Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bubblet - potrava pro mozek

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 11:38
Řešíte rádi logické problémy? Pak si nenechte ujít hru Bubblet, která před vás nějaké ty problémy postaví. Není přece nad to, pořádně si protáhnout mozkové závity, zvlášť jestli vás ještě čeká nějaká zkouška nebo písemka.
50

Bubblet

Platforma: Freeware
Výrobce: Warren Marshall

Stáhnout

BubbletJak už to u logických her bývá, i hra Bubblet je ve svém principu velice jednoduchá. Ale zatímco pochopit zákonitosti hry není nijak složité, o samotném hraní se to už říci nedá. Představte si, že před sebou máte obdélníkovou hrací desku, na níž jsou v několika řadách náhodně rozestaveny různobarevné kuličky. Pokud spolu, ať už v horizontálním či vertikálním směru, sousedí kuličky stejné barvy, můžete je z desky odebrat. Pokud s dvojicí sousedí ještě další kuličky, musíte pak chtě nechtě odebrat i je. Prázdné místo, které provedeným odběrem vznikne, je pak zaplněno kuličkami z vyšších sfér, které do uvolněného prostoru spadnou. Podaří-li se vám z některého sloupce odstranit všechny kuličky, je pak zleva doplněn sloupec nový.

Jak asi tušíte, pokud budete ihned odstraňovat každou stejnobarevnou skupinu kuliček, na kterou zrovna padne váš zrak, nebudete hrát dlouho. Je nutné rozmyslet si dopředu každý tah a zvažovat, jak provedený odběr ovlivní aktuální stav, a tedy i další vývoj hry. Především je dobré předcházet situacím, kdy vám někde přebývá jediná kulička. Tu pak lze spárovat již jen velice obtížně. Pokud se vám taková situace stane vícekrát za sebou, značně se vám omezí manévrovací prostor, čímž je znemožněno (nebo alespoň omezeno) promýšlet více tahů dopředu. Jestliže vám v takovém případě nepopřeje štěstí, je konec hry neodvratný.

BubbletOvšem i zkušení hráči se jednou musí dostat do situace, kdy již nebudou mít žádnou možnost jak kuličky odebrat a kdy hra končí. Měřítkem úspěšnosti je tedy počet bodů, které se vám v průběhu hry podařilo nastřádat. Ty se vám přičítají za každou odebranou skupinu, přičemž čím větší je, tím vyšší je bodové ohodnocení. I s tímto aspektem je tedy dobré počítat a pokud se naskytne možnost spojit menší barevné skupiny do jedné velké, určitě to udělejte. S počítáním skóre souvisí i jedna nemilá věc. Hra vámi dosažené výsledky nikam neukládá. Pokud tedy chcete překonávat své rekordy, musíte si je psát na papírek. Jestli se ale budete chtít svým výsledkem pochlubit třeba přátelům, nemusí být cár papíru s naškrábaným číslem dostatečně průkazný.

Technické zpracování hry je čistě účelové, a tak vás nebudou ohromovat žádné grafické efekty ani jiné vychytávky. Bubblet si krásně vystačí jen s několika málo barvami. Zvuková stránka projektu také nehýří přemírou efektů, takže si poslechneme jen několik málo samplů, které jsou však překvapivě kvalitní. Hudba chybí úplně. Jste-li ale příznivci logických her a rádi občas potrápíte šedou kůru mozkovou, pak vám slabší provedení jistě nebude bránit vychutnat si hru Bubblet takovou, jaká je.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

66 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 33 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz