Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Candles – gotický děs

  14:41aktualizováno  14:41
Boj s partou impů o svůj vlastní dům je rozehrán. Problém je, že vám nikdo nedal a ani nedá jakékoliv zbraně.
80

Candles

Platforma: Freeware
Výrobce: Mangy Gamez

  • Hratelnost
  • Hororová atmosféra
  • Nápad se světlem
  • Nápad se mohl vytěžit více
  • Místy problematický pohyb a bugy

Stáhnout
Candles

Candles

Hra světla a stínů patří mezi základní filmové a divadelní techniky pro navození atmosféry – bohužel ne však vždy o techniky videoherní. Ani volumetrické stíny a další super-dupper utility nepřinutily zdaleka všechny vývojáře více se zamýšlet nad jejich artistnějším použitím. Vyděsit především tím, co není vidět, se snaží hororová logicko-akční hra Candles. Sice k světlohře přistupuje poněkud humpolácky, ale i snaha se cení.

Už první okamžiky v Candles dávají tušit buď bug nebo zvláštní herní zážitek – cesta kupředu je totiž lemována sporadicky rozmístěnými pochodněmi, mezi kterými je třeba přebíhat a pracně se rozhlížet po dalších. Ve tmě mezi nimi se nelze totiž chytit žádného jiného orientačního bodu. Až teprve po příchodu do herního domu ale začíná pravá náplň. Dopis přibitý pošťákem na dveřích ležérně sdělí, že barák je plný vraždících impů, kteří se sem přesunuli kvůli nedostatku své přirozené potravy, totiž ryb.

Candles

Candles

Ač by se zamoření dalo s brokovnicí a noktovizorem řešit dle hesla „můj Doom, můj hrad“ Candles takové řešení (naštěstí) nenabízí. Namísto toho je hráčovou jedinou zbraní krabička sirek. Impové jsou sice smrtelně nebezpeční – stačí jediný kontakt s nimi a je čas na respawn – ale mohou žít jen ve tmě. Ve světle se okamžitě samovolně vypaří. Po celém domě jsou přitom strategicky rozmístěny (nepřenositelné) svíčky, které je třeba zapalovat a tak impy likvidovat. Ultimátním cílem je potvorami prolezlý sklep, kde na své nahození čeká naftový generátor. S elektřinou se barák už rozsvítí sám.

Candles

Candles

Candles jsou co se týče vyvolávání strachu zcela nekompromisní. Podobně jako například komerční hororová hra Amnesia nedává ani Candles hráči možnost ozbrojit se a je tak na jeho důvtipu, jak setkání s monstry (ne)přežije. Všudypřítomná tma pak pocit bezmocnosti jenom potrhuje. Impům charakteristicky rudě svítí ve tmě oči, takže si jich bez problémů lze všimnout za každých okolností. Avšak už jen onen omamný pocit, že nevíte, kam „našlapujete“ je třeba hře přičíst k dobru.

V jádru jednoduchá hra o zapalování svíček získává body svou atmosférou, u hororů rozhodně tím nejdůležitějším prvkem. Rychlá jednohubka stojící spíše na dobré pomazánce než na výživném fláku masa – to je černočerný Candles.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 21 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...



Najdete na iDNES.cz