Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boll - dvě super hry v 1 MB

  12:00aktualizováno  29. března 2003 12:18
Už jste někdy hráli starého dobrého Arkanoida v novém kabátě, kde by vám byla kromě klasického singleplayeru umožněna také hra více hráčů? A což takhle Arkanoida spojeného s tenisem, hráli jste už? Ne? Pak máte možnost ve hře Boll, kterou pro vás vyvinuli juMi a BonusWeb.

Boll

Platforma: Freeware
Výrobce: juMi

Stáhnout

Boll

Čas od času nás na Plných hrách žádáte, abychom zveřejňovali co možná nejkvalitnější herní tituly. Ačkoliv se z té spousty freewarových gamesek snažíme vybírat co nejpečlivěji, ne vždy se nám podaří trefit do vašeho vkusu. Protože jsou však hry, které musí pobavit naprosto každého, a vzhledem k tomu, že jsme nic podobného na světovém internetu nenašli, rozhodli jsme se řídit heslem "Co si sám neuděláš, to nemáš" a spolu s vývojovým týmem juMi jsme pro vás připravili počítačovou hru Boll, která sice není příliš originální názvem, svým zpracováním a nápadem však zcela jistě ano.

O co tedy ve Bollu jde? V případě hry pro jednoho hráče je úkol zcela jednoduchý, ba přímo triviální a není na něm nic originálního. Jako v každém Arkanoidu máte k dispozici plošinku, kuličku a tou musíte rozbíjet cihličky, za což dostáváte příslušný počet bodíků. Ve chvíli, kdy rozbijete všechny cihličky, se před vámi objeví čistá herní obrazovka a vy pak budete moci postoupit do dalšího levelu. Celou tuto činnost vám usnadňují či znepříjemňují nejrůznější předměty, které editoři levelů do daných lokací připravili, můžete se tedy dočkat bonusu v podobě více míčků, na druhou stranu na vás čekají také cihličky, Boll které vaši plošinku razantně zmenší, a budete-li mít štěstí, narazíte i na bonus s opačným účinkem. Nic složitého na tom tedy není, zvláště když ovládáte jen šipkami, případně myší. Ta pravá pařba však nastává v případě multiplayeru, který je v tomto případě řešen hrou více hráčů na jednom počítači. Abych byl přesnější, hráči mohou být celkem dva, jeden ovládá hru kurzorovými šipkami a ten druhý myší a úkolem obou je bojovat jednak proti počítači a jednak sami proti sobě. Boj proti počítači spočívá v nutnosti rozbít všechny cihličky tak, abyste měli prázdné herní pole, oproti hře jednoho hráče se však po tomto úkonu nespustí další level, ale tenis, tedy něco, co je mu podobné a co můžete znát z osmibitových počítačů.

Tenis spočívá v tom, že tentokráte již "nepinkáte" za jedno družstvo proti cihličkám, ale proti sobě za příslušné body. Nahoře uprostřed vidíte skóre, na jedné straně sebe, na straně druhé protivníka, uprostřed dělící čáru a na ploše kuličku zběsile lítající ze strany na stranu. No a vy se snažíte, aby kulička neopustila herní plochu na straně vaší, ale na straně toho druhého tak, abyste za výhru v tenise získali 1000 bodů. Pochopitelné je, že rychlost kuličky vzhledem k možnosti pohybovat se nahoru a dolů nijak ovlivňovat nemůžete, nemusíte však mít strach z nekonečných soubojů, její rychlost se totiž postupem času zvyšuje přímo úměrně sama až do jejího opuštění herní obrazovky. No a ve chvíli, kdy se tak na Bollněkteré straně stane čtyřikrát (15:0, 30:0, 40:0, set), získáváte na své konto výše zmíněných 1000 bodů a oba postupujete do dalšího levelu, po jehož úspěšném absolvování se celý tenisový match opakuje.

Ačkoliv se u této hry 3D grafiky a renderovaných animací nedočkáte, jedná se po vizuální stránce o solidní pastvu pro oči, kde na vás z monitoru nekřičí nějaké šílené barvy, ale decentní design herní plochy i všech jejích součástí. Špatná není ani hudba, ve hře se dočkáte několika hudebních motivů opakujících se v jednotlivých smyčkách, nestane se vám tedy, že by hudba přestala hrát nebo že by byl onen přechod nějak násilný (jako když se vám například neustále opakuje jedna mptrojka), ačkoliv byste si toho zřejmě ani nevšimli vzhledem k tomu, jak vás, zejména u hry více hráčů, Boll pohltí.

No a tím se pomalu dostávám k hratelnosti, která je stručně řečeno absolutně geniální. Už ve chvíli, kdy se mi do rukou dostávaly první betaverze, mě hra pohltila a když jsme ji zkoušeli hrát na jednom počítači s kamarádem, nemohli jsme se vůbec odtrhnout. Ačkoliv se to může zdát vzhledem k jednoduchému nápadu hry nemožné, seděli jsme u Bollu více než dvě hodiny a pak jsme skončili jen proto, že jsme oba měli příliš mnoho práce na to, abychom mohli hře věnovat ještě více času, ačkoliv bychom rádi.

Boll

Autoři se však snažili zajistit i to, aby vás hra neomrzela ani v případě singleplayeru. Ptáte se jak? Ve hře je totiž zabudován editor levelů, což znamená, že ve chvíli, kdy celý Arkanoid dohrajete a nebude se vám chtít hrát opět od začátku ty stejné obrazovky, budete si moci svou herní plochu vymyslet a připravit i vy sami, případně si můžete stáhnout z internetu levely vytvořené jinými hráči a snažit se je pokořit (nutno říct, že některé vlastní levely jsem nedokázal dohrát ani já sám :o)).

Troufám si tedy tvrdit, že se úsilí chlapíků z juMi i naše důvěra v jejich schopnosti a hlavně podpora vývoje této hry vyplatily a že se vám tak v případě Bollu dostává do rukou kvalitní gameska, která vás nezaujme jen tím, že pěkně vypadá a zvučí, ale hlavně a zejména tím, jak skvěle se hraje a jak je vymyšlená. No a vzhledem k tomu, že instalační soubor je pouze 1 MB velký, věříme, že Boll bude přístupný každému z vás a že se k jeho kvalitám sami vyjádříte v diskusi pod článkem, kde velmi rádi uvidíme odkazy na vámi vytvořené levely. Z těchto pak vybereme ty nejpěknějším, přidáme k nim naše úrovně a za pár týdnů či měsíců je vydáme na Plných hrách jako mission pack. :o)

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.Najdete na iDNES.cz