Bumm Bumm - dělo v pohotovosti

  12:00aktualizováno  5. dubna 11:25
V dnešní době mnoho lidí sází na grafiku, a i freewaroví vývojáři se logicky přizpůsobují těmto požadavkům. Tahle gameska ale nepotřebuje ani super grafiku, ani poutavý příběh, ale vystačí si jen s kanónem a hromadou létajících hořích lebek a dalších létajících potvor.

Bum Bum

Platforma: Freeware
Výrobce: WestCap Media

Stáhnout

Bum Bum

V dnešní době mnoho lidí sází na grafiku, a i freewaroví vývojáři se logicky přizpůsobují těmto požadavkům, takže se nám často do rukou dostane graficky nádherná hra s malou hratelností (takzvaná hra na deset minut) a pak vzniká dojem, že všechny freewarové hry nejsou určeny na zábavu delší než několik desítek minut. Občas je ale opak pravdou - nechci vám stoprocentně tvrdit, že je to zrovna tato hra, ale spíš chci říct něco jako: "Nepodceňujte freewarové hry".

Tato gameska se žánrem řadí do skupiny akce a jak je známo, hry z tohoto oddělení obvykle nepotřebují žádný příběh. Ani tato hra není výjimkou a já nejsem typ člověka, který bude sám vymýšlet příběh typu "Jak si dělo vyrazilo do světa". Ale o co se ve hře vlastně jedná - ze screenshotů vidíte, že u pravé strany obrazovky svisle vede jakási tyč a po ní se kanón pohybuje. Z pravé strany nebo spíše shora slétávají různé potvůrky, které jsou charakteristické pro určitý level - například v prvním vám tam poletují bílé hořící lebky spolu s takovými mrškami podobnými hořícímu hamburgeru obaleným želatinou. Létají většinou směrem dolů k hořícímu pásmu, ale i podélně proti vám a pokud do vás narazí, je s vámi amen, takže si na ně dávejte pozor. Cílem v každém kole je zlikvidovat určitý počet těchto potvůrek (kolik jich ještě zbývá, můžete vidět v dolním levém rohu obrazovky). Za zabití dostáváte body, s nimiž se postupně probojujete až do High score. Když se vám stane, že mrška slétne dolů do ohně, tak tam sice shoří a vy máte o starost méně, ale zároveň vám začne trošku hořet vaše tyč. V Bum Bumpřípadě, že vám už tyč hoří, se plamen pouze vyšplhá výš, no a když do toho ohýnku omylem (nebo snad záměrně) nacouváte, tak si to šinete nejbližší cestou do dělostřeleckých lovišť. Po těch odporných mršinkách pálíte kanónovými koulemi, kterých máte deset, potom si musíte nabít, což malou chviličku trvá a tím dáte šanci potvůrkám, aby si vás vyčíhly.

Hru sledujete 2D pohledem ze strany, takže vidíte úplně všechno, co byste vidět měli a nic by nemělo uniknout Vaším očičkám. Když vám dojde zásobník čítající deset nábojů, v pravém horním rohu, tam, kde se objevuje aktuální stav nábojů, se zjeví červeným písmem slovo Reload, pak stačí pouze kliknout pravým tlačítkem myšky a náboje v podobě dělových koulí jsou vaše. Hra neobsahuje žádný setup a rozbalená se vším všudy se vám zabydlí ve složce Program Files a čítá tři soubory, z toho dva datové a jeden spouštěcí. Po kliknutí na start se před vašimi zraky zjeví tabulka s nabídkou zapnutí hudby (doporučuji) nebo s vyresetováním výsledků v High score. Po vyplnění této tabulky jste již ve hře, kde není žádné menu a když s ničím nepohybujete, střídavě se ukazuje hlavní stránka a High score. Pokud dáte Enter, vyplníte své jméno a jdete do hry. Tenhle způsob, kde není žádné menu ani informace, je podle mého názoru na tuto dobu trošku zaostalý, ale na druhou stranu tato hra menu, setupy a informace nepotřebuje - vše je dostatečně jasné.

Bum Bum

Celé herní prostředí probíhá na jedné, neustále obměňované lokaci, kterou vidíte na obrázcích a kterou jsem vám v předchozích odstavcích popsal, ovšem pro zpestření hry se stále objevují nové a nové stvůry a nestvůry, jako jsou chobotnice, slizouni, fialové a bílé hořící lebky a spousta dalších podobných sajrajtů, které musíte na své cestě za úspěchem porazit.

Grafika se ve hře dá hodnotit spíše podprůměrnou známkou, protože efektů, lokací a vůbec všeho graficky kvalitního je ve hře méně, ale co gameska ztratila na grafice, to jí bylo dáno do vínku hratelností, která je opravdu na nadprůměrné úrovni, o zábavu tedy máte na chvíli postaráno. Ještě jsem se chtěl na závěr zmínit o hudbě, ta je opravdu velice vkusně vybraná a rozhodně neuslyšíte krákavý hlásek Celine Dion, ale spíše tvrdší hudbu. Bohužel vám neřeknu, zda je to disco nebo rock, protože mé znalosti tohoto oboru se blíží k nule (to tedy vážně musí být absolutně nulové znalosti, když nepostačují ani na rozlišení těch dvou žánrů - by editor :-). Takže to by bylo asi všechno, co jsem vám chtěl říci k rakouské hře od WestCap studia, kterou vám všem tímto vřele doporučuji.

Autor:

Nejčtenější

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Další z rubriky

V oddechové Epic Shop si dva kulturisti otevřou obchod

Epic Shop

Dva bratři, chlapi jako hora a společný sen. Otevřít si vlastní fantasy krámek je jednoduché, ale přijít na to, jak...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Najdete na iDNES.cz