychylování magnetických kostek. A co takhle přidat nekonečné množství míčků? Proč ne! A kostky? Již jsem se zmínil o magnetických; co přidat mimo profláknutých odolných i speciální, jež jde zbourat pouze z určité strany nebo vytvořit na pozadí herní plochy oblasti, ve kterých se kuličky pohybují jen daným směrem? Jistě, teď už jde o funkčně povedený klon arkanoidu, ale něco tomu stále schází. 

Block A což tahle hráče pobavit? To je ono! Prostá věc, která ovšem vůbec není samozřejmostí. Mnohdy se autoři snaží hráče jenom vydusit v oleji, šílenou rychlostí a malinkatou pálkou ho nutí ničit kostičky a nejspíš si myslí, že právě po tomto heroickém klikání prahne. Opak je však pravdou a takový arkanoid po pěti minutách a důkladném propocení smažete. Block však na to jde z opačného konce a snaží se vás pobavit, při pohybu pálky si nepřetrháte vazy v ruce a vše je spíše jedna velká animace než hra. Každý level je jedinečný a má vlastní dynamiku. Chvilku se trápíte a z ničeho nic přijde jeden skvělý bonus a začne vizuální orgie. Kostičky se bortí samy od sebe, vy téměř do Blockhry nezasahujete, plocha se postupně přebarvuje a úžasné představení se zklidní a vy případně dočistíte jen několik zbývajících kostek. 

Block má sice jednoduchou grafiku, ale když k ní přičteme efekty rozbitých kostek, máme tu vizuálně nadprůměrně zpracování, jež tvoří spolu s velkým množstvím vychytávek skvěle hratelný titul. Autoři do 85kB balíčku napěchovali těžko uvěřitelných 50 levelů. Ve hře sice chybí hudba a zvuky, ale ty si můžete stáhnout v přídavném 2MB balíčku, i když je to myslím zbytečné. Raději si na pozadí pusťte nějakou klasickou symfonii, neboť to je slovo trefně vystihující celý Block. Doporučuji stáhnout!


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

50 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...Najdete na iDNES.cz