Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Break Free - útěk z vězení

  12:00aktualizováno  9:47
Noc padá na vězení a atmosféra je napjatá. Policie po včerejší vzpouře vězňů stále neklidnější. Nebude trvat dlouho a pošle dovnitř speciální jednotku. Musíte uniknout neodvratnému masakru, musíte utéct z vězení!
60

Break Free

Platforma: Freeware
Výrobce: Park Productions

Stáhnout

Break FreeFajn, úvodní text byl možná příliš entusiastický, ale snad jste nečekali že u hry, ve které je cílem dostat se na svobodu, nevykradu jméno slavného seriálu? A jak zmíním níže, podobně jako u jeho 2. řady, i zde nešikovnější z nás bude čekat zbytečné prodlužování a opakování toho samého. A opakování toho samého. A opakování…

Pokud některým gerontům mezi námi obrázky okolo něco připomínají, není to s jejich pamětí ještě tak špatné. BreakFree je skutečně freeware remake plošinovky Prison Riot z roku 1990, a jako takový nemůže svým osvědčeným gameplayem zklamat. Nebo ano? Autoři remaku, sourozenci Parkovi, původní verzi navíc oproti originálu vylepšili o několik drobností, jako více zvuků, více nepřátel, nebo kompatibilitu s Windows.

Break FreeCíl Break Free je limitován dvaceti minutami, které ovšem, zdá se mi, ubíhají poněkud pomaleji, než by měly. Příležitost k útěku vytvořila vězeňská vzpoura, a vy se tak musíte potýkat nejen s těžkooděnci, ale hlavně se spoluvězni. Pomocníkem vám budou vaše věrné nohy, protože střeliva do pistole je málo a raději by jste oponentům měli utéct, než se je snažit eliminovat. Break Free je podobné spíše než klasické vyhlazovací arkádě survivalovým hrám - ačkoliv jsem nezkoušel hrát podle pravidel míru a lásky, hra samotná vás nenutí kohokoliv zabíjet. Nenechte ale se zlákat tím, že jde oficiálně o adventuru, žádné dialogy nebo složité kombinace předmětů zde nenajdete. Naopak je velmi jednoduchá na ovládání a i když únik samotný je podle přiloženého readme souboru prý složitější, žádné sofistikovanosti, jako třeba nutnost kopat si dvacet let tunel schovaný za dívčím plakátem, se bohužel nekonají.

Bez zajímavosti není prostředí a jeho využitelnost. Aby jste se dostali dále, musíte sbírat klíče, kromě toho můžete občas sebrat životy ve formě jídla, nebo také munici či jiné propriety rozšiřující váš arzenál. Vězení je síť map pospojovaných jak dveřmi, tak i okny, a z náhodné vězeňské cely se můžete dostat na lecjakou střechu. Vězni samotní, dohromady jich je prý 200, mohou rovněž jednotlivé mapy opouštět a svobodně se pohybovat po žaláři, vaše postavička není nikdy v bezpečí. Retro grafika a hudba nejsou iritující ani nevytvářejí chuť k epileptickému záchvatu, čili za ně nestrhávám body. Proč tedy nic moc hodnocení?

Jako odreágovačka na dvacet minut od všech těch fotorealistických fyzikálně korektních motion capture využívajících her to nevypadá věru zle. Podstatnou nevýhodou je nicméně funkce save, Break Freepřesněji řečeno to, že zde jaksi chybí. Proč, proboha? To, že nebyla v předloze není argument. Přiznám se, že jsem se ani po hodině zkoušení nedostal příliš daleko a jsou-li zde nějaké savepointy, jsou za hranicemi mých schopnosti. Pracující hráče ale jistě potěší možnosti hru spustit mimo fullscreen a snadná eventualita ji posléze rychle minimalizovat. Parkovi tuší, co se bude hráčům hodit.

Ve finále tak jde o další hru, u které jsem sice rád, že se mi ohřála na disku, ale unikne-li vám, svět se kvůli tomu nezboří. Zpracování neohromí ani neurazí, hratelnost je průměrná, hlavní problém je jinde. Absence save z jednoduché arkády rázem dělá hardcore záležitost, na kterou se musíte zuřivě koncentrovat, jinak vás namísto finiše velmi brzy odmění nápisem game over. A hádám, že nejenom moje touha dostat se z tohoto vězení není tak velká, abych Break Free obětoval hodiny zkoušení.

 

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

56 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 19 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...Najdete na iDNES.cz