Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bratrstvo vitálnej síly – temný příběh časů minulých i přitomných

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:35
Na skutečné události je založen děj povedené temné slovenské adventury Bratrstvo vitálnej síly. Co za šílené rituály ukrývá pevnost tohoto podivného řádu? Jste ochotni pro toto zjištění obětovat i vlastní krev?
60

Bratrstvo vitálnej síly

Platforma: Freeware
Výrobce: Maxián team

Stáhnout

Bratrstvo vitálnej sílyNa první pohled se Bratrstvo vitálnej síly zdá jako tuctová, nepříliš invenční a technicky mírně zastaralá adventura. Jakmile se ale trochu rozjede děj, zjistí překvapený hráč, že despekt nebyl zdaleka na místě. Doposud neznámý slovenský autor Maxián odvedl kus skutečně dobré práce – jakkoliv se může hra na první pohled jevit amatérsky.

Příběh se odehrává ve dvou různých časových rovinách. První kapitola vypráví zážitek jednoho osmiletého vesnického klučíka, který žije pobloíž velké pevnosti Bratrstva vitálnej síly. Má v něm i svého staršího bratra, Augustina. Jednoho dne dostane úkol donést mu svícen, což úspěšně splní – a naskytne se mu příležitost tajně spatřit prý "velmi zajímavý" pokus, který provádí nejvyšší představený řádu. Vyšplhá se tedy tajně na věž pevnosti – a stane se svědkem hrůzného rituálu…

Bratrstvo vitálnej sílyDruhá část má již jiného hlavního hrdinu a odehrává se v o poznání modernějších kulisách dvacátého století. Detektiv ze soukromé kanceláře dostane za úkol vyřešit případ podivné vraždy, která se udála poblíž zříceniny dříve slavné pevnosti. Ta samozřejmě má souvislost opět s tajemným řádem, který přese všechny zákazy a popravy přežil až do dnešních časů, jak po obtížném pátrání hlavní hrdina zjistí. Zda ho ale dokáže nalézt a nějak si s jeho dědictvím poradit, to už prozrazovat nebudu.

Příběh sám o sobě je velmi slušný a úplně jinou dimenzi mu dodá suché oznámení na závěr: "Založeno na skutečných událostech." Když si něco podobného představí člověk v reálu, přeběhne mu z toho mráz po zádech. A zároveň ho to nutí o cílech a prostředcích Bratrstva vitálnej síly přemýšlet, což je velmi cenné. Navíc – vážnou adventuru, která se skutečně nesníží k žádnému vtipu pro vtip a rezignuje zcela na jakoukoliv humornou stránku, Bratrstvo vitálnej sílyvěnujíce se skutečně jen a jen strašlivým skutečnostem příběhu, člověk na freeware scéně spatří jen málokdy.

Technické zpracování připomíná ponejvíce hry od Ambrosine, klasiků amatérské scény a autorů her jako The Will, Monster Manor či Mission Caduceus. Ve hře hráč jen pomocí šipek v dolní části obrazovky přechází mezi zcela statickými lokacemi, levým myšítkem prozkoumává aktivní místa, pravým pak vyvolává nabídku dalších příkazů (sebrat, promluvit, použít). Ovšem hře nelze vytýkat typický neduh ambrosiňáckých titulů, tedy přílišnou sterilitu, neboť ji ve vcelku pravidelných intervalech přerušují velmi dobře zpracované krátké filmečky, což je nevídaná, avšak velmi příjemná věc. Grafika samotná je někdy trochu odfláknutá, Bratrstvo vitálnej sílyněkteré lokace vypadají výtečně (sídlo grófa, dům hlavního hrdiny první i druhé kapitoly), jiné jsou zase nakresleny jen tak, aby se neřeklo (nemocnice, obchod). Celkový dojem je ale ve výsledku nakonec slušný, zvláště když je vše podepřeno pěknou, výraznou hudbou v pozadí.

Bratrstvo vitálnej síly bylo příjemným překvapením. Na screenshotech vypadalo nevalně, velikost instalačního souboru se zdála být vyloženě přestřelená. Nicméně Maxián ukázal, že má cit pro tvorbu příběhu a založení na skutečných událostech jeho závěrečné vyznění jen podtrhlo. Kdo disponuje alespoň trochu rychlejším připojením, rozhodně by si toto povedené dílko neměl nechat ujít.

P.S.: Obtížnost Bratrstva vitálnej síly není přehnaná, přesto jistě kompletní návod přijde vhod…


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

50 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 16 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...



V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...



Najdete na iDNES.cz