Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

C-evo – dobyvatelé všech zemí, spojte se!

  12:00aktualizováno  23. února 7:40
Sid Meier je génius. Aby taky ne, když tato persona herního průmyslu má na svém kontě hned několik skvostných titulů. Jedním z nich je i hra Civilization, jejíž fanouškovský remake vám právě dnes zcela zadarmo nabízíme.
70

C-evo

Platforma: Freeware
Výrobce: Steffan Gerlach a tým

Stáhnout

C-evoS videohrami je to jako s hvězdami – některé vyjdou, chvíli svítí a bleskurychle zapadnou, jiné zase svítí dlouhé věky. A pokud byste tuto analogii chtěli uplatnit i mezi strategiemi, zcela bez debat bychom do druhé skupinky museli zařadit několik nezapomenutelných kousků jako třeba Duna, SimCity nebo Civilization. Tyto a několik dalších her patří k základní gramotnosti každého skalního stratéga, taktika či budovatele. A právě o poslední z trojce jmenovaných – Civilizaci – bude v dnešním článku řeč.

Bylo, nebylo (vlastně bylo), před mnoha a mnoha lety (vlastně to nebylo tak dávno) existoval (vlastně stále žije) člověk, který definoval směr, jakým se budou strategie na začátku 90. let minulého století ubírat. Touto osobou nebyl nikdo jiný než Sid Meier se svou Civilizací, hrou, kterou i dnes stále spousta hráčů považuje za jednu z nejlepších titulů svého žánru. C-evoAby taky ne, byla nesmírně výpravná, poučná, faktograficky zajímavá a hlavně samozřejmě velice zábavná. Jelikož od vydání hry uplynulo bezmála již 15 let, rozhodlo se ji několik nadšenců oživit a představit v novém hávu.

Tedy, grafická stránka na první pohled nijakých rapidních změn nedočkala. Pokud jste hráli původní hru, v této předělávce jménem C-evo se budete cítit jako ryby ve vodě. Na začátek by se slušelo podotknout, celý projekt je neskutečně rozsáhlý, pracuje se na něm již několik let a stále je ještě co upravovat, přidávat a doplňovat. Nicméně i přesto má C-evo pořádně našlápnuto na to, aby se stala jednou z nejlepších volně šiřitelných strategií všech dob.

Před samotným začátkem je třeba si nastavit pár nezbytností, jako je třeba počet soupeřících národů, obtížnost, koncový rok a jiné „detaily“. C-evoVy osobně si můžete vybrat z celkem patnácti kmenů, mezi nimiž nechybí třeba Řekové, Egypťané nebo vikingové. V závislosti na tom, jaký si zvolíte, se začne odvíjet jeho historie, která se začne psát v hlavní osadě, což je v případě vikingů třeba Trondheim.

Postupně tedy musíte prozkoumávat okolní území, určovat směr vývoje vědy a techniky, sem tam  dobývat, uzavírat spojenectví, budovat a rozvíjet svá města, no prostě vše, co se má ve správné strategii dělat. Škoda jen, že spousta věcí ve hře není zdaleka hotových tak, jak bychom si představovali. To se svým způsobem podepisuje na výsledné hratelnosti, která je sice na vysoké úrovni, ale tak nějak to pořád není ono. Inu dejme autorům čas, třeba nás za nějaký ten měsíc či spíše rok překvapí finální verzí, v níž bude vše dovedeno do naprosté dokonalosti.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 104 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...Najdete na iDNES.cz