Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boom – příjemný český bomberman-klon

  12:00aktualizováno  22. května 1:11
Vytvořit hru založenou na principech klasického Bombermana není nic jednoduchého, Boom přesto takovým klonem je – a v konkurenci řady sobě podobných si nevede vůbec špatně.

Boom

Platforma: Freeware
Výrobce: 3DIVISION Entertainment

Stáhnout

BoomBoom. Krátký a úderný název, stručná, rychlá a zábavná hra. Vítězný titul třetího kola vývojářské rychlosoutěže serveru Gamecode.cz je ukázkou toho, jak velké je umění českých a slovenských programátorů i grafiků. I při drsném časovém omezení dokázali členové studia 3D Games připravit pro zmiňovanou soutěž hned dva tituly – a právě Boom si odnesl celkové první místo. Jakkoliv byla konkurence pořádně tuhá, Boom rozhodně nebyl protlačen na příčku nejvyšší žádnou protekcí. Má co nabídnout, o čemž by ostatně měly čtenáře Plných her přesvědčit následující řádky.

Boom je klonem poněkud atypickým. První, co většina hráčů zaregistruje, je možnost volby ze tří map, jež se neliší designem a prostředím, ale pouze rozmístěním rozbitelných kostek. Přesto je to příjemné – většina her v soutěži nabídla pouhopouhou jednu mapu. Krom toho je ještě možné zvolit, zda se bude hrát hra volná, či bitva na tři vítězství.

BoomVolná hra proti sobě staví dvojici bombotrusů, panáčka modrého a červeného. Ovládání je prosté a intuitivní – šipky plus Shift na straně jedné, WASD a mezerník na druhé. Překvapí však už jen fakt, že není nutné uhýbat plamenům bomb. V tomto módu jsou panáčci jednoduše nezranitelní. Oč tedy jde? Za každou rozbitou kostku a sebraný bonus získá daný hráč určitý počet bodů – a na konci pochopitelně vavříny vítěze získá ten, kdo jich bude mít na svém kontě více.

Jakkoliv myšlenka volného módu není vůbec špatná, není – z pochopitelných důvodů – zdaleka tak záživný, jako mód bojový. Přece jen, sbírat anonymní body je sice sranda, ale větší legrace je moci vyhodit svého nepřítele do povětří a vysmát se jeho marné zuřivosti. Od toho je zde přítomna hra na tři vítězství, která už se drží klasických pravidel Bombermana. Panáčci pobíhají bludišti, trousí bomby, uhýbají jejich ohňům, sbírají bonusy a snaží se chytit druhého do pasti. Mezi bonusy se řadí prodlužovač plamene, zrychlení pohybu panáčka, či možnost pokládat více náloží zároveň.

BoomBoom nabízí oku lahodící grafické zpracování. Hra je vyrobena ve 3D, využívá ho však jen k modelování objektů, neboť pohled na věc je klasický, ptačí (byť je herní plán pro efekt lehce natočen). Výsledkem je, že je hra zároveň přehledná a efektní – nechybí částice odletující při výbuších, či světlo šířící se v jistém okruhu okolo bombermanů (jinak je deska ponořena v lehkém přítmí). Příjemnou atmosféru doplňuje i hudba, jež se vydařila na jedničku.

Boom působí precizně i po stránce technického provedení. Není třeba ho ani instalovat, stačí rozbalit archív se soubory, hráče pak vítá přehledným menu (mimochodem – s pěknými artworky bombermanů a pozadí) a samotná hra běhá bezproblémově a bez nějakých byť i menších bugů. Výsledek je tak zřejmý: vzhledem k menší variabilitě nemůže Boom konkurovat skutečně špičkovým titulům svého žánru, jež nabízejí často stovky levelů a různé herní módy. Na druhou stranu, pobavit rozhodně může a jeho velikost je bezproblémová i pro modemisty.


Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...Najdete na iDNES.cz