Doporučujeme

Blox - potrapte své mozečky

  • 1
Když někdo vezme skvělý nápad a přidá k němu lákavou omáčku, obvykle se na trhu objeví další zajímavá freewarovka. Vměstná-li tuto kombinaci do 80 kB, vznikne Blox - nervy drásající, superobtížná a velice zvláštní logická hra.

Blox

Platforma: Freeware
Výrobce: Red Geek Software

Stáhnout
Blox

Skupina, která si říká Red Geek Software, si zřejmě uvědomila, že intelektuální hodnota her, s nimiž se poslední dobou setkáváme, nedostahuje ani bodu mrazu a přišla s logickou hrou, jejíž námět je nám v trochu odlišné podobě znám již mnoho let. Protože je Blox, jak se hra jmenuje, velice náročný až ultra-tuhý, měli by se jeho hraní vyvarovat všichni epileptici, lidé náchylní k srdečním nemocem a zejména ti, kteří vlastní zbrusu nový pěkný počítač, jelikož by jej mohli v zápalu hněvu ošlivě poničit. O co tedy jde?

Hrací plochou je malý obdélníček (něco na způsob známé hry Miny) o velikosti 5x6 čtverců, na němž jsou rozmístěny hrací kameny několika barev a tvarů - zelené čtverce, které zabírají pouze jedno pole, modré podlouhlé obdélníky 2x1 a žlutá a růžová "eLka". Mimo kamenů se po ploše válí ještě 2x2 pole velký červený čtverec, jehož přesunutí do pravého dolního rohu bude cílem vašeho snažení.

Mnozí už poznali, jiní ne, ale všichni už určitě tušíte o co tu jde. V hracím poli zůstávají vždy dvě pole prázdná a jenom a pouze šikovným manipulováním s nimi a promyšleným posouváním v pokud možno co nejmenším počtu tahů můžete uspět. Abyste to neměli tak jednoduché a hra nebyla příliš stereotypní, připravili pro nás tvůrci 12 počátečních rozestavení hracích kamenů - od těch úplně nejlehčích, až po logické superoříšky, jejichž rozlousknutí by mohlo stačit k vašemu přijetí do Mensy.

Blox

Zřejmě nikdo ovšem není dokonalý, takže pokud ten "zatracený" červený čtverec do pravého dolního rohu za žádnou cenu nemůžete dostat, stačí stisknout tlačítko Solve v hlavním menu hry. Blox po chvíli spočítá všechny tahy nutné k dokončení vaší rozehrané pozice a posléze vám je jeden po druhém přehraje až k úspěšnému konci. A neodpustí si ani poznámku na závěr - "that was so easy"! S přibývající obtížností ovšem přituhuje - nejenom, že hře nějaký ten čas trvá, než propočítá všechny nutné tahy, ale například nejmenší počet tahů potřebných ke splnění dvanácté obtížnosti je 199. To už si při sledování nejkratšího řešení neříkáte "Já blbec jsem na to nepřišel…", ale "Tohle snad ani není možný…". Naneštěstí je :-).

Ke kladům hry nesmím zapomenout přičíst i její velice skromnou velikost, činící 80 kB. Možná namítnete, že na tak jednoduchou hru je to až až, nicméně všichni hnidopichové by si měli uvědomit, že 80 kB odpovídá přibližně velikosti této recenze v souboru .txt společně se dvěma screenshoty, které by se tu měly (pokud technika nezklame) povalovat okolo. A to už je opravdová síla!

Ve výčtu ostatních voleb hlavního menu Bloxu se omezím jen na to nejnutnější, co byste při hraní měli vědět. Pod klávesovými komby Ctrl+Z a Ctrl+Y se skrývají příkazy Zpět a BloxDále, které budou vašimi užitečnými pomocníky při hře "o score". Jestliže totiž hrajete jen tak, pro radost, nebo abyste si dokázali, že na to opravdu máte, zřejmě pro vás nebude nějakým extra zklamáním překročení ideálního řešení o 20 tahů. Na druhou stranu je dobré příkaz Zpět použít, jakmile se dostanete do nějaké šlamastyky, z níž byste se ručním vracením tahů hrabali hodně dlouho. No a nakonec je to položka Highscores, která vám na obrazovku vyplivne dialogové okno s údajem o nejmenším počtu tahů, který jste potřebovali na úspěšné splnění daného levelu. Toť vše - žádné zbytečné Options, ukládání atd.

Blox je prostě a dobře jednoduchou logickou hrou, která vás sice nebude dlouho bavit, nicméně můžete si u ní dobře vytrénovat své dlouho nepoužívané mozkové buňky nebo zabavit své rodiče, které irituje pomyšlení na to, že by se bavili přejížděním chodců v Carmageddonu. V její prospěch svědčí také velikost 80 kB, což osobně považuji téměř za světový rekord.


  • Vybrali jsme pro Vás