Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Braid - netrpělivě očekávaná indie hra je tu!

aktualizováno 
Braid je již několik měsíců ostře sledovaným projektem, který měl ještě před vydáním tisíce fanoušků celosvětově. Po vypuštění hry na konzolích jsme se konečně dočkali i s počítačovou verzí, kterou vám předkládáme alespoň v demoverzi.
88

Braid

Platforma: Shareware
Výrobce: Jonathan Blow

  • perfektní pohádková grafika
  • nelinearita
  • jednoduchá a zábavná hratelnost
  • jako celek prostě vynikající
  • nutné zaplatit

Stáhnout
BraidBraid byl až do vydání jedna velká bublina, poté co jsme si ale hru mohli sami vyzkoušet můžeme s klidem prohlásit, že nešlo o bublinu uměle nafouknutou. Braid je opravdu klenot na nezávislé scéně poslední doby a poté, co byl projekt vydán na herní konzole jsme se konečně dočkali také my, hráči počítačových her. Projekt byl vydán na Steamu a koupit je jej možné také na celé řadě dalších webů a to za poměrně rozumnou cenu okolo 15 dolarů, což je v přepočtu něco kolem 300 korun – a to je za plnou verzi hry poměrně málo.

Abyste nekupovali zajíce v pytli, autoři vám na svých stránkách přímo doporučují, abyste si nejprve stáhli a vyzkoušeli demo a v případě, že se vám hra zalíbí, je Braidmožné projekt přímo ze hry zakoupit a to třeba při vypínání jen stisknutím kurzorové šipky nahoru. A je dost možné, že to využijete. Braid je totiž opravdu jedno z těch nejlepších her, které v poslední době nezávislý vývojářský tým vytvořil. Chválu je možné začít třeba grafickou stránkou, která působí jako do detailů vykreslená rukou, obarvená do pastelových barev. Je tedy výrazná a na pohled navíc naprosto kouzelná. To platí především pro exteriéry s různými druhy kytiček, stromů, lávek a nebo třeba plošinek vytvořených z mráčků, které roztomile vybafují ze speciálních kanónů. Prostředí se v každém z dostupných světů mění a tak se budou měnit i celkové vzezření okolí a výsledek vypadá jedním slovem výtečně.

Braid je něco mezi arkádou a logickou hrou – jak ale sami autoři zdůrazňují a my s nimi souhlasíme – Braid je daleko více o řešení logických puzzlí než o přehrávání Braidobtížných skoků, které jsou až zbytečně moc o přesnosti. Puzzle v tomto případě neznamenají logické rébusy ale opravdové kousky stavebnice puzzle, které se nachází různě vedle cesty a na dalších hůře dostupných místech. Tyto kousíčky pak můžete dohromady zpracovat a vytvořit kompletní skládanku.

Dosažení některých kousků ale nebude vůbec snadné a tím se dostáváme k hlavnímu rysu hry a sice možnosti manipulace s časem. Ta je lehce odlišená o v rámci několika samostatných světů, většinou ale jde o to, že můžete kupříkladu po smrti se opět vrátit do některé z předešlých fází hry a svou chybu (nyní již poučeni) nezopakovat. Práci s časem je možné použít i při řešení celé řady logických situací, kde se k požadovanému kousku nedostanete klasickým hopsáním, ale bude nutné zapojit trochu toho přemýšlení. K tomu si připojte nelinearitu – pokud totiž nějaký ten puzzle kousíček sebrat nechcete, prostě nemusíte a je možné pokračovat dále.

Braid se zkrátka povedl. Nad perfektní grafikou si budete jen slastně pobrukovat, v animacích také nerozeznáte žádné výrazné problémy a hratelnost je na tom podobně. Být to hra zadarmo, vysloužila by si možná i k 100%. Takto musíme nějakých pár procent ubrat už jenom kvůli ceně a relativní krátkosti demoverze.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

88 %

Hodnocení čtenářů

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 84 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...Najdete na iDNES.cz