Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Box - český Sokoban ve Flashi

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 11:57
Znát klasiku logických her se sympatickým skladníkem v hlavní roli, Sokoban, je povinností každého pravověrného Hráče s velkým H. Box je dalším z řady freeware klonů – nabízí češtinu, Flash a možnost tvorby vlastních úrovní.
50

Box

Platforma: Freeware
Výrobce: Black Light Studio

Stáhnout

Box Nemá cenu dlouze rozebírat a na několik odstavců roztahovat historii skladnických logických her od Sokobanu (btw: brzy vyjde na BonusWebu klasika právě na tuto hru) přes několik desítek komerčních i freeware klonů jako Sokoban 3D, Sokofun či Docker Sokoban, až ke dnes recenzovanému dílku českého týmu Black Light Studio. Zaplácnout místo je možné i užitečnějšími informacemi, které se mohou týkat možností, vzhledu a hratelnosti právě poslední jmenované hry, která nese symptomatický název Box.

Box znamená anglicky krabice. A krabice jsou skutečně jedním ze základních stavebních prvků hry. Vedle nich se v po sobě jdoucích úrovních nachází už jen nepříliš kvalitně nakreslená osoba hlavního hrdiny – skladníka – a několik označených čtverečků, které symbolizují místa, kam je potřeba bedny natahat. Celý bludišťoidní prostor, kde se tohle všechno odehrává, vidíme z pohledu z ptačí perspektivy, na přehlednosti ještě přidává striktní rozdělení podle čtvercové sítě.

Box Jedinou náplní hry je tedy posouvání beden po bludišti. To se děje jednoduše tak, že hráč postaví hlavního hrdinu na čtvereček vedle bedny a pustí se do tlačení (pozor na neblahé vedlejší důsledky :o). Tahat bedny není možné, stejně tak není možné tlačit více než jednu bednu nebo pohnout s krabicí, která je již na svém místě. Je tedy bezpodmínečně nutné si vždy rozmyslet postup tak, aby nedošlo k situaci, kdy není možné některou z beden posunout či dostat na správné místo.

Grafické zpracování hry je velice prosté, nepostrádá však jisté prvky roztomilosti. Nedá se rozhodně zařadit na špici freewarové scény, neurazí však a nezpůsobí rozhodně akutní spuštění peristaltických pohybů opačným směrem než normálně. Bohužel nemá žádnou hudbu a dva zvuky, které se v jejím průběhu ozývají, brzy začnou pořádně brnkat na nervy.

Úrovně, které připravili autoři, po pravdě za moc nestojí. Jsou velice jednoduché a než se hráč naděje, hra zničehonic skončí – právě ve chvíli, kdy to začínalo být zajímavé a bylo konečně nutné zapojit také trochu mozkové buňky. Box Škoda, že si BLS nedali trochu víc práce s vytvořením kvalitnějších logických problémů.

Kdyby recenze končila tady, asi by hodnocení dvakrát slavné nebylo. Box ale nabízí ještě jeden významný prvek, který jeho kvality významně posunuje směrem nahoru – editor úrovní. Ten je jednoduchý asi stejně jako editor původního Sokobanu, což nemění nic na jeho funkčnosti a možnost vytvořit si za pár minut slušný externí level jistě stojí za to. Jen škoda, že je zde omezení maximální velikosti - 16x10 čtverečků.

I tak je ovšem úžasné, co Black Light Studio dokázali vecpat do necelých čtyř set kilobajtů. Kdybychom hodnotili čistě herní kvality připravených úrovní, nebylo by to moc slavné, Box je však především příslibem do budoucna – dnes stáhne natěšený pařan nedomrlou verzi s prvními několika úrovněmi, zítra si sám vytvoří několik desítek dalších a pozítří si stáhne ty nejlepší z internetu. Už jen proto je možné „investici“ v podobě minuty či dvou, které zabere stažení verze 1.01 z našeho serveru, vřele doporučit.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

44 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 20 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...Najdete na iDNES.cz