Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BSE – staňte se šílenou krávou!

  12:00aktualizováno  1:17
Nemoc šílených krav, která dodnes hýbe celým světem, zcela jistě ovlivnila i autory právě představované hry. Ale co ovlivnila, bez této nemoci by tato poměrně povedené gameska ani nevznikla, neboť její tvůrci se inspirovali právě tím, čím je BSE údajně nebezpečné – útokem na lidské a jiné mozky. Tak se braňte, krávy! :-)

BSE

Platforma: Freeware

Stáhnout

Dobrý nápad a jednoduché zpracování. Takto snadno by dala charakterizovat hra, kterou vám dnes v rámci každodenního vydávání serveru Plné Hry přinášíme. Jak už jste si určitě v perexu přečetli, celý systém je postaven na problémech, které se s příchodem a objevením nemoci BSE objevily. A přestože by se na první pohled mohlo zdát, že půjde jen o jednoduchou a primitivní zábavu na pár minut, není tomu tak. Jako obvykle, touha a vůle vás stále potáhne k lepším a lepším výkonům, jakožto i lepšímu ocenění. Tak pojďte do toho a dejte nemoci šílených krav své poslední „sbohem“.

BSE – staňte se šílenou krávou!V samotném začátku jste vystaveni před poměrně snadný úkol, který spočívá v kliknutí na tlačítko START. To, jak už jeho název napovídá, vede ke spuštění samotné akce. Ihned poté se před vámi zjeví jakási obrazovka, která má symbolizovat lidskou hlavu a v ní ukrytý lidský mozek. Určitě se zarazíte před jednoduchostí grafického zpracování, neboť to se zrovna příliš nepovedlo. Můžeme však ale pouze diskutovat, zda by pár barev navrch a nějaké ty 3d efekty na hratelnosti (ta je přece nejdůležitější) pomohly, už za současné situace – jednoduchá grafika – se hra hraje opravdu dobře a neodvážil bych si ani na chvíli tvrdit, že hra je nudná nebo dokonce, že je o ničem. Na rozdíl od některých jiných her, tato má alespoň onen potřebný dobrý nápad. A to se dneska, v době, kdy je všechno vytunelováno, přebráno a rozebráno, cení.

Prostředí je, jak jsme si právě řekli, poměrně jednoduché. To však vůbec nevadí, neboť ke svému účelu slouží dokonale. Teď se ale přiznám, že v nadpisu jsem se snažil čtenáře poněkud mást, neboť tento nadpis se mi zdál atraktivnější než jakýkoliv jiný. Přesto však ve své podstatě irituje celkovou koncepci hry a tou je přeci totální likvidace všudypřítomných parazitů – „béesáků“. Ti se rozutekli po celé obrazovce a postupně rozežírají váš mozek, vaši hlavu, vaše vlastní já. „Béesáci“ jsou v tomto případě vyobrazeni jako malé barevné tečky, které se postupně množí. Množení v tomto případě probíhá nepravidelně a záleží jen na vás, jak mu budete předcházet.

Již v první větě samotné recenze jsem zmínil, že gameska je založena na jednoduchém nápadu s jednoduchým zpracováním. V tomto případě vím, proč to zmiňuji, neboť vaším prvořadým a vlastně jediným úkolem je likvidace všudypřítomných a neustále se množících parazitů. Samotná likvidace probíhá tím stylem, že kurzorem myši (ten je v tomto případě vyobrazen jako jakýsi zaměřovač) najíždíte na „béesáky“ a kliknutím způsobíte jejich eliminaci. Vlastně likvidaci jediného parazita, neboť zde je úkol ztížen tím, že rozptyl vašeho kliknutí je zde poměrně malý. Dokonce bych řekl, že jakákoliv tolerance je zcela ignorována, prostě musíte najet přesně na samotného jedince a kliknutím levého tlačítka myší jej takříkajíc odstřelit.

BSE – staňte se šílenou krávou!Celého úkolu – eliminace populace „béesáků“ – se musíte zhostit opravdu vážně, neboť jakékoliv zaváhání způsobí nenadálé a později nenapravitelné rozšíření společnosti. Do hry musíte opravdu „vlítnout“. Na pravé straně obrazovky je přitom panel, kde si můžete stav a populaci tohoto „národa“ kontrolovat. Vidíte tak aktuální stav odstřelených a zabitých parazitů a samozřejmě také ukazatel zobrazující procento vašeho napadení. Jakmile toto stoupne k vrcholu, hra pro vás končí neúspěchem, „béesáci“ vás převezli a z vás se stává šílená kráva :-)

Na druhou stranu však ale může přijít situace, že nad populací parazitů budete vítězit a postupně všechny členy společnosti zlikvidujete. V tom případě postoupíte do dalšího levelu, kde je však vaše situace opět ztížena. Kolegové „béesáci“ se pohybují rychleji a jejich zasažení je mnohem těžší. Však sami uvidíte...

Že vás BSE bude bavit si tvrdit netroufám, přesto jsem spíše názoru, že vás překvapí a možná i zaujme. Je to opravdu jeden z mnoha málo titulů, které jsou postaveny na dobrém nápadu a posléze také na kvalitním zpracování. A vzhledem k velikosti hry (něco přes 1 MB) si myslím, že její stažení vás nic stát nebude. Tak proč to nezkusit?

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...



Najdete na iDNES.cz