Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Caged Math - Sudoku pro matematiky

  8:27aktualizováno  8:27
Matematická variace Sudoku od českého autora, která vám důkladně rozpohybuje mozkové závity.
82

Caged Math

Platforma: Freeware
Výrobce: Jan Nohavica

  • možnost tisku rébusů
  • ovládání

Stáhnout
Caged math

Caged math

Caged Math vznikl jako studentský projekt v rámci bakalářské práce Jana Nohavici. Je trochu škoda, že u nás neexistuje univerzita typu Digipenu, kdy by vysokoškolští učitelé dokázali motivovat studenty k vytvoření hry založené i na vizuální stránce. I zde je totiž vidět, že pomyslným základním stavebním kamenem musel být určitý algoritmus. Proto mají často podobné hry v rámci školním projektů určitý sterilní styl.

Caged math

Caged math

V případě Caged Math to ale není na škodu, protože spadá do žánru logických her, kdy musí být grafické zpracování jen berličkou pro funkční herní mechanismus. Navíc má blízko k papírovým rébusům, což vždy u počítačové variace vede ke schizofrennímu stavu. Buď se bude snadno hrát na obrazovce a nebude tak obtížný, nebo se zavděčí hrstce matematiků, kteří si budou řešení ukládat do své vytrénované mozkové RAMky, ale většinu lidí rychle odradí. Caged Math si zvolil vlastní cestu a nabízí zábavu pro každého. Obtížnější hlavolamy si můžete vytisknout na papír a řešit v klidu, pro hru na počítači zase existují pomocné funkce, které vás chytnou za ruku a navedou k cíli. Navíc lze na základě obtížnosti a velikosti hrací plochy vygenerovat schéma dle hráčových schopností.

Caged math

Caged math

Caged Math má herním stylem blízko k Sudoku, kdy musíte správně vyplnit v mřížce čísla podle daných pravidel. Genialita Sudoku spočívala v tom, že těchto pravidel je jen několik. Tentokrát to nebudete mít tak jednoduché, protože se k hledaným číslům dostanete za pomoci triviálních matematických operací. V rámci každého bloku tak vidíte číslo, které je jakýmsi výsledkem. Druhou nápovědou je matematické znaménko, které napovídá, jakou operací se k danému výsledku došlo. Úkolem je poté doplnit zbývající čísla tak, aby neodporovala jiným pravidlům - neopakovala se dvě v řadě nebo sloupci. Nejjednoduší případ je v případě rovnítka, kdy ihned víte, že se výsledné číslo v buňce rovná výsledku. Získáte tak stejně jako u Sudoku jakési orientační body. Na druhou stranu je hra obtížnější v tom, že v rámci jednoho bloku se mohou opakovat číslice, takže pracuje i s jejich vymezením.

Hra je variací KenKenu, který vznikl jako pomůcka při výuce matematiky a tento duch se podařilo přenést i do Caged Math. Zavilého odpůrce matematiky odradí i číslo na značce s maximální rychlostí jízdy, a proto ani v tomto případě není cílovou skupinou. Pokud si ale chcete potrénovat paměť a myšlení, získáte dobrou pomůcku, která vám nebude házet klacky pod nohy a připraví pro vás rébusy ušité na míru. Pomůže vám tím zahnat počáteční nedůvěru a pokud vás tento princip chytne, můžete si snadno vytisknout herní plochu na papír a vzít si ji třeba do autobusu. Caged Math tak svým zpracováním stojí na straně hráče, a to je jeho hlavní předností.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

82 %

Hodnocení čtenářů

60 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 60 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Volvo S60 D3 MOMENTUM CZ
Volvo S60 D3 MOMENTUM CZ

r.v. 2011, naj. 91 407 km, diesel
299 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz