Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bomber Warrior – povedený akční klon

  12:00aktualizováno  17. února 6:33
Bomber Warrior není nic jiného, než 3D variace na akční klasiku Dynablaster – stejně prostý principem (kdy v bludišti po sobě panáčci házejí bomby), ale stejně návykový hratelností.

Bomber Warrior

Platforma: Freeware
Výrobce: Grismald

Stáhnout

Bomber WarriorBomberman či Dynablaster, tato nenápadná, originální akční hra už učarovala statisícům hráčů po celém světě. Dočkala se řady klonů v komerční sféře (z nejvýznamnějších jmenujme Atomic Bomberman či nedávný trojrozměrný Bomber Fun) – a nemenšího (spíše výrazně vyššího) počtu freewarových klonů. Další z nich nese název Bomber Warrior a byl vyroben pro soutěž serveru Remakes.org, jenž se zabývá právě předělávkami starších klasik. Bomber Warrior nicméně není klonem, jenž by si zakládal na audiovizuální věrnosti předloze. Oproti původnímu Dynablasterovi je totiž plně 3D, nabízí jen dvě různá prostředí a nemá singleplayerovou kampaň. Přesto zůstává mezi sobě podobnými rozumnou volbou, neboť základy hratelnosti nikterak omezeny nebyly.

Popisovat herní principy Bombermana je tak trochu nošením dříví do lesa. Každý ví, že se jedná o bitvy na herní ploše velikosti obrazovky, viděné z ptačí perspektivy, kde hráči v roli panáčků bombotrusů pokládají nálože, odpalují odpalitelné kostky, sbírají všemožné bonusy a snaží se chytře narafičit vlastní bomby tak, aby se v nich opekli nepozorní soupeři. Bomber WarriorBomber Warrior disponuje standardní hratelností bez pozdějších vychytávek, bomby tedy není možné kopat ani házet, sada bonusů obsahuje prodlužovač plamenů, zvýšení počtu bomb a několik dalších obvykostí. Na obtížnosti poněkud přidává rozporuplné grafické ztvárnění některých základních prvků, například bonus "munice" (který umožní pokládat o jednu bombu zároveň více) vypadá úplně stejně jako položená bomba bílého hráče – pouze mu nehoří doutnák. Rozeznat v rychlosti, zda jde o smrtelné nebezpečí, či naopak vítaný přídavek do arzenálu, není pak vůbec lehké.

Bomber Warrior nabízí možnost hry až ve čtyřech hráčích, přičemž libovolný počet z nich můžou tvořit počítačové AI nebo lidští protihráči. A jako vždy: multiplayer proti skutečným humanoidním oponentům tísnícím se okolo jedné klávesnice, je výrazně, výrazně záživnější, emocemi nabitější, rychlejší a více nervy drásající. Škoda jen, že hra neumožňuje žádnou výraznější volbu, jediné, co lze nastavit, je počet fragů, které je potřeba získat k vítězství. Dokonce i výběr ze dvou přítomných map (lépe řečeno, prostředí, neboť rozložení kostek a bonusů se pochopitelně generuje vždy náhodně) je automatický, o promakaných herních variacích z Atomic Bombermana (vzpomínáte na volejbal? :) si pak můžeme nechat jen zdát.

Bomber WarriorGrafické zpracování je na nadprůměrné úrovni. Oba dva levely vypadají pěkně, zejména plážový s palmičkami lahodí oku, nicméně efektnost vizuální stránky poněkud kazí již výše nakousnutá nepřehlednost. Hra totiž není zpracována tak docela top-down pohledem, na celou herní plochu se nahlíží z úhlu odhadem pětasedmdesáti stupňů. Ve spodní části úrovně to není žádný problém, v horních patrech se však jednotlivé řádky už smrskávají na poměrně úzkou nudli a správně navádět bombermana není vůbec jednoduché. Stejně tak plameny by si zasloužily výraznější grafický efekt, ale to už jsou skutečně jen detaily.

Bomber Warrior není zdaleka nejlepším klonem Dynablastera. Měli jsme tu německý Ablaze, českého Bombiče od Hippo Games (budiž jim země lehká) a další. Přesto nabízí slušnou dávku patřičně akční zábavy a zaslouží si minimálně letmé zahrání a ozkoušení.


Autor:


Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...



Další z rubriky

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...



Najdete na iDNES.cz