Blocks - prostě logická!

  12:00aktualizováno  1. prosince 2:43
V dnešní době snad každý hraje ty zblblé akční střílečky, automobilové závody a strategie z budoucnosti, ale stále více se zapomíná na žánr skoro nejstarší – na logické hry. Po logičce Atomic, kterou jste si mohli stáhnout minulý týden, vám přinášíme Blocks, který je snad ještě hratelnější.

Blocks

Platforma: Freeware
Výrobce: An Ly

Stáhnout

Minulý týden jsem zase jednou po dlouhé době odbočila od recenzování akcí, arkád či stříleček a vrátila se ke skoro nejstaršímu hernímu žánru, tedy k logickým hrám. Ve hře Atomic jste měli pomocí svého mozku sestavovat různé molekuly, v dnešním Blocks půjde však o něco zcela jiného. V roli malé holčičky s velkýma hnědýma očima budete hledat usměvavé žluté kuličky a vánoční hvězdičky. Samozřejmě budete muset vzít rozum do kapsy a určitě se při vykonávání těžších levelů hodně zapotíte.

Po spuštění hry a shlédnutí loga budete vyzváni, abyste zadali své jméno nebo pseudonym, pod kterým budete hrát. Až ho zadáte, objeví se po straně jednoduché menu s několika více či méně důležitými položkami. Určitě si prohlédněte menu Options, kde můžete provádět všemožná nastavení od hlasitosti hudby a zvuku až po změnu kvality detailů. Za shlédnutí stojí jistě i Map editor, který vám umožní tvořit vlastní levely se spoustou vymožeností a všemi možnými předměty, které se ve hře objevují.

Jinak hrát můžete jako jeden hráč nebo dva. Pokud zvolíte jednoho hráče, budou všechny levely upraveny pro jednoho, pokud zvolíte dvouhru, při několika levelech budete potřebovat pomoc spoluhráče. Postavička, kterou ovládáte je, světe div se, holčička s velkýma hnědýma kukadlama. Konečně si alespoň někdo uvědomil, že stavět muže jako hrdiny her je nespravedlivé, neboť ženy jsou dozajista chytřejší. Jinak mužský zástupce se bude objevovat jen zřídka, pouze v případě, že nastane level s výše zmiňovanou dvojhrou.

Po těchto, jistě velice zajímavých, informacích vám již nic nebrání v tom, abyste se pustili do hry. Cílem je posbírat nejdříve všechny žluté usměvavé kuličky v daném kole, které zabírá celou obrazovku. To je často protkáno spoustou zdí a průchodů a vy musíte nalézt správnou cestu. Ony první levely jsou velice jednoduché, ale nemyslete si, že taková bude i celá hra – ani náhodou, holenkové. Už ve třetím a čtvrtém kole budete muset hýbat kameny tak, abyste se dostali ke kuličkám, které jsou často dokonale zabarikádované a zazděné. V prvních deseti kolech vás čeká hlavně hýbání s kameny, ale nesmíte si jimi zatarasit cestu. Někdy se vám stane, že jím posunete tak špatně, až budete muset opakovat daný level. Často vám nezbude nic jiného, než na chvíli zastavit a podívat se, jak by vzniklá situace šla vyřešit. Nejste limitováni časem, takže můžete vše promýšlet, jak dlouho chcete.

Prostředí, ve kterém hrajete, se mění po deseti kolech. Nejdříve se proháníte na zelených lukách, později na zasněžené krajině, v podzemí či v kobkách. Nesbíráte už jenom ony usměvavé kuličky, ale také vánoční hvězdičky a to zvláště v zimních kolech. V dalších levelech to nejsou jenom kameny, které vám kříží cestu, ale začínají se objevovat i inteligentnější nepřátelé. Například duchové, netopýři či zajíci. A vězte, že pokud se vás dotknou, přijdete o život. I když dané kolo můžete zkoušet kolikrát chcete, určitě to není nic příjemného. Kromě těchto nepřátel se zde objevují později i automatické lasery, které musíte zabarikádovat bednami, bombami, sněhové vločky či tyčky. Každý z těchto předmětů má jistou vlastnost či využití a často bez nich nelze daný level splnit.

Grafika Blocks se mi jevila jako velice dobrá. Líbily se mi i efekty, kterých bylo také docela dost, a radost jsem měla i z kvalitních melodií skladeb, které se ve hře objevovaly. Celkově se o Blocks dá říci, že je to výjimečná logická hra s nejenom spoustou levelů, ale také s mnoha možnosti, a byla by určitě škoda gamesku alespoň nevyzkoušet.

Autor:

Nejčtenější

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

Další z rubriky

Krásný retro Nightkeep si můžete zahrát i v češtině

Nightkeep

Třebaže jen jako hra s předběžným přístupem, Nightkeep se ukazuje v tom nejlepším světle. Je to krásná akční hra na...

V Airfall si skáčete mezi mraky a planetami

Airfall

Tato futuristická akce z první osoby je postavena na „nejoblíbenější“ kratochvíli hráčů akčních her. Na překonávaní...

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Najdete na iDNES.cz