Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bowling Game - zběsilý bowling

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 2:37
Grey Olltwit je jedním z nejplodnějších freewarových tvůrců. Jeho nová hra Bowling Game je přitom stejně originální a hratelná jako její předchůdci. Hledáte-li příjemnou oddechovku na únavné odpoledne, jistě vám poslouží víc než dobře a pokud jste fanoušky bowlingu, zalíbí se vám stejně tak.
40

Bowling Game

Platforma: Freeware
Výrobce: Grey Olltwit

Stáhnout

Bowling Game

Hry Greye Olltwita byly odjakživa velmi oblíbené mezi majiteli méně výkonných počítačů - spíš než na okuzlující grafiku a propracovaný herní systém totiž většina z nich sázela na originalitu a zajímavost základní myšlenky. Olltwitova Bowling Game v tomto směru nijak nevybočuje z řady svých předchůců. Nelze od ní čekat žádné technicky náročné superefekty, ba ani 3D rozhraní. V jednom ale nezklame - dokáže vás svou "netradičností" přikovat k židli na velmi dlouhou dobu, obzvlášť, pokud si k hraní přizvete nějakého živého kolegu.

Od klasického bowlingu, který pravděpodobně všichni znáte (10 kuželek postavených do tvaru trojúhelníku, podlouhlá rovná plocha se žlábky po stranách a několik hráčů, kteří se střídají, přičemž mají v každém kole vždy po dvou pokusech), se ten počítačový liší doslova diametrálně. Především - na reálně vypadající simulaci by náš přítel Grey potřeboval tři rozměry a nejspíš taky propracovanou 3D grafiku. Leč, financí zřejmě nebylo nazbyt a tak si musel vystačit s pouhými dvěma a minimem grafických prvků. Šel na to ale od lesa a z významné nevýhody se rázem stal zajímavý rys.

Samotný hod je rituálem sám pro sebe. Koule rychle přejíždí ze strany na stranu a vaším úkolem je odhadnout správný moment pro její "odstřelení". Když usoudíte, že ta pravá a jedinečná chvíle nastala, stisknete klávesu Shift (popř. myšítkem na odpovídající tlačítko) a koule se vydá vstříc řadě kuželek. Pokud není všechno ztraceno a koule hned neskončíla v jednom ze žlábků, můžete ji ještě "za běhu" korigovat stiskem šipky doprava či doleva (nenapadá mě, jakým způsobem by tvůrce toto chtěl provádět v reálu, ale nechme mu jeho bujnou fantazii :-).

Bowling Game

V případě, že jste se s podobnou hrou ještě nikdy nesetkali, možná vám odpaly ze začátku budou činit menší potíže. Stane-li se tak, není nic snazšího, než (opět stiskem odpovídajícího tlačítka) zapnout postranní bariéry a kouli tak zabránit v cestě mimo trajektorii vedoucí přímo na skupinu kuželek. Nutno ovšem podoknout, že hra tím pádem také ztrácí část svého kouzla, protože všechno je pak daleko (lépe řečeno DALEKO) jednodušší, jednotvárnější a nudnější. Šikovnější je korigovat obtížnost posuvníkem rychlosti koule. Nenechte se ale zmást a nezapomeňte, že co se zdá jednodušší bývá často mnohem obtížnější než to, co zprvu vypadá nezdolně.

Bowling Game používá k bodování hráčů podobný systém jako bowling takový, na jaký jsme zvyklí z obchodních center, restauračních zařízení či jiných počítačových her. Hraje se na deset kol, každé přitom pro hráče představuje dva pokusy. Pokud se mu zadaří zahrát tzv. "strike", tedy srazit všech 10 kuželek prvním hodem, kolo pro něj sice končí, ale k jeho bodovému ohodnocení je následně přičtena dvojnásobná hodnota kola následného (s čímž jsem se sice u bowlingu nikdy nesetkal, ale budiž), totéž platí i v momentě, kdy všechny zbylé kuželky srazí druhým hodem. Desáté kolo je pro hru rozhodující, protože pokud se některému z hráčů podaří zahrát "strike", jeho part nekončí a daná osoba může vesele pokračovat dál.

V případě Bowling Game jsme sice naneštěstí omezeni pouhými dvěma potenciálně hrajícími osobami, nicméně to v podstatě nijak nevadí, protože počítač je protivníkem vcelku solidním a víc než jednoho pařana ke klávesnici stejně moc často nenatáhnete (a pokud je vás víc, tak je přeci jen pohodlnější si ten bowling jít zahrát v reálu :-). Také pokud od Bowling Game čekáte propracovanou a po všech směrech reálnou náhražku pravého bowlingu, pravděpodobně odejdete zklamáni - ve světě freewaru ale jen těžko takovou hru najdete, proto tuhle novou "olltwitovku" vám ostatním vřele doporučuji.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 66 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...Najdete na iDNES.cz