Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bonsai Defense – ze života rostlin

  22:20aktualizováno  22:20
Čistý, bohatý a barevný je život květiny. Zároveň plný nástrah, nebezpečenství a dotěrného hmyzu.
95

Bonsai Defense

Platforma: Freeware
Výrobce: 4DROPS Solutions

  • minimalismus
  • grafika

Stáhnout

Bonsai Defence

Člověk by si po tolika hrách žánru „tower defense“ myslel, že je tato studna herní zábavy už notně vyčerpaná a zcela suchá. Opak je však pravdou. Najdou se tituly, které do tohoto vyschlého odvětví přelijí svou porcí originality trošku životodárné tekutiny. Bonsai Defence je přesně jedním z takových zachránců tohoto žánru.

Bonsai Defence
Bonsai Defence


O co vlastně v tzv. „tower defense“ hrách jde? Představte si klasickou strategii, odstraňte jednotky a místo nich dejte hráči do vínku mnoho obranných staveb, věží, střílen, katapultů, nebo třeba příkopů, které hráč s ohledem na logiku a taktiku rozmístí a pošlete na něj vlnu nepřátel, které obranné schopnosti těchto staveb i taktické myšlení hráče vyzkouší takříkajíc ohněm. Zjednodušeně se dá říct, že jde o hru, která počítá s hráčovou obranou a nikoliv útokem. Nemusí jít přitom nutně o strategii, ale existuje mnoho akčních či jiných alternativ „tower defense“ systému.

Bonsai Defence


Nyní zapomeňte na všechno, co jsem řekl. Žádné věže, střílny ani katapulty. Žádné bránění hradu, dveří nebo pevností, ale květiny. Krásné a voňavé květinky, které se snaží razit svou cestu směrem za slunečním světlem a přežít. Vlastně je to skoro to samé, jako bránit tvrz před nájezdem skřetů, jen tady máme místo tvrze rostlinu a místo skřetů dotěrný hmyz. To je Bonsai Defense.

Bonsai Defence
Bonsai Defence


Vždy začínáme s malou rostlinkou, kterou je potřeba rozšířit a zároveň ubránit. To vše se děje pomocí obraných „staveb“ (spíš výhonků), které můžeme nechat vyrůst pouze na místech, kde má květina plod. Navolíme si typ výhonku a za chviličku je z malého oříšku obranná výtrusnice, která zneškodní první škůdce. Aby výhonky fungovaly, potřebují šťávu, kterou produkují generátory, přičemž i ty se mohou postavit také pouze z plodu. Nepřátelé útočí ve velmi početných vlnách vždy od konců větví a počet míst na výhonky je velmi omezený. Zprvu zábavná a hlavně poklidná hra se brzy proměňuje v hektický a velmi adrenalinový výlet podél stonků jedné malé, ale k přežití odhodlané rostlinky. Po několika úvodních radách, k čemu je tahle a tamten výhonek jsme vrženi přímo mezi nalétávající vosy, brouky, mravence a jiné potvory, které by naši malou rostlinku chtěli vysát do poslední kapky nektaru.

Bonsai Defence
Bonsai Defence


Hlavním cílem hry přitom není ubránit se náletům žravých zástupců hmyzí říše, ale nasbírat dostatek nektaru, který produkují pouze květy. Ty se opět dají vypěstovat pouze na místě plodu a je jich potřeba skutečně mnoho. Lze se tak s jistou dávkou blbosti dostat do situace, že sice odrážíte vlnu nepřátel za vlnou, ale nezbylo žádné místo pro květy, takže se točíte v začarovaném kruhu: Je třeba expandovat, ale to přivolá další škůdce.

Bonsai Defence
Bonsai Defence


Kromě skutečně převelice originálního námětu je potřeba vyzdvihnou precizní technické zpracování. Grafika je nádherná, barevná a skoro cítíte tu vůni květin. Přitom je poměrně rychlá a nenáročná. Váš pěstovaný bonsai se rozrůstá náhodně a vytváří skutečně magická zákoutí plná květů, výtrusnic a plodů. Hudba je sice omezena na klavírní motiv v menu, ale zato je velmi myšlenkově čistá, stejně jako právě překrásně provedené menu.


Bonsai Defense je pro mě jednou z nejzajímavějších her posledních měsíců. Je promyšlená, náročná, technicky bez chybičky a velmi originální. Oplývá krásnou grafikou a hudbou, přitom s nádechem minimalismu. Pokud jste alespoň trošku zvědaví, jak nebezpečný, nemilostrný a přitom nádherný je život rostliny, pak Bonsai Defense musíte zkusit. Pokud zvědaví nejste, pak si ji musíte zkusit stejně, protože něco takového zase hned tak neuvidíte.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

95 %

Hodnocení čtenářů

43 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 18 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.Najdete na iDNES.cz