Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bobule - kdo hledá, najde

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 1:10
Jste přesvědčeni o tom, že ve spleti pražských ulic a uliček dokážete najít vše potřebné a při tom nezabloudit? Vyznáte se i v jednotlivých trasách metra? Pokud si odpovíte kladně, nic už vám nebrání v pátrání.
60

Bobule

Platforma: Freeware

Stáhnout

BobuleSám český autor zařadil tuto hru do kategorie grafických textovek a musím na sebe prozradit, že tento typ her nemám příliš v oblibě. Ponechala bych ji tedy zcela určitě bez povšimnutí, nebýt toho, že otevřeně fandím českým autorům a jejich tvorbu si prohlížím, byť sice jenom ze zvědavosti, zato však důkladně. U této hry jsem s velkým překvapením zjistila, že s klasickou textovkou má velmi málo společného, spíš bych ji zařadila do kategorie freeware adventur, kam se totiž už sama svým pojetím řadí. Jelikož freeware adventur je velice poskrovnu, o českých už vůbec nemluvě, nedalo mi to a zabrala jsem se do ní. Mohu jen s uspokojením konstatovat, že jsem udělala dobře.

BobuleAutor, jako správný Čech, umístil děj své hry do matičky Prahy, kde se vžijete do role chlapce Řeziny a postupně se budete prokousávat do jednotlivých čtvrtí a ulic tohoto města, nazývaného také s oblibou srdce Evropy. Nebudete to však mít jednoduché, jako v každé správné adventuře musíte najít spousty různých předmětů, spojovat je v inventáři, takže  si nevystačíte jen s kombinačními schopnostmi, ale musíte přidat i trochu potřebné fantazie. I tak se může stát, že se dostanete do míst, kde nebudete vědět, jak dále, pak se vracejte tam, kde už jste jednou byli, neboť jste určitě přehlédli a zapomněli sebrat nějakou nepatrnou maličkost, kterou však nutně potřebujete pro další postup.

Jako příklad mohu uvést pohozenou krabičku s ochranou, která leží zcela nenápadně vedle zmrzlinového stánku a není prakticky vůbec vidět. Autor vložil do hry i trochu toho vždy zpestřujícího humoru a ironie, pokud si promluvíte s bezdomovcem, je zde prezentován jako „typický představitel Prahy“. Bezdomovec má hlad a abyste od něj získali potřebný lístek do metra, musíte ho nejdříve nakrmit. Rybář zase považuje kámen, který vhodíte do rybníku, za UFO, které si vybralo za místo přistání zrovna rybník, kde čeká na to, zda mu zabere nějaká ryba a nutí vás utíkat na Policii tuto událost ohlásit. Přestane být obezřetný, tak mu šlohněte žížalu z krabičky a tou nakrmíte bezdomovce.

BobuleMusela jsem mu v duchu popřát dobrou chuť, i když jsem chápala, že po týdnu hladovění zřejmě slupne každý všechno. Potkáte se také s přihlouplým policajtem, který na vás čumí, jak to příslovečné tele na nová vrata, najít a zpřístupnit je nutné i tajnou chodbu. Podobných úkolů je před vámi hodně, ale zběhlí hráči a znalci adventur si jistě poradí. Určitě pro ně nebude obtížné najít potřebné předměty, ačkoliv si budou muset pohrát i s ocasem koně Svatého Václava. Sympatické na hře je i to, že ji lze kdykoliv uložit, takže nemusíte stále dokola začínat znovu. Ovládání hry je klasické pro adventury tohoto druhu, nepovažuji proto za nutné se o něm zde zmiňovat.

BobuleGrafické provedení hry je tradiční kreslená 2D akce, tedy vskutku nic neobvyklého, vůbec už ne výjimečného. Přesto se domnívám, že hanět za ně autora není nutné. Ve hře je také možné, alespoň podle nabídky v Menu, zapnout, či vypnout hudbu. Přiznám se, že ať jsem se o to velice usilovně dlouho snažila, reproduktory mého počítače zůstávaly tvrdošíjně němé. No, snad budete mít více štěstí, než já, ačkoliv, příliš se netěšte, vzhledem k velikosti a objemu hry nevěřím, že by tam autor nějaké zvuky vměstnal, natož pak nějakou doprovodnou melodii. Přes uvedené výhrady jsem ale přesvědčena, že hru stojí zato si zahrát, však uvidíte sami, pokud se rozhodnete pro její stažení.

Náročným hráčům a zavilým kritikům ovšem hru doporučit nemohu, jedná se totiž o dílko spíše amatérské, než profesionální. Takže pozor, páni kritici, varovala jsem vás předem.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

64 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 25 čtenářů

Témata: UFO

Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ PLÁNOVAČ JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský krajNajdete na iDNES.cz